הדילמה הנצחית של כל אם שחוזרת לעבודה אחרי הלידה היא איך לשלב בין העבודה לגידול הילדים. גם וורקוהוליות מושבעות, כאלו שבזמן ההיריון עוד היו משוכנעות שתוך זמן קצר יחזרו לעבוד מסביב לשעון, מגלות שהפרידה מהתינוק קשה ושזה לא באמת אפשרי לחזור לעבודה אחרי 14 שבועות, וגם לא אחרי חצי שנה. כל המחקרים מוכיחים שתינוק זקוק לטיפול צמוד, ורצוי של אמא שלו, לפחות בשנת החיים הראשונה. ובכל מקרה, הפרידה הכפויה הזו לא עושה טוב לאף אחד.

לפני שנים לא רבות, הבחירה היתה של 'הכל או כלום' – להישאר בבית או לחזור לעבודה. אולם מאז שהאינטרנט נכנס לחיינו, הרבה עצמאיות (וגם שכירות בתחומים שמאפשרים זאת כמו גם עם מעסיקים מספיק גמישים) יכולות לעבוד מהבית. אבל גם הפתרון הזה לא תמיד מושלם, ואימהות רבות מרגישות שהן נשארות קרחות מכאן מכאן – הן לא מצליחות לעבוד כמו שצריך כשהן עם התינוק, ולא מצליחות להיות כמו שצריך עם התינוק כשהראש עסוק בעבודה. ובנוסף, אימהות רבות שעובדות מהבית מרגישות בדידות ומשוועות לחברה שגילה עולה על שמונה חודשים.

וכאן בדיוק נכנסת תופעה חדשה: חללי עבודה משותפים להורים ולילדים, שצצים לאחרונה כפטריות אחרי הגשם.

כמו כל חללי העבודה המשותפים, המציעים ללקוחותיהם לשכור שולחן או עמדה שישמשו אותם לצורכי העבודה שלהם (כמו WeWork למשל), גם חללי העבודה לאימהות מציעים עמדות עבודה מעוצבות ומאובזרות, לצד קהילתיות ואפשרות ליצור קשרי עבודה. אבל החללים החדשים הללו מציעים גם בונוס אחד נוסף וחשוב במיוחד – אפשרות להביא את הילדים לעבודה.

חללי העבודה המשפחתיים קיימים בכל מיני קונסטלציות. בחלקם יש גננת או מטפלת שמשגיחה על הילדים, באחרים הילדים משחקים ליד האימהות. בחלקם יש הפרדה בין אזור העבודה לאזור הילדים, ובאחרים יש גישה חופשית כך שכל אחד יכול לעבור בין האזורים כרצונו. כך או כך, נראה שהיזמים (או, אם לדייק, יזמיות, שכולן הקימו את חללי העבודה מתוך צורך אישי) שייסדו את חללי העבודה הללו, עלו על קונספט חדש שאולי יאפשר, סוף סוף, את שביל הזהב בין אימהות לקריירה, בלי לוותר על אף אחד מהדברים.

כל המרכזים הללו מהווים אלטרנטיבה מצוינת ונותנים להורים את האפשרות לבחור ולהמשיך לגדל את הילדים בדרך בה הם מאמינים. זוהי כנראה הדרך הכי נכונה ליישם את עקרון הרצף בחברה המערבית המודרנית, רק שבמקום לקחת את הילדים במנשא לשדה, האימהות עובדות איתן במנשא ליד המחשב.

כרגע, ככל הידוע לנו, התארגנויות כאלה פועלות בעיקר באזור השרון ותל אביב, אבל ברחבי הארץ מתחילות להתארגן קבוצות של הורים שרוצים לעבוד קרוב לילדים – ברמת גן, בבאר שבע, ויש עוד בדרך (אם אתם רוצים גם, מומלץ להיכנס לקבוצת הפייסבוק "הורים עובדים קרוב לילדים"). אלו כמה מהמקומות הקיימים בינתיים:

מ.י.ה הרצליה

משרד ילדים הורים, או בקיצור, מ.י.ה, נמצא בבית קטן עם גינה בהרצליה, שכולל חדר עבודה, בו ההורים יכולים לשבת עם לפטופים ולעבוד (יש כמובן Wi-Fi ומדפסת), ובצמוד אליו מרחב משחקים המופרד במחיצת זכוכית נגללת (כך שהילדים נמצאים במרחק ראיה), וגינה. יש בו 5 ילדים בני 4.5-2 ומדריכה שנמצאת בשעות 12:30-9:30. אחרי שהמדריכה הולכת מתכנסים לארוחת צהריים משותפת ואחר כך הילדים נחים, משחקים ליד ההורים, או שיש הורה אחד שמפעיל את הילדים בתורנות.

מ.י.ה הרצליה

מ.י.ה הרצליה

את מ.י.ה פתחה לפני כחצי שנה ליבי לנדאו, דוקטורנטית לפיזיקה ואמא לגור בן השנתיים וחצי, אחרי שהיתה בשליחות בגרמניה וראתה מודל דומה ומאוד מצליח, ולאחר שלא מצאה דבר דומה בארץ החליטה לפתוח אחד בעצמה. היום ליבי ממשיכה לעבוד על הדוקטורט שלה בזמן שבנה מבלה עם חבריו החדשים. "המקום הזה הוא מתחם עבודה קהילתי קטן להורים עצמאיים", מגדירה ליבי, "והוא מהווה אלטרנטיבה לגן".

כיוון שהילדים שמגיעים למ.י.ה גדולים יחסית, הקונספט של המקום מתאים מאוד למשפחות חינוך ביתי ולהורים שעדיין לא רוצים להכניס את הילדים למסגרת. "זו דרך להשתיק את הדודות ששואלות למה הילד עוד לא הולך לגן", צוחקת ליבי. "יש לנו כאן מגוון תחומי עיסוק - פסיכולוגית, דוקטורנטית, מעצבת תעשייתית שמגיעה עם מכונת תפירה ועובדת בחדר קצת יותר רחוק, ויש אפילו אמא שפשוט מגיעה לעשות סידורים שמצריכים את המחשב. הרי כשיש ילדים קטנים, לפעמים קשה לעשות גם את זה". בשורה משמחת נוספת היא שלמ.י.ה מגיעים גם אבות. "יש לנו מישהו שמתעסק בביואינפורמטיקה, אבא שכיר שמתעסק בשיווק ואפילו אבא אחד שכותב ספר", מספרת ליבי.

מ.י.ה הרצליה

מ.י.ה הרצליה

במ.י.ה אין הפרדה מוחלטת בין חלל העבודה לחדר המשחק, וקורה שהילדים מגיעים לקבל מההורים נשיקה או חיבוק. אפשר לעבוד ככה? "בהחלט", אומרת ליבי. היא מודה שהעבודה במשרד ילדים הורים אולי פחות פרדוקטיבית  מזו של הורה ששולח את הילד לגן ויוצא לעבודה, אבל ההספק גדול בהרבה משל עבודה בבית, וההורים מקבלים את הגיחות של הילדים באהבה. הרי זה בדיוק הקונספט של המקום – להיות נוכח בשביל הילדים ולתת להם את החיבור הרגשי.

מתי? פתוח שלושה ימים בשבוע בשעות 16:00-9:30.

כמה? 350 שקלים לפעם בשבוע, 650 שקלים לפעמיים בשבוע, 900 שקלים לשלוש פעמים בשבוע.

איפה? הרצליה

טלפון: 058-4072290

למי זה מתאים? למשפחות חינוך ביתי, לעצמאיים ושכירים שרוצים להמשיך לעבוד, גם אם על אש קטנה, ועדיין להיות קרובים לילדים.

מאם האב, תל אביב

"מאם האב" הוא חלל עבודה משותף שפועל במסגרת של "זמן איכות – בית יצירתי להורים ולילדים": הבקרים מוקדשים לאימהות ולנשים בכלל, כשבמקום פועל חלל עבודה שמאפשר לבוא עם הילדים ולעבוד, ואחר הצהריים מתקיימות בו גם פעילויות משותפות להורים וילדים. בשונה משאר המקומות בכתבה, כאן אין מטפלת או גננת, ובהתאם, מגיעות למקום בעיקר אימהות לילדים עד גיל שנה (למרות שאין הגבלת גיל).

המקום הוקם על ידי עידית חורשי ברק בראש ובראשונה כדי לאפשר לנשים שעובדות מהבית לעשות סיעורי מוחות וליצור שיתופי פעולה מקצועיים, מה שקצת יותר קשה לעשות כשעובדים מהבית. עידית ילדה חודש בלבד אחרי פתיחת המרכז, כך שהמקום מקבל בשמחה גם תינוקות. מי שקשה לה לעבוד לאורך זמן כשהתינוק במנשא תמצא בו גם משטחי פעילות ופופים, ובעיקר חברה תומכת שלא משתיקה את התינוק ברגע שהוא מתחיל לבכות.

mom hub

mom hub

"מאם האב לא נועד להחליף את העבודה מהבית, אלא בעיקר לספק את הצורך החברתי שלא ניתן לתת לו מענה בבית", אומרת חורשי ברק. במקביל המקום עונה על עוד צרכים מקצועיים – מתקיימים בו אירועים ומפגשי תוכן לעצמאיות ובקרוב יינתנו בן גם שירותי ייעוץ כמו ייעוץ אסטרטגי ובניית מותג. הקהל משתנה אבל מורכב בעיקר ממעצבות גרפיות, כשיש גם מעצבת דוכנים, סטייליסטית, יועצת אסטרטגית ועוד. הכיף הגדול, לפי חורשי ברק, הוא לראות את שיתופי הפעולה שנרקמים בכל יום. לצד נושאים עסקיים, האימהות מדברות גם על הבעיות של ההורות ועל הקשיים שמתעוררים בתקופה הרגישה הזאת, ונוצר שיח נשי מרגש. וכשצריך עזרה, הן תמיד שם זו בשביל זו, מחזיקות זו לזו את התינוק כשצריך ומשגיחות על הילדים.

מתי? פתוח בימים א'-ג' בשעות 15:00-9:00

כמה? 80 ₪ ליום עבודה, 350 ₪ למנוי חודשי ללא הגבלה על מספר הכניסות

כתובת: בר כוכבא 48 תל אביב

טלפון: 054-5592535

למי זה מתאים? לנשים עצמאיות עם תינוקות, שמחפשות קהילה תומכת ושיתופי פעולה מקצועיים.

Mommy Work

בחודש פברואר האחרון, אחרי עבודת הכנה ארוכה, נכנס השחקן החדש ביותר לתחום – "Mommy Work". המתחם הזה מיועד לעבודה נטו, כשההורים יכולים לבחור את מידת הקרבה לילדים.

במתחם יש שלושה חללים – סלון, חדר עבודה וחדר ילדים. הסלון הוא חלל משותף בו ניתן לשלב עבודה ומשחק, והוא מאובזר בעמדות עבודה (שהן גם משחק עבור הילדים עם מחילות שניתן להתחבא בתוכן), לצד משחקים ופינות ישיבה ומנוחה נעימות. חלל העבודה הוא חלל סטרילי שמיועד רק להורים, עם עמדות עבודה הפזורות באופן ספייס מעוצב שרבים מאיתנו היו חולמים עליו בתור משרד. יש גם חדר ישיבות ואפשר לקיים פגישות במקום. חלל המשחקים המיועד לילדים הוא חלל נעים, עם קיר סנסו מוטורי, פינת כריות, פינת קריאה והרבה משחקים וצעצועים. בחלל הזה יש גם מטפלות, ביחס של 1 ל-4.

גל חיים, שהקימה את המתחם, מספרת שהרעיון נולד מצורך אישי. "כשהייתי בהריון חשבתי שתוך חודשיים אחזור לעבוד, אבל אחרי שדניאל נולד לא ראיתי איך אפשר להיפרד ממנו. חיפשתי פתרונות. בתום חופשת הלידה חזרתי לעבוד כמפיקה, וביקשתי מהמעסיק לעבוד עם דניאל. לא הגעתי כל יום למשרד, לקחתי אותו איתי לימי צילום, אבל דניאל גדל במנשא וככל שהזמן עבר התחיל להיות לי קשה. חשבתי על מקום שיאפשר להורים להמשיך לעבוד ליד הילדים".

mommy work

mommy work

מה שמייחד את Mommy Work"" הוא שבשל המבנה של המתחם, שמאפשר הפרדה המוחלטת, ההורים יכולים לעבוד בו באווירה משרדית ובתפוקה שמזכירה עבודה משרדית, ועדיין להיות קרובים לילדים, להיניק אם צריך, ולהיות בשליטה מלאה על מה שקורה. "כל אחד יכול לבחור", אומרת גל, "יש הורים שנכנסים יותר לחלל של הילדים ויש שפחות, יש שקופצים מדי פעם לנשיקה, ויש אימהות שנכנסות רק כדי להיניק או כשמתעורר צורך של הילד. הילדים מחפשים את ההורים ומדי פעם מחפשים נשיקה, אבל אחר כך הם חוזרים בקלות למטפלת", אומרת גל, ומוסיפה: "הדבר שהכי חששתי ממנו זה הפרידות, אבל לשמחתי ולהפתעתי זה עובד מצוין – כי הילדים מבינים שההורים שלהם באותו חלל ומרגישים בטוחים".

בניגוד ללשלוח ילדים לגן, ללכת לעבודה להתפשר על הרבה דברים בדרך, כאן כל הורה יכול להמשיך את סגנון הורות שלו ולגדל את הילד כפי שהוא מאמין. "אני מאמינה שאם האינסטינקטים שלנו אומרים לנו להישאר ליד הילד אז זה מה שנכון לו. הרעיון הוא להיות שלם עם מה שבחרת, שהבחירה תהיה של ההורה ולא משהו שמכתיבים לו מבחוץ".

הקהל מורכב בעיקר מנשים עצמאיות, ובהן אדריכלית, מתכנתת, דוקטורנטיות ופסיכולוגית חינוכית, אבל המיקום באזור ההייטק של רעננה לא מקרי – הוא נועד לאפשר שיתופי פעולה עם חברות שרוצות שהעובדות שלהן יחזרו בהקדם מחופשת הלידה, גם אם הן עובדות בפורמט קצת שונה. "העובדת עדיין יכולה להגיע לפגישות ולישיבות בעבודה ואז לחזור לעבוד ליד התינוק", אומרת גל.
מתי? פתוח בימים א'-ה' בשעות 17:00-8:00

כמה? מסלול חודשי של 5 ימים בשבוע – 4,300 ₪, מסלול חודשי של יומיים בשבוע – 1,760 ₪,  כרטיסייה של 10 כניסות – 2200 ₪. מוכר כהוצאה מוכרת.

כתובת: החרושת, רעננה

טלפון: 050-9130140

למי זה מתאים? לעצמאיות ושכירות שרוצות לחזור לעבוד באינטנסיביות, ועדיין להיות ליד הילדים ולהיות בשליטה על סדר היום.