ההורים הגאים שפתחו דף חדש

יציאה מהארון כרוכה לרוב בקשיים ובמהמורות. יציאה מאוחרת מהארון, אחרי שאדם כבר הקים משפחה הטרוסקסואלית, מזמנת התמודדויות עם סוגיות נוספות וייחודיות. רון ועמי, גברים הומואים שהולידו ילדים עם אישה שהיו נשואים לה, מספרים על החיים של אז – ועל החיים החדשים.

רון (41), גרוש + 2, הכיר לפני כעשור את בחירת לבו דאז, במפגש חברים של ליל שישי. "במהלך השנים שלפני הנישואים היו לי קשרים עם נשים, שניסיתי בעזרתם לממש את הגבריות שלי, אך מעולם לא הייתה זוגיות אמיתית", מספר רון, מנחה קבוצות מדיטציה. "חשבתי שזה מה שאני אמור לעשות, להכיר נשים, למצוא חן בעיניהן, לשכב איתן. אפילו המשיכה המינית הגיעה מהראש ולא מהלב. מסתבר שאפשר לזייף לעצמך משיכה פיזית אם אתה משוכנע מספיק שזה מה שאתה אמור לעשות – להימשך לנשים".

עמי (41), גרוש + 5 ("פלוס חתול"), המתגורר בבאר שבע, מספר שההיכרות עם אשתו לשעבר הייתה סטנדרטית. "חבר סידר לנו בליינד דייט. עד אז יצאתי עם עשרות בחורות, עם כל אחת מהן היה דייט אחד. היא הייתה בין הבודדות שאיתה זה המשיך ליותר מזה. כל הזמן ליוותה אותי התקווה שהמחשבות על גברים יעברו, והן לא עברו".

חשבתי שהמחשבות על גברים יעברו. הן לא עברו. עמי

בשונה מעמי, שניסה להדחיק את המחשבות עד שהתפרצו בגיל מאוחר, רון התנסה מינית עם גברים לפני נישואיו. "היו לי שני ניסיונות עם גברים בגיל מאוחר, אך חשבתי שזה קשור לאומץ שלי כאדם רגיש ופתוח ליהנות גם מהצד הזה, שקיים אצל כל הגברים. לא חשבתי שאני הומו, אלא יותר סטרייט ליברלי".

מתי במהלך הנישואין הבנת שזה לא זה?

רון: "ההבנה הסופית והמלאה קרתה רק אחרי שבע שנות נישואים לא נעימים בכלל. הקושי לא היה  קשור למיניות – ככה לפחות חשבתי. יצאתי מהבית ובעזרת מטפלת מקסימה שסיפרתי לה גם על המחשבות המיניות, התחלתי להתנסות ולבחון את הצד הגאה שבי, ומהר מאוד הבנתי שזה זה ושאני הומו".

עמי: "בחברה הדתית שממנה אני בא, לא מדברים על הומוסקסואליות. היא לא קיימת. התפיסה היא שאם מישהו במקרה הומו, הוא צריך להתחתן וזה יעבור לו. בצעירותי זאת הייתה הדעה הרווחת. כיום זה מעט שונה, אבל הקולות המקדמים טיפול עדיין נשמעים. באווירה כזו, שמבהירים לך שהכיוון היחיד שלגיטימי הוא להשתנות והלתחתן – לא נותרה לי ברירה. אחרי 8-9 שנות נישואין הגעתי למצב נפשי לא טוב, ועדיין לא רציתי לפרק את המשפחה. בנקודה מסוימת זה כבר היה קשה מנשוא. השנתיים האחרונות של הנישואין היו תקופה מאוד קשה, וכבר היה לנו ברור שזה לא יכול להימשך כך".

איך הרגשת לאורך תהליך היציאה מהארון?

עמי:  "תהליך היציאה מהארון החל בקטן לפני הפרידה, בפני חבר או שניים. בפני המשפחה יצאתי מהארון רק כשהבנתי שאני הומובהתחלה היה לי קשר טעון מאוד עם גרושתי, אבל חייבים לשמור על קשר בשביל הילדים. עם הזמן זה השתפר".

רון: "תחושת הגילוי הייתה משחררת עד בלי די. העולם נפתח בפניך פתאום, אתה לא מרגיש שאתה מסתיר שום דבר, אתה יודע סוף סוף מי אתה באמת, אתה מבין מה היה חסר בך, קולט כל מיני קשיים שנקרו בפנייך במהלך החיים – האסימונים נופלים. בהתחלה לא סיפרתי לאף אחד, חוץ מחברה קרובה שהייתה די בשוק, אך גם מאוד נרגשת בשבילי. רק כשהכרתי את בן זוגי, כמה חודשים לאחר התחלת ההתנסויות, התחלתי לספר גם לסביבה הקרובה – בהתחלה לאחיות ולאח ולאמא ובהמשך גם לאבא. התגובות של כולם היו נהדרות. במובנים מסוימים הגילוי דווקא קירב אותי למשפחה, ובמיוחד לאבא שלי שדווקא לו סיפרתי אחרון מחשש לאכזב או להביך אותו".

הגרושה ובן הזוג החדש – "חברות הכי טובות"

אחת מההתמודדויות שנדרשים עמי ורון לעמוד בהן היא מול הילדים. חלקם צעירים ומתקשים להבין את מלוא המורכבות, אך התגובות שלהם פעמים רבות מפתיעות. "בתי הבכורה בת 14, והצעיר בן 5", מספר עמי. "הם בתחילת התהליך. יצאתי בפניהם מהארון לאחרונה. הם מגיבים לזה בצורות שונות, דווקא לצעירים יותר יש פחות בעיה".

רון מספר שילדיו מכירים את בן זוגו מגיל צעיר. "אני וגרושתי גרים באותו מושב, חולקים הורות משותפת ומגדלים את הילדים בשיתוף פעולה מלא. הילד הקטן מכיר את בן זוגי מאז היה בן שנה וחצי, והגדול מאז היה בן 5.5. בן זוגי גר אתנו בבית בשנה האחרונה, ויצרנו לנו כאן משפחה מקסימה. הילדים מתים עליו ורואים בו חצי אבא. גרושתי ובן זוגי מסתדרים מצוין, ואפשר להגיד שהן החברות הכי טובות.

לעומת עמי, שמספר שהעניין משוחח רבות במשפחתו ("זה אישיו"), רון מאמין שלא צריך לעשות מזה עניין ולשוחח על זה יותר מדי לעומק, אלא לתת לדברים לחלחל ולהיראות טבעיים.

ואז הקמנו קבוצה

כדי לעזור לעצמו ולאחרים להתמודד עם האתגרים, הקים עמי את קבוצת הורים גאים גרושים שמונה כמה עשרות הורים ונפגשת אחת לשלושה שבועות. הוא מספר על ראשיתה של הקבוצה:

"לפני שנתיים וחצי חבר שנמצא בסטטוס דומה הציע להקים קבוצה שתסייע בהתמודדות. חשבנו על זה יחד, ולבסוף הקמנו קבוצה להומואים וללסביות שהקימו משפחות הטרוסקסואליות עם ילדים. בקבוצת הפייסבוק שלנו יש יותר מ-50 אנשים.בקבוצה עולים הרבה לבטים שקשורים לילדים, וגם עניינים של קבלה עצמית. יש בה אנשים שעוד צריכים ליווי ותמיכה בתהליך שלהם. לכל מפגש מגיעים 10-20 אנשים. יש לנו גם פעילויות חברתיות, מעבר למפגשים הקבועים שבהם יש שיח עם הנחייה".

עמי מדגיש כי הקבוצה מיועדת למי שנמצא בתהליך, ולא מהווה בית למי שמתכוון להישאר נשוי. הוא מצטט לסיום את הרב בני לאו, רב צעיר ומקובל בקהילה הדתית-לאומית, שאמר בפשטות: "צאו מהארון".