האם האורגזמה הנשית היא מיתוס?

"האם נשים באמת חוות אורגזמה? אין לכך ראיה פסיכולוגית וודאית. אצל גברים זה מאוד ברור… אבל אצל נשים לא כל-כך", כתב בחור אחד בפרופיל הפייסבוק שלו והפך באופן מיידי למושא צחוק של רבים ברשתות חברתיות.

 

האם נשים באמת מסוגלות לגמור? הפוסט שעורר סערה

"כן, נשים יכולות לחוות אורגזמה. אתה תדע כשתראה את זה. תשלח פרחים ותתנצל בפני הפרטנריות המיניות שלך, קייל", כתבה אחת, ולמרבה הפלא זו הייתה בין התגובות הפחות עוקצניות שקיבל הבחור. "מאה שנים של מחקר מדעי על האורגזמה הנשית שכולל אנטומיה, רקמות, מחזור דם, גירויים ומחקרים הורמונליים. ניסויים, סקרים, קבוצות מיקוד וחצי האוכלוסייה מאשרות שזה אמיתי כי הן נשים", צייצה אחרת, "אבל קייל גרוע בסקס אז הוא ספקן".

גם בהמשך הפוסט שלו, קייל חשף בורות אמיתית שנוגעת לאורגזמה והמיניות הנשית. "דבר אחד ברור, מלמדים נשים שהן אמורות לחוות אורגזמה. אבל אולי זה מיתוס לא סביר?", הוא כתב. "זה גם יכול להסביר למה כל כך הרבה נשים הן 'בלתי מסופקות' מבחינה מינית… אולי בגלל שהן מצפות לאותה חוויה שיש לגברים… אולי החוויה המינית של נשים שונה לחלוטין מזו של הגברים? אמשיך להתעמק בנושא".

 

 

 

עד היום לא ברור האם קייל התכוון באמת ובתמים לשאלה ששאל, או שהוא פשוט היה מוכן לשים את המוניטין המיני שלו על השולחן לטובת בדיחה לא מאוד מוצלחת. אם האופציה הראשונה היא הנכונה, אין ספק שהוא מעלה נושא חשוב שראוי להתייחס אליו ברצינות.

 

כמה עוד גברים חושבים כמו קייל?

חוקרים – גברים, כמובן – חקרו את קיומן של האורגזמות הגבריות והנשיות במשך עשרות אם לא מאות שנים, ורובם ככולם שמו במרכז תשומת הלב והחשיבות את האורגזמה הגברית. גם לאחר המהפכה המינית של שנות ה-60 וההתקדמות לעבר פתיחות מינית נשית, הנורמות החברתיות והתרבותיות עדיין מלמדות אותנו כי ההנאה הגברית היא הכרחית בכל הנוגע לסקס, ואילו ההנאה הנשית היא לרוב פשוט "תאונה" משמחת. בעת יחסי המין הגברים לרוב יתמקדו בסיפוק המיני שלהם ולאחר מימושו לא ימשיכו לנסות לענג את הפרטנרית, במידה ולא מימשה את התשוקה המינית שלה ולא חוותה אורגזמה בעצמה.

מכאן, זה לא ממש מפתיע שישנם גברים כמו קייל שחושבים שנשים לא מסוגלות להגיע לאורגזמה. אך למעשה, גם אם לגמרי מתעלמים מכך שנשים מעידות בעצמן שהן חוו אורגזמות בחייהן, קיימות עדויות מדעיות משמעותיות שאנו אכן חוות אותן. הסוציולוגית ליסה ווייד למשל מצאה כי הרבה יותר נשים לסביות מדווחות על הנאה מינית במסגרת יחסי המין מאשר נשים הטרוסקסואליות, וכי נשים שמצליחות להגיע לאורגזמה באמצעות אוננות עצמית לרוב ידווחו על כך שהן לא מגיעות לאורגזמה באותה מידה עם בן הזוג שלהן. במאמרה המכונה "האם נשים גרועות באורגזמות?", אותו פרסמה ב-2015, טענה ווייד כי הבעיה האמיתית היא לא ביכולת של נשים לחוות אורגזמה, אלא ביכולת (ואני מוסיפה – אולי גם ברצון) של הפרטנר לעזור להן להשיג אותה.

על מנת לברר קצת יותר לעומק את שכיחות התופעה של גברים שלא מאמינים בקיומה של האורגזמה הנשית, פניתי אל נשים שעוסקות בייעוץ מיני וזוגי. למרבה המזל, אף אחת מהן לא נפגשה מעולם במהלך העבודה שלה בגברים שהודו כי הם מאמינים שאורגזמה נשית לא קיימת.

"יש בהחלט דבר כזה גברים אשר חשים תסכול רב שהם לא מצליחים להביא את בת הזוג שלהן לאורגזמה. מצב קלאסי בקליניקה הוא שזוג מגיע לטיפול בגלל קושי של האישה להגיע לאורגזמה", מספרת ענת בן דוד, מטפלת מינית מוסמכת לטיפול מיני זוגי msw – קליני. "לרוב הגברים חשוב מאוד להביא את הפרטנרית שלהם לאורגזמה מטעמים שונים: גם כי זה מעלה את הגירוי שלהם עצמם, גם כי אכפת להם מבת הזוג, ובעיקר בשביל הדימוי שלהם הגברי, שהוא 'גבר שיודע את העבודה'. בסופו של דבר, הגברים שאיתם נפגשים מכירים בעובדה שאורגזמה נשית קיימת ומאוד מכוונים ללמוד כיצד לעזור לאישה שאיתם להגיע אליה".

"אין יום שאני לא פוגשת אישה שלא מאמינה שהיא יכולה לגמור". צילום מסך, מתוך "כשהארי פגש את סאלי"

 

גם רוני ארז, מדריכת אורגזמות שלקחה על עצמה את המשימה המקצועית החשובה לעזור לנשים לגלות ולהעצים את המיניות שלהן, הציגה תפיסה דומה בנושא:

האם יצא לך להיתקל במסגרת העבודה שלך בגברים כמו קייל, שהאמינו באמת ובתמים שאורגזמה נשית היא מיתוס?

"במסגרת העבודה שלי אני מטפלת בעיקר בנשים, לפעמים גם בזוגות יחד עם בן זוגי. אני חייבת להודות שבמסגרת המסע המיני הארוך שאנחנו עוברים בחיינו, לא נתקלנו בגברים שחשבו שאורגזמה נשית היא מיתוס. אני מאמינה שזאת מחשבה גברית שולית, שאיננה מייצגת את מחשבת הגברים".

למען האמת, הייתי מצפה ששאלה שכזו תבוא דווקא מאישה שמתוסכלת מכך שהיא מתקשה לחוות אורגמה, או אפילו ממש מאמינה שהיא פשוט לא מסוגלת לעשות זאת. יצא לך לפגוש נשים שהאמינו שאורגזמה נשית לא קיימת פשוט בגלל שהן אף פעם לא חוו כזו?

"אין יום שאני לא נתקלת בנשים כאלו… לשמחתי, אני מצליחה לעזור לרבות מהן. נשים רבות חוות תסכול גדול מכך שהן לא גומרות. אבל הן לא חושבות שהאורגזמה הנשית איננה קיימת, נהפוך הוא. זה חלק מהמקור לתסכול ההולך וגדל שלהן – הן יודעות שנשים אחרות גומרות והן מתוסכלות מכך שהן לא מצליחות בעצמן. למרבה הצער, הרבה מהן חושבות שהן לא ראויות להגיע לאורגזמה, מתוך תחושות רבות של אשמה, בושה, דחייה וכדומה".

אז מה בכל זאת היית אומרת לבחור כמו קייל?

"הייתי עונה לו שנשים בהחלט גומרות. הגמירה שלהן היא רגשית ופיזיולוגית, גם אם לרוב בלתי נראית ומוחשית, אם כי יש לא מעט נשים ששופכות בשעת האורגזמה, וזה מאוד מוחשי. לנשים יש יכולת מינית הרבה יותר גבוהה מהגברים – האורגזמה שלהן רק הולכת ומתעצמת ככל שהן ממשיכות. הן לא צריכות לנוח כמו הגברים, שאינם יכולים לתפקד אחרי האורגזמה וצריכים לנוח אחריה. לו הייתה תחרות שמודדת אורגזמות בין גברים ונשים, נשים היו לוקחות בגדול".

בעוד שיתכן שישנם גברים ונשים שמאמינים שאורגזמה אצל נשים היא כמו חדי קרן – מסוג הדברים ששומעים עליהם הרבה סיפורים נפלאים אך מעולם לא נתקלו בהם במציאות, עדיין אפשר לקוות שיום אחד אותם אנשים יכירו בה ויפנו לגורמים המתאימים שיעזרו להם להכיר מקרוב את נפלאות האורגזמה הנשית.

אורגזמהחינוך למיניותרשתות חברתיות