המכון להחזרת האקס: מסתבר שיש בית ספר כזה בישראל

"היי יקירה! עדיין מתגעגעת לאקס? רוצה אותו בחזרה? מרגישה שאם רק הייתה לך עוד הזדמנות הקשר היה עובד? זה אפשרי. איך אני יודעת? כי אני הצלחתי! אני התחתנתי עם האקס שלי, ועם הכוונה נכונה לעשות את הפעולות הנכונות גם את יכולה להגדיל את הסיכויים שלך להחזיר את האקס שלך ואפילו להתחתן איתו".

מאחורי ההבטחה הדי פרובוקטיבית הזו עומדת ספיר לינוי, המייסדת והבעלים של 'המכון להחזרת האקס', בית ספר שמטרתו לסייע לנשים (וגברים) להחזיר אליהן את האקס הסורר, להתאושש מפרידה ולמסד קשר קיים. אני מודה, הגעתי לראיון הזה מלאה בשיפוטיות ודעות קדומות כי למה שאישה תעשה הכל כדי להחזיר אליה גבר שבחר ללכת, ולמה בכלל צריך מכון שמלמד איך לעשות את זה?.

בראש שלי כבר דמיינתי מישהי שיצאה מתוך קומדיה רומנטית או לפחות את המקבילה הנשית של סניה ולדברג (מייסד 'הקורס להצלחה עם נשים', ל.מ). אבל אני מודה, התבדיתי. בניגוד למה שחשבתי, ספיר לא מלמדת את הנשים שמגיעות אליה לעשות הכל בשביל האהבה אלא מנסה קודם כל לגרום להן לאהוב את עצמן מחדש. וזה כל הסיפור, כי כשאת במקום הכי נמוך שלך, ובואו נודה, פרידות הופכות את כולנו לאובססיביים מוטרפים, את צריכה מישהו שיחזיק לך את היד ולא ישפוט. ובית הספר הזה שהקימה המנטורית הישראלית הוא קצת כמו קבוצת תמיכה ללב שבור.

איך הכל התחיל? זה לא שגרתי להקים מכון כמו שלך.

"אני בת 35, נשואה פלוס 2, לשחר, האקס שלי. אני עובדת כבר שנים בתחום האימון האישי, ועוסקת בכל מה שקשור בהצלחה, תקיעות בחיים, בטחון עצמי ותקשורת נכונה. כשפגשתי את שחר הוא היה בטראומת גירושים, בן 32, גרוש עם ילד. הכרנו בטינדר ונכנסנו לזוגיות, היה נראה שהכל טוב בינינו אבל פתאום הגיע 'משבר השלושה חודשים', נקודת זמן שכולנו מכירות במהלכה פתאום הגבר מזהה שמערכת היחסים הופכת להיות רצינית ונלחץ. קלטתי שיש לו טראומה מהגירושים ושהוא מפחד להיפגע ואמרתי 'אוקיי, בסדר, הוא יכול ללכת'".

שחררת אותו.

"הבנתי שהוא בנה לעצמו חומות אחרי מה שהוא חווה ורציתי לתת לו לעבור תהליך. נפרדנו, עברו 3-4 חודשים ובמהלכם חזרנו 5 פעמים. בכל פעם שהוא חזר הרגשתי שהוא מביא איתו משהו חדש. ראיתי שהוא עבר תהליך ובסופו של דבר אחרי שנה עברנו לגור ביחד, התארסנו והתחתנו. תוך כדי מה שעברתי, קלטתי מה נשים עוברות בפרידות והבנתי שלפעמים אנחנו מורידות את הסטנדרטים ומחכות יותר מידי. מה שחוויתי על בשרי עזר לי לפתח את השיטה שלי".

ומהחוויה שלך, כמו שאמרת, נולד המכון להחזרת האקס. איך זה עובד? מה את עושה עם נשים שמגיעות אלייך?

