לפני מספר ימים התפרסם באתר גלובס מאמר שנקרא "נשים מרוויחות פחות אבל עולות יותר". המאמר התייחס בחוסר רגישות למעמדן של נשים בעולם העבודה וטען, בגדול, שעדיף למעסיקים להעסיק גברים כי נשים עולות למעסיק יותר ולא רווחיות לחברה. הבעת דעה הינה אבן יסוד בדמוקרטיה הישראלית אך יחד עם זאת, ערך חשוב לא פחות הוא  לקיחת אחריות של מובילי דעה על עמדות שהם מביעים ועל ההשלכות המזיקות שעשויות להיות לעמדות אלו בפלטפורמות ציבוריות בעלות תפוצה כה רחבה. בניגוד למשפט הידוע אותו מלמדים בבית ספר  למשפטים, במקרה הזה - "הנייר לא יכול ולא צריך לספוג כל דבר", לא כל שכן כאשר האמירה הזו אינה מגובה במספרים ועובדות. במקרה הזה, גם כאשר כותבת המאמר התייחסה לעובדות, הרי שחלקן לא היו מדויקות.

אם נביא לדוגמא את הטענה כי מעסיקים "תקועים" עם נשים בהריון - נתונים לגבי כמה מעסיקים אמיתיים כאלה יש לא הובאו, כי כמובן אין, ומהנתונים שכן קיימים, עולה תמונת מצב שונה - מתוך 1083 בקשות שהוגשו בשנת 2017 על ידי מעסיקים למשרד העבודה והרווחה, לפיטורי נשים בהריון 90% התקבלו. כלומר, רוב המעסיקים לא באמת נתקלים בקושי לפטר נשים בהריון.

 

נשים עובדות. צילום: shutterstock

נשים עובדות. צילום: shutterstock

 

מאחר שקצרה היריעה, נעבור למסקנות המגובות בנתונים מספריים ומחקריים: נשים - עולות פחות (16% פחות לשעה), ומכניסות יותר (15% יותר) - ולכן העסקת נשים היא הדבר הכי טוב שקרה למעסיקים. מחקרים מראים כי חברות בהן יש גיוון מגדרי, הן בעלות שורת רווח גבוהה יותר ב 15% מאשר חברות שאין להן גיוון. כמו כן, חברות בעלות גיוון מגדרי בדירקטוריון, הן בעלות יציבות פיננסית גבוהה יותר.

לא בכדי כיום חברות מובילות במשק מובילות מהלכים ליצירת גיוון מגדרי, זה חשוב, זה רווחי, זה כלכלי והכרחי. זה העתיד והוא כבר כאן, וחברות כבר מתחילות להכין את עצמן לשם. אם תהיתם למה גיוון מגדרי כל כך חשוב, ההסבר לכך הוא פשוט -  גיוון מחשבתי, סגנון ניהול ענייני ונטול אגו,  הנטייה לקחת פחות סיכונים,  נאמנות גבוהה יותר למקום העבודה, ואחרון אך לא בסדר החשיבות - גיוון מגדרי מאפשר לבחור מתוך מאגר גדול יותר של כישרונות (מתמטיקה פשוטה).

אחרי שעשינו קצת סדר בעובדות, נקנח ונגיד כי אנחנו מסכימות עם כותבת הדעה שהחלוקה הלא שוויונית בין גברים לנשים  (אליה היא מתייחסת כ"מועמסת על משכורת האישה") היא ללא ספק פוגענית כלפי כל הצדדים - הנשים, הגברים, הילדים והמשק. בדיוק מהסיבה הזאת הוקמה עבודה שווה הפועלת לקידום שוק עבודה מאוזן מגדרית. משק מאוזן יותר, בו נשים וגברים יקבלו ייצוג שוויוני יביא לשגשוג, כלכלי וחברתי. אז אל תתנו לעובדות לבלבל אתכם, בטח לא בשביל עוד כותרת יפה ובועטת בעיתון כלכלי מוביל. 

 

**הכותבות הן מייסדות עבודה שווה 

מיכל מטס-ליטמנוביץ ועו"ד טלי בראל הס

מיכל מטס-ליטמנוביץ ועו"ד טלי בראל הס

מיכל מטס-ליטמנוביץ הנה מייסדת