אוננות: הגיע הזמן לדבר על זה עם הבת שלכם

"היי ,

אני מאוננת פעם בשבוע בערך, ומאוד נהנית 🙂 רציתי לשאול האם האינון מזיק לגב התחתון? או לבטנית? אחרי שאני מגיעה לאורגזמה הגב התחתון כואב לי. ובגלל זה אני לא מרבה באינון, למרות שאני מאוד מאוד רוצה! יש סיבה לכך? עוד שאלה, האם זה בסדר לדעתך לאונן אם חברות..?" (בת 12)

——–

"אתמול התחלתי לאונן, אני בת 14 ואני לא יודעת אם זה בסדר בגיל כזה והאם זה בסדר לאונן בזמן המחזור?"

——–

"אז ככה, זה קצת מביך לכתוב על זה אבל זה באמת חשוב לי לכתוב כי קראתי שמישהי כתבה על צפייה בפורנוגרפיה וענו לה שזה בעיה חמורה! נלחצתי כשקראתי את זה כי אני צופה בפורנוגרפיה ולפעמים זה עוזר לי לאונן. אני לא יודעת למה זה בעיה חמורה, בבקשה תסבירו לי שאפסיק לצפות בזה? אני לא צופה בזה בתדירות גבוהה כל יום על בסיס קבוע, פעם ב..

בבקשה אני נורא מבולבלת….

תודה לעונה" (בת 15)

——–

"היי שרון…אני מאוננת כל יום אבל לא מצליחה לגמור ואני לא יודעת למה??" (בת 18)

אלה רק חלק מהשאלות שאני מקבלת באתר "דלת פתוחה" בו אני עונה בתדירות כיועצת מינית לנוער. אוננות של ילדות, נערות ונשים היא עדיין בגדר טאבו חברתי. קשה למצוא עליה מידע באינטרנט, הורים לא יוזמים על זה שיחה וכל אחת חושבת שהיא היחידה בעולם שמאוננת. בשונה מבנים, בנות לא מדברות על זה זו עם זו וגם אין הכרה ועידוד חברתיים לאוננות של נשים. אז אם אנחנו רוצות לחנך למיניות בריאה ולגדל ילדות, נערות ונשים עם תחושת זכאות לעונג, זכות על הגוף והיעדר בושה, אנחנו צריכות בראש ובראשונה לדבר איתן על אוננות.

באיזה גיל בנות מתחילות לאונן?

כמו כל יצור אנושי (וגם חלק מהחיות) אוננות קיימת בכל גיל. אנחנו רואים תינוקות מאוננים/ות ואפילו יש לנו אולטראסאונדים של עוברים ועובריות מאוננים ומאוננות. נכון שאוננות בגיל הינקות והילדות היא לא אוננות מינית, אבל היא עדיין אוננות. מגע באיברי המין בגיל הרך הוא חלק מהגילוי העצמי של הגוף, ואל תשכחו מדובר באיברים עם המון עצבים מענגים שעושה תחושה נעימה בגוף, גם אם היא לא מגיעה עם קונוטציה מינית או פנטזיות מיניות.

אוננות הופכת למינית בשלב של התפתחות סממני מין משניים, מה שנקרא גיל ההתבגרות. אז מתחילות גם פנטזיות מיניות, האשכים מתחילים לייצר זרע והביציות מתחילות לנוע בחצוצרות עד לקבלת הווסתות הראשונות. אז אפשר להגיד שבנות מאוננות בכל גיל, בדיוק כמו בנים, אבל המציאות מעט יותר מורכבת, לצערי. לבנות יש הרבה יותר איסורים חברתיים, דתיים ותרבותיים, שמונעת מהן לאונן ולגלות את גופן. הורים רבים נלחצים כשהם רואים את בנותיהן משתפשפות על הרצפה, מבלות עם ידיהן בתוך המכנסיים יותר מדי זמן או מבזבזות מים רבים במקלחת. העניין הוא שאם נגיב לא נכון בגיל הרך או בגיל ההתבגרות לאוננות של הבנות שלנו, הדבר עלול לפגוע בהן כבנות אנוש מיניות, מתענגות ונהנות.

אז מה כן להגיד בגיל הרך?

קודם כל חשוב להבהיר שלאונן זה הדבר הכי טבעי בעולם. כולם וכולן עושים ועושות את זה ואין מה להתבייש. לעומת זאת, כן יש כמה כללים בנוגע לאוננות. הראשון הוא שעושים את זה לבד. ללא א/נשים אחרים ליד. כן, גם לילדה בגיל הרך אפשר להגיד "זה בסדר גמור לגעת בפות שלך, אבל חשוב שתעשי את זה לבד". חשוב להגיד שזה נעשה בפרטיות ובלי שמישהו/י מבקש/ת ממך לעשות את זה. אוננות זה פעולה מינית עצמית, כזו שדורשת פרטיות. ולכן להגיד ש"בפעם הבאה כשאת רוצה לגעת בפות כי כיף ונעים, תלכי לחדר ותעשי את זה. את גם לא חייבת לשתף אותנו בזה. רק אם את רוצה. אבל זה משהו שלך. ויש דברים שחשוב שיהיו רק שלנו". הרעיון הוא להסביר שזה פרטי ואישי בלי לייצר בושה ואשמה.

ומה בגיל ההתבגרות?

הורים רבים נתקלים בבעיה הזאת של "השיחה". השיחה לגבי מיניות בגיל ההתבגרות. לצערי "השיחה" מתייחסת בעיקר לבנים מתבגרים שיוצא להם קרי לילה ומתחילים גם לאונן באופן יזום. ההורים שוכחים קצת את הבנות בהקשר של אוננות ו"השיחה" של הבנות מתקיימת בעיקר סביב קבלת הווסת ושמירה על עצמן. גם סביב קבלת הווסת השיחה היא בעיקר אינסטרומנטלית, מה לעשות כשזה קורה, איך להשתמש בתחבושת או טמפון וכו'. אז הנה צורה של "השיחה" עם בנות בגיל ההתבגרות סביב אוננות:

"יקירה שלי, את מתחילה את גיל ההתבגרות וכל מיני דברים הולכים להשתנות בגוף שלך. הולך לצמוח לך שיער בבית השחי ובאיבר המין, השדיים יצמחו ברמה כזאת או אחרת, האגן שלך יתעגל וגם תקבלי דימום חודשי שנקרא ווסת (ולא מחזור כפי שאמהות, מורות, רופאים/ות נוטות לקרוא לה). אבל חוץ מהשינויים הפיזיולוגיים הללו, גם ייתכן שיהיו לך הרבה מחשבות חדשות שיעוררו אותך לחשוב על בנים או על בנות, ואולי תרצי גם לחוות מגע כלשהוא. וזה בסדר וטוב כל עוד זה מה שאת רוצה וזה מתאים לגיל שלך. יכול להיות שגם תרצי לגעת בעצמך. מה שנקרא לאונן. או בסלנג של הבנים לעשות ביד. רק רציתי להגיד לך שזה בסדר. אין לך במה להתבייש. זה הכי טבעי בעולם וכולן עושות את זה. חשוב רק שזה יהיה בפרטיות, לבד ורק כשאת רוצה בלי שמישהו מבקש ממך".

ומה לגבי מסרים כלליים על אוננות?

לאוננות יש הרבה מיתוסים שלמרבה הצער נשמרים על ידי הדת והתרבות וחשוב להפריך את המיתוסים הללו כדי להוריד את האשמה והבושה של נערות (וגם של נערים).

אוננות אינה מזיקה לגוף. היא לא פוגעת בפריון. היא לא גורמת לעיוורון (כן, עדיין יש כאלה שחושבים שזה קורה). היא לא מחלישה את הגוף. להיפך. הגעה לאורגזמה (גם מאוננות וגם ממגע מיני זוגי) עוזרת למצב רוח טוב כיון שבזמן אורגזמה מופרשים אנדורפינים שאחראים למצב הרוח, כמו כן, אוננות עוזרת להירדם שכן מופרש הורמון השינה בזמן אורגזמה, המלטונין. יש גם כאלה שאוננות דווקא ממריצה אותן ונותנת להן אנרגיה כמו למשל אוננות בוקר. אוננות עוזרת להירגע במצבי לחץ וחרדה, ובעיקר, אוננות מלמדת אותנו להכיר את נקודות העונג הגופניים שלנו, מה עושה לנו את זה ברמת הפנטזיה אבל גם ברמת המגע: מהר, לאט, עדין, נוקשה, יבש, רטוב, שפשוף, חיכוך, זרם מים, ויברטור. כל אלו יעזרו לנו בעתיד להנחות בני/בנות זוג איך ומה עושה לנו נעים.

אין דרך אחת נכונה לאונן

אפשר לאונן בכל מיני דרכים וכל אחת עושה את מה שעושה לה נעים בדרכה. יש בנות שמאוננות מהדגדגן ויש בנות שמאוננות על ידי הכנסה של אצבע או שתיים לתוך הפות. יש בנות שעושות גם וגם בו זמנית, או לפעמים ככה ולפעמים ככה. יש בנות שמאוננות עם הדוש של המקלחת ויש בנות שמאוננות עם ויברטור. יש בנות שמושכות את השמיכה על הדגדגן ומשפשפות ויש בנות ששוכבות על הבטן ומאוננות עם חיכוך למיטה. יש בנות שצופות בפורנוגרפיה בזמן אוננות (כן, כן, גם בנות צופות בפורנו) ויש כאלה שמפנטזות באופן עצמי ומתגרות מעצמן. הכל נורמלי והכל מתאים. כל מה שלא פוצע, מכאיב או מגרד, הוא בסדר גמור. אגב, לא כל אוננות חייבת להגיע לאורגזמה. זה בסדר אם לא.