"המכון קם מתוך האמונה שלי שנשים וגברים יכולים לחיות בצורה אחרת. לחיות עם ביטחון עצמי, להציב סטנדרטים גבוהים, ולהיות במערכות יחסים שמתאימות להם והצד השני לא מערער אותם. אני היחידה שעושה את זה בארץ ופונה באופן ספציפי לנשים אחרי פרידה".

מדובר באימון אישי?

"הייעוץ שלי מתחיל בשיחת אבחון ללא עלות במהלכה אני מנסה להבין אם הבן אדם שמולי מתאים בכלל לסוג האימון הזה. באופן כללי יש שני מסלולים עיקריים – אימון אישי אחד על אחד ומסלול נוסף – נבחרת אימון בקבוצה. חוץ מזה אני גם מעניקה ליווי ותמיכה בוואטסאפ. עצוב לך? את פונה אליי ומקבלת מענה. למסלול האימון בקבוצה אני קוראת 'נבחרת האקסיות', סוג של קבוצת תמיכה בה המשתתפות משתפות אחת את השנייה במה שהן עוברות, תומכות אחת בשנייה, ויש להן אפילו קבוצת וואטסאפ משותפת משלהן בה הן נעזרות בחברות הקבוצה וממש יוצרות קהילה" .

מה מטרת הקבוצה?

"ללמוד איפוק ולא לעשות טעויות. את רוצה להתקשר לאקס, את פונה לקבוצה והן אומרות לך למה לא לעשות את זה, יתמכו בך גם אם זה קשה ועצוב. כל הקטע זה העצמה נשית. אני מחזירה לאישה את הכוח שאבד לה".

 

לינוי מקפידה להדגיש שהחזרה לאקס היא רק תוצר נלווה של התהליך ולא המטרה הסופית אבל צפייה במדריכים שהיא מעלה שכוללים בין היתר את "טעות מספר אחת שבגללה האקס לא חוזר", "6 סימנים שהפרידה שלכם עדיין לא סופית", ו-"למה לא להישאר ידידים", מבהירים שהמטרה מאוד ברורה – להחזיר אלייך את האהוב ששבר לך את הלב ועזב. יחד עם זאת חייבים להודות, בסיטואציה של פרידה וגעגוע כשהלב מרוסק, רובנו מוכנות לעשות הכל כדי להציל את הזוגיות שהתפרקה ואולי מקום שמאפשר לך ללכת עם האמת שלך עד הסוף ואפילו מציע ללוות ולחזק אותך בתהליך, הוא בדרך כזו או אחרת באמת הקלוז'ר האולטימטיבי – עשית הכל ועכשיו תנערי את עצמך ותמשיכי. 

נשים שמגיעות אלייך תמיד מצליחות וחוזרות לאקס?

"ההגדרה של הצלחה שונה מבן אדם לבן אדם. חלק מהן חוזרות לאקס, אחרות יתאוששו ויקבלו את החיים שלהן בחזרה. לא מעט נשים מגיעות עם מטרה מסוימת ויוצאות עם תוצאה אחרת, ממשיכות הלאה וטוב להן. המטרה של התהליך היא שהן יהיו בזוגיות טובה כמו שמתאים ומגיע להן . לאו דווקא שיחזרו לאקס. אני לא עושה מניפולציה ולא קורס רווקות, אני מלמדת איך לתקשר נכון כדי להעביר את המסר של מה את רוצה, ואיך להעלות את הסטנדרטים ולא לתת לאף אחד לערער אותך. אם למשל את יוצאת עם גבר שנה וחצי וחשוב לך לדעת לאיזה כיוון היחסים הולכים ואותו זה מלחיץ, אל תפחדי להראות את זה, תביני מה את רוצה ותישארי נאמנה לזה".

את תוחמת את זה בזמן?

"תלוי בצורך. אנחנו דור של נשים שלא אוהבות לחכות אז אנחנו שורפות גשרים, שולחות הודעת נאצה ורוצות קלוז'ר כאן ועכשיו. אבל זה לא נכון וזה לא באמת מה שיגרום לך להרגיש טוב יותר. יש סיבה שהאקס שלך נפרד ממך ואם תשלחי לו הודעת נאצה הוא רק יחשוב שצדק במקום שיגיע למקום שהוא מתגעגע אלייך. אנחנו מחבלות לעצמנו כי אנחנו לא חושבות נכון בתקופה הראשונה אחרי הפרידה, אני אומרת לנשים שמגיעות אליי 'אל תעשי פעולה בלעדיי' כי אני רואה אובייקטיבי, ללא מעורבות רגשית. כן לענות ומה לענות".

כמו החברה הטובה שמונעת ממך להתקשר לאקס ברגע של שיכרות.

"כמו חברה טובה שנמצאת שם בשבילך. יש בדיחה שאומרת שמאחורי כל אס.אמ.אס לגבר עומדות שלוש נשים, רק שבמקרה שלי אני אשת מקצוע. חברה ואמא אף פעם לא יהיו אובייקטיביות וזה לא מה שאת צריכה".

קחי אותי פנימה אל תוך התהליך עצמו.

"אני מעבירה מסלול שההתחלה שלו היא ביצירת קשר ישיר. משהו שנקרא 'הודעת ניקוי משטח' שהמטרה שלה היא ליצור חוויה מסוימת בצד השני. כזאת שמראה שאת מוקירה את הקשר ואת רוצה לסיים אותו במקום הנכון, לא בריב. להגיד שאת ממשיכה הלאה אבל להשתמש במילים אחרות ולצייר תמונה של 'איזה מדהים יהיה לגבר הבא איתך'. ההודעה הזאת יוצרת קלוז'ר בצורה נעימה ומשקפת סטנדרטים ומטרתה לנקות נזק וטעויות, וזה מדליק את מנגנון הערעור של הגבר".

מה זה אומר?

"פתאום הוא יגיד 'רגע, היא לא תחכה לי?', זה סוג של תקשורת שגורמת לו להתערער ואז גם הנתק ביניכם אפקטיבי יותר. בהמשך אני מעודדת לשינוי תדמית, את ממשיכה הלאה ולא מחכה לו – זה להחזיר את מה שהיה בהתחלה בצורה עקיפה. משהו אנרגטי בחוויה, תחזרי להתאמן, לכי לחוג. הוא יראה אותך וזה יגרום לו לעבור תהליך עם עצמו".

ומה קורה אם אחרי התקופה הזאת האקס בכל זאת לא יוצר קשר?

"אם אחרי תקופת זמן ארוכה, נניח שלושה חודשים, הוא לא יצר קשר ואת עדיין רוצה אני מכוונת להודעה מסוימת, ליצור קשר ולבדוק. אבל גם אם הוא יענה להודעה ויסכים להיפגש זה לא יספיק, הוא צריך לחזור מתוקן כי אם את חוזרת לאותה נקודה לא עשית כלום. דיברתם והוא לא רוצה קשר רציני? את לא יכולה לחזור. במצב כזה אני מעודדת להרפות. מה שמלווה את כל התהליך זה להיות נאמנה למה שחשוב לך – לפעמים תצטרכי לשחרר עד לרגע שהוא יהיה אחר ואם הפעולות שנקטת לא עזרו לך להרגיש שאת הבחורה בשבילו אז אולי את לא".

יש גם גברים שמגיעים לאימון אצלך?

"לא מעט גברים דופקים בדלת ואני שמחה על כך. היה לי מטופל מדהים שהאקסית שלו נפרדה ממנו רגע לפני שהם התחתנו. גרמתי לו להבין שלא באמת היה לו טוב בקשר הזה, ושהפרידה הזאת הצילה אותו מגירושים עתידיים. הוא הגיע אליי שבור והייתי איתו תקופה לא קצרה. האקסית שלו הייתה מישהי שלא ראתה אותו, היא עזבה אותו בגלל דברים שהוא לא עשה – לא קנה מתנות, לא חיזר מספיק – דברים יותר חומריים ונראים לעין. היום הוא בזוגיות אחרת כבר שלושה חודשים ואומר שהצלתי לו את החיים".

את תטפלי בכל אחת ואחד שרוצים לחזור לאקס? יש מערכות יחסים רעילות שעדיף לא לחזור אליהן

"לא. בגלל זה אני עורכת את שיחת האבחון, אני רוצה לדעת אם הבן אדם שמולי מתאים. הייתה מישהי שפנתה אליי 4 שנים אחרי הפרידה מהאקס שלה, האימון הזה לא התאים למצב הרגשי שלה, היא הייתה צריכה התאוששות. גם במקרה של זוגיות אלימה אני אכוון למשהו אישי יותר כדי שאותה אישה שמגיעה אליי לא תרצה לחזור לגבר שהתעלל בה. הייתה בחורה צעירה שפנתה אליי אחרי שהייתה בקשר עם גבר ששיכן אותה בבניין יוקרה, קנה לה רכב ומימן אותה. כשהוא רצה להיפרד ממנה היא  לא ידעה איך לנהל את החיים בחוץ בלעדיו, היא לא פיתחה עצמאות והוא תפס אותה עם האלימות הכלכלית הזאת. אמרתי לה תוותרי על הכל ותלכי. הבהרתי לה מהרגע הראשון שאני לא מחזירה אליה את האקס אלא עוזרת לה להמשיך. ניסיתי להציל אותה דרך הטלפון והייתי ממש צורחת עליה, בסופו של דבר זה עבד. בן הזוג הוא בסך הכל תוצר לוואי של התהליך, המטרה שלי היא לגרום למתאמנות להתאהב בעצמן ולהרים סטנדרטים".

ספיר לינוי. צילום פרטי

זה קצת מקומם מבחינה פמיניסטית, להיות האישה הזאת שרודפת אחרי הגבר בכל מחיר ועוד לשלם על זה.

"יש הרבה נשים שמתגעגעות לחבר לשעבר ורוצות לחזור אליו, ועובדה שיש לא מעט שפונות אליי. לפעמים כשאת חווה פרידה החברות סביבך אומרות לך לשכוח מהאקס ואין לך עם מי לדבר, אני פונה לאותה בחורה שרוצה את האקס ואף אחד לא לימד אותה להישאר נאמנה לסטנדרטים שלה. בשיחת האבחון אני אומרת מראש שאני לא מוכרת חלומות שהאקס יחזור. אני רוצה שיתאהבו כתוצר לוואי של דרך התנהגות. אם תיעזרי בשיטה שלי לאורך זמן, סביר שהאקס שלך יחזור כי את מראה לו את הסטנדרטים שלך".

כולנו היינו במקום הזה, כשהלב שבור והכל נראה שחור. מה המסר שחשוב לך להעביר לכל אותם אנשים שחוו פרידה ומחפשים איך לרפא את עצמם?

"אני חושבת שבסופו של דבר את לא יכולה לצפות שהאקס שלך יתאהב בך אם את לא מאוהבת בעצמך. אם יש טיפ אחד שאני יכולה לתת זה להיות יותר מחוברים לעצמכם, להבין מה אתם רוצים מקשר ומה חשוב לכם. תכתבו לכם הערות ותבקשו מחבר או חברה שיזכירו לכם אותם. אם אמרת שחשוב לך לעבור לגור עם מישהו תוך שנה ואתם שנתיים יחד וזה לא קורה ואת מוכנה לבטל למענו את מה שאת רוצה אז את לא נאמנה לעצמך. קל להיסחף לקשר, אבל תמיד צריך לזכור את עצמנו ואת הדברים שחשובים לנו".

אהבהאימון אישיאקסיםזוגיותלב שבורספיר לינויפרידה