# הצעות לתיקונים לחוקים קיימים, כמו:

  1. ייצוג הולם לנשים במועצות בוועדות ציבוריות ברשויות המקומיות.
  2. בדירקטוריונים בחברות ציבוריות.
  3. בוועדה לבחירת שופטים.
  4. הבטחת ייצוג נשים בוועדה למינוי דיינים.
  5. הכרה בפגיעה מינית בעבודה כתאונת עבודה.
  6. חלוקת זכויות פנסיה בגירושין לנשים עקרות הבית, שלא חסכו לפנסיה או השתכרו פחות מבני זוגן.

 

# התקדמנו לעבר מודל של הורות שוויונית והצעת חוק לחופשת לידה גם לאבות, שבאה לעגן בחקיקה זמן משותף של זוג הורים בעת הולדת התינוק או התינוקת.

ומעתה, אימהות צעירות מתפנות להגשים את חלומותיהן לקריירה, להתפתחות אישית, ללימודים ולהנאה. אימהות צעירות יוצרות ובונות מיזמים התומכים במסען של נשים אחרות.

ישנם, כמובן, פערים בין המצוי לרצוי, בין החוקים הכתובים לבין המציאות היומיומית של נשים מכל המגזרים ומכל השכבות באופן זה או אחר.

 

 

לדאבוני, במחקרים רבים גברים הינם אמת המידה, שעל פיה נמדדים בני אדם.

אנחנו עדיין לא משתוות למספר הגברים הלוקחים חלק עצום בעוגת העושר, בהיקף המשרות הבכירות, השכר גבוה יותר עבור אותה עבודה בדיוק, ובהזדמנויות טובות יותר להגיע ולזכות במכרזים משמעותיים. אנחנו עדיין משתכרות רק כ-1/3 משכר הגברים, וזאת למרות שהציפייה מאתנו היא להשתוות באחריות ובנטל הכלכלי המשפחתי, ורבות מאתנו אף נושאות בו באחוזים גבוהים יותר מבני זוגנו או אפילו באופן מוחלט.

עדיין נשים מהוות 67% מהשכירים בעשירון התחתון של ההכנסות, וככל שעולים בעשירונים, חלקן של הנשים יורד, כך בעשירון העליון נשים מהוות רק 23%, וזאת למרות שרמת ההשכלה הממוצעת של נשים גבוהה מרמת ההשכלה הממוצעת של גברים.

לראוי לציין, כי בעיריית רמת גן מכהנות בכירות ובכירים במספרים שווים (2 סגניות ו-2 סגנים לראש העירייה; מנהלות ומנהלי אגפים) ובדרגי הביניים, מנהלות ומנהלי מחלקות 58% נשים ו-42% גברים.

בעיר נשים רבות בעלות עסקים קטנים ובינוניים, נשים יזמיות המובילות ומניעות את כלכלת העיר.

ולעולם נתחיל בחינוך.

מערכת החינוך הרמת גנית, הידועה בהישגיה הגבוהים, בחדשנותה ובהובלת מיזמים חינוכיים, עוברת גם תהליך של חינוך לשוויון מגדרי החל בגיל ילדי הגן. ואגב, כ-70% מנהלות בתי"ס.

המחלקה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בעיריית רמת גן עוסקת באיתור, אבחון ומיפוי הצרכים השונים של אוכלוסיות הנשים המגוונות בעיר, ובחשיבה על מתן מענים הולמים, מחד, ויזום קורסים וסדנאות תואמי הזמן, יזמות וחשיבה לעתיד טוב יותר של כולנו, מאידך.

נשים צעירות טרם זוגיות או בראשיתה, טרם קריירה ולימודים או בתחילתם, אימהות יחידניות, נשים באמצע החיים, נשים בצמתים מסוגים שונים, נשים בעלות עסקים קטנים ובינוניים, נשים הזקוקות להכוונת קריירה, ייעוץ בנושאים שונים כמו מיסים, ועוד כהנה וכהנה נשים בעלות מכנים משותפים עומדות לנגד עיני המחלקה.

העולם, כאמור, עובר שינויים חברתיים משני תודעה בהיקפים, שלא הכרנו עד כה.

 

למרות ההישגים המרשימים, ללא ספק, טרם הוטמעו כולם, ועדיין לא הפכו לחלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו.

תחתית הטופס

האם כולנו, הנשים, רואות את בשוויון מגדרי אינטרס?

האם אנחנו מקבלות את עמיתותינו המנהלות? מפרגנות להן? מסייעות? תומכות ומשתפות פעולה?

אני, בוודאי, מעדיפה חברה, בה נשים יושבות סביב שולחן הדיונים ולוקחות חלק שווה בקבלת החלטות חברתיות, חינוכיות, ואף בנושאי חוץ וביטחון. זה עשוי ליצור עולם טוב ומאוזן יותר., כמו שנוהגת העיר רמת גן בשנים האחרונות ובכך מביאה לביטוי את הצרכים של נשות העיר לגווניהן.

שוויון מגדרי מוחלט טרם הושג במלואו, אולם אנחנו במקום טוב במעלה ההר. 

ד"ר עמליה חרוש

יועצת ראש העיר לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי