על רקע האירועים האחרונים: הרצאות בחינם להורים על מיניות בריאה

בימים האחרונים אני מוצאת סביבי פחד משתק של הורים נוכח מקרי האונס הקשים והפרשה העגומה בקפריסין – חרדות, אימה מפני המציאות, פחד על הילדים, כאב וקושי עצום להכיל את האירועים האחרונים. אני עצמי מזדהה עם כל אלה ועברתי דרכם. אבל למרות הקושי, אני רוצה לזרוע באדמה שנראית כרגע חרוכה מאוד זרע של שפיות ואופטימיות. רוצה להזכיר לנו לחזור לכוחות שלנו, ולהנהיג את המשפחה והילדים שלנו למחוזות אליהם אנחנו רוצים ורוצות להגיע.

ראשית חשוב להבין – התנהגות אלימה בכזה קנה מידה נורא לא צומחת באורח פתע כעשב בר. זו לא מהמורה בכביש שאפשר למעוד וליפול לתוכה. להתנהגות כזו יש רקע וקרקע (או חוסר קרקע) עליה צמחה, היא לא נולדת יש מאין. ילד שזוכה לכבוד והערכה על עצם קיומו, שערכים של כבוד האדם מוטמעים בו, שיש מקום לרגשותיו ולדעותיו, ילדה שזוכה לשיח פתוח, מכבד ומתמשך עם הוריה על נושאים שונים ביניהם יחסים וקשרים בריאים, כבוד האישה, אלכוהול והשפעותיו, מיניות על גווניה השונים, אבחנה בין מציאות לפורנוגרפיה, לחץ חברתי ועוד – הסיכוי שימצאו עצמם בכזה מצב של אטימות ושותפות לאלימות מינית או אחרת הוא כמעט אפסי.

אנחנו צריכים להיזכר בכוחנו כהורים. לנשום רגע. לזכור את היצורים הנפלאים שיש לנו בבית. אבות לבנים, אמהות לבנים – אין לנו אנסים פוטנציאליים בבית, רק מעצם מינם. בואו לא נחטא בזה. בואו נכבד אותם, נאמין בהם, נסמוך עליהם, נדבר איתם. הם זקוקים לנראות, לשיח, למידע מותאם, לרשות להרגיש ולהיות חלש, להביע פגיעות. למרבה הצער, פעמים רבות השיח עם בנים הוא בעקבות מעשי אונס קבוצתי ואז המסר הוא שלילי, מאשים ומפחיד. התחלה טובה של שיח היא ממקום חיובי, בגובה העיניים. שיח שמכיר ביופי שבמין, בסערת הרגשות, בהתרגשות, באינטימיות, בקירבה, באהבה, במבוכה, בבילבול – ולא רק באיסורים ובהפחדות. שיח פתוח, טוב ומכבד צריך לאזן בין הנאה לבין אחריות, וכך גם הקשב וההיענות לשיח תהיה הרבה יותר גדולה.

הורים לבנות, אם אתם רוצים לגדל בנות בטוחות בעצמן ובמיניותן, בידיעת זכותן המלאה על גופן וביכולתן לבחור מה מתאים להן – סמכו עליהן. חזקו את המשאבים הפנימיים שלהן. למדו אותן להיות קשובות לעצמן ולסביבה, דברו איתן על הקשר בין אהבה, משיכה, והנאה לבין אמון ואחריות. הסבירו להן שמין מביא עימו הנאה גדולה בתנאים הנכונים, אך טומן בחובו גם אפשרות לפגיעה גדולה בתנאים לא מוכרים בהם יש סיכון, ובפרט בעירוב של אלכוהול וסמים. אמנם אחוזי הפגיעה המינית בבנות הוא גדול יותר אך אותו הדבר תקף גם לגבי הבנים.

"סמכו עליהן וחזקו את המשאבים הפנימיים שלהן". צילום: shutterstock

ברגעים כאלו בהם המציאות נראית כה מפחידה וכאובה, דרושים אומץ, אמונה והנהגה פנימית. הרי זה מה שהיינו רוצים שיהיה לילדים שלנו ברגעים של לחץ חיצוני, לא? שידעו להאמין בעצמם ולכוון את עצמם. בואו נאסוף את עצמנו ונאמין קודם כל בעצמנו, בהם וביכולת שלנו ליצור מציאות טובה יותר. העולם שבחוץ תמיד יכול להפחיד – מה שבידינו הוא חיזוק ועיגון המשאבים הפנימיים, שלנו ושלהם/ן. אמן.

על רקע האירועים הקשים, שירי חפץ ואני יזמנו את האירוע: 100% אחריות – מדברים עם הילדים שלנו על מיניות בריאה.
100 הרצאות בכל הארץ ב-1.8.19, ללא עלות, שיתנו לכם כלים לשוחח עם הילדים על מיניות בריאה. המטרה היא לאפשר להורים, מחנכים/ות וכל מי שעוסק/ת עם נוער להגיע ולרכוש כלים שיהוו בסיס לשיח פתוח ומתמשך.
הקהל מוזמן להגיע לאחת ההרצאות שמפורטות בדף האירוע, ללא עלות!

**הכותבת היא אמא לשלושה, יועצת מומחית בליווי והדרכת הורים, צוותי חינוך ונוער, מפתחת השתלמויות ותכניות הדרכה בנושא יחסים מיניות בריאה ופעילה ברשת דלת פתוחה לקידום מיניות בריאה.

הורותפרשת האונס בקפריסיןתקיפה מינית