כיום קיימים בישראל חצי מיליון עסקים, 99% מתוכם הם עסקים קטנים. כמה קטנים? ובכן, זעירים ממש. 50% מתוכם אינם מעסיקים עובדים ולמעשה מדובר בעסק של אדם אחד, 31% מתוכם מעסיקים בין שכיר אחד לארבעה בלבד.

מה המשמעות של להיות עסק קטן?

בעוד שלעסק גדול יש סמנכ"ל כספים, יועץ משפטי מחלקת שיווק וכו', העסק הקטן נמצא לבדו במערכה מול כולם ולכן יש חשיבות להיעזר בכל מי שאפשר בין היתר גם בבנקאים, כגורם בעל ניסיון מכוון פיננסית שרוצה בטובתך.

הנה מספר המלצות להתנהלות מול הבנק:

מערכת יחסים עם הבנק שלי IN RELATIONSHIP

אז מתי בפעם האחרונה נכנסת לסניף הבנק שלך?

ולא, אני לא מדברת על הפקדת שיק (את זה אנשים כבר מזמן מבצעים בסלולר), אני מתכוונת לפגישה אמיתית שבמהלכה יכירו את בעלת העסק.

פגישה שבמהלכה תספרי על עצמך, כיצד נולד המיזם שבבעלותך, מה התוכניות שלך לגביו, האם כבר גייסתך כסף, מי המשקיעים וכו'.

כן, כדאי מאוד לשתף את הבנק במהלכים המתוכננים ובמה שאת באמת צריכה. תופתעי לגלות כמה שנוכל ונשמח לסייע.

מסודרת כבר מההתחלה

החלטת ללכת על זה ולהקים מיזם?

חשוב לעבוד באופן מסודר כבר בהתחלה, כשתתחילי לחפש משקיעים, במיוחד אמריקאים, תגלי שאיכות המסמכים של העסק שלך חשובה כמעט כמו הטכנולוגיה וכדאי לך להיות מוכנה.

וועידת היזמיות של און לייף

עידית פרי ויינברג בוועידת היזמיות של און לייף. צילום: בני גם זו לטובה WWW.BENNYGAMZO.COM

עבודה עם שותפים

יש לך שותף? שותפה? – כדאי שיהיה לכם הסכם שותפים. ההסכם הזה הוא למעשה כמו הסכם ממון בין בני זוג המתאר את אופן הפרידה. מחלוקות בין יזמים קורות כל הזמן ואם דואגות למנגנון פרידה ראוי מראש זה עשוי לפתור הרבה בעיות ברגע האמת.

לאחר שפתחת את החברה בע"מ את יכולה לפתוח את החשבון העסקי ואם יש לך שותפים להחליט על האופן בו תתנו הוראות לבנק  - מה הסכום שכל אחד מכם יכול להורות בנפרד ומעל איזה סכום נדרשת הוראה משותפת.

מימון בנקאי במאצ'ינג אישי

בניגוד לעולמות ה-VC  המבוססים על UPSITE , בנק מסוגל לספק מקור ידוע לכספים.

מה זה אומר? כשאת פותחת מיזם, את לא תמיד יודעת מה המוצר הסופי, מי יקנה אותו ומתי יכנס משקיע. בסיטואציה של אי ודאות מאוד לא מומלץ להיכנס למחויבויות שיהיה קשה לצאת מהן אחר כך ולכן מימון בנקאי פחות מתאים.

יש המון תחנות לגיוס הון ליזמים החל מחברים ומשפחה דרך מענקים ומימון בסיסי מחממות טכנולוגיות, משקיעים פרטים-אנג'לים וכלה בגיוס מקרנות הון סיכון. מדובר בעולם שלם של מימון. אז מה בכל זאת כן ניתן לצפות מהבנק?

ובכן, אנחנו נוכל לסייע כאשר המיזם שלך יתחיל לייצר תזרים ממכירות או כאשר ניתן יהיה לצבוע מקור החזר למימון.

אז מה זה אשראי טוב? בניגוד למה שחושבים אשראי טוב הוא לא רק אשראי זול (למרות שגם זה חשוב) אלא אשראי שניתן ב-MACHING  הנכון.

וזו בדיוק הסיבה שחשוב לשתף את הבנק ולספר לו על הן על ההצלחות שלך והן על הקשיים.

השיתוף שלך יסייע לנו לתת לך את העצה הטובה ביותר ואת המאצ'ינג הנכון. לדוגמא אם העסק שלך עוסק בתחום הטרוול-טק מאוד הגיוני שההכנסות בשיא עונת התיירות תהינה גבוהות אולם תתקשי לעבור את התקופה שמחוץ לעונה. בסיטואציה כזאת יעזור לך לקבל הלוואת גישור למימון הוצאות בתקופה החלשה שתיפרע בתקופה החזקה.

דוגמא נוספת – אם יש לך הסכם עם משקיע שמשחרר למיזם כספים אחת לרבעון, מה תעשי עם העובדה שבין רבעון לרבעון יש הוצאות? תעזור לכך מסגרת מימון מתאימה לגישור בין הרבעונים.

מאצ'ינג נכון הוא גם בהתאמת המימון למטבעות  - אם המכירות שלך במטבע אמריקאי וגם הכספים שאת צפויה לקבל מהמשקיעים הם דולרים, בכלל לא בטוח שמימון הביניים שלך צריך להיות בשקלים.

מאצ'ינג נכון טמון גם ביכולת להישאר גמישים, כידוע לא תמיד התוכניות שלנו פוגשות את המציאות אבל בניגוד לקשיחות הקיימת במוצרי מימון שעל המדף , תעדכני אותנו אם משהו השתנה ונעזור לך. קשר טוב עם הבנק שלך ייתן לך את הגמישות שאת צריכה.

 

 

ועידת היזמיות של און לייף

ועידת היזמיות של און לייף. צילום: בני גם זו לטובה WWW.BENNYGAMZO.COM

 

עידת היזמיות של און לייף. צילום: בני גם זו לטובה WWW.BENNYGAMZO.COM

פני זמן לצמיחה

את זקוקה לזמן פנוי כדי להצמיח את העסק שלך. קראתי בליידי גלובס ששושי קגנובסקי מייסדת ומנכ"לית SENSOLEAK ואחת מהיזמיות המובילות ב-2017 תיארה על חייה באופן הבא: "אני ישנה פעמיים בשבוע, כי אין לי מספיק זמן ביממה. יש לי 2,000 מיילים ביום,ו-500 הודעות ברשתות החברתיות. אני מתייגת הכל בתיקיות ועושה גיבויים, יש לי שלושה טלפונים, למקרה שאחד קורס"...

אני כמובן מאחלת לכן סדר יום קצת יותר הגיוני אבל הרעיון ברור. אתן צריכות זמן פנוי להצמיח את העסק שלכן.

כשיש לך מערכת יחסים עם בנק שמבין את זה, העולם הרבה יותר פשוט: תקשורת במייל, זמינות בוואטסאפ עם מנהל/ת הסניף והעברת כספים בלחיצת כפתור לכל מקום בעולם. הכלל הוא פשוט, מה שניתן לבצע בדיגיטל יבוצע בדיגיטל. שילוב נכון בין הממשק האנושי בסניף לפלטפורמה הדיגיטלית יחסוך לך המון זמן ואנרגיה.

כלים לניהול תזרים מזומנים

גייסת כסף? שאפו! אצלנו תוכלי לחלק את הסכום לפיקדונות ולבחור לכל אחד מהם יעוד כגון פיקדון לצורך תשלום משכורות, להוצאות שווק , לשכ"ד למשרדים וכך תצליחי לשלוט על התקציב שלך.

יש חיים לצד היזמות

פעמים רבות המיזם החדש משתלט על כל האספקטים בחייך עד כדי כך שאת שוכחת לדאוג לעצמך וחבל.

חשוב שתזכרי תמיד מה הכובע שלך- אם את היזמית זה אומר שזה מקור פרנסתך. אם את היזמית וגייסת כסף שממנו את לא מושכת משכורת את בעצם הופכת את עצמך למשקיעה. זה בסדר להחליט שבתקופה מסוימת את מקריבה את הכנסתך האישית לטובת המיזם אבל תתחמי את זה מראש בזמן.

אנחנו נדאג שתחסכי קצת למען העתיד הפנסיוני שלך ושתשימי מספיק כסף בצד כדי לדאוג לך ולמשפחתך. תזכרי שכל עסק גדול היה פעם עסק קטן ותתקדמי באופן כזה שיאפשר לך להמשיך לצעוד קדימה ברווחה מתבקשת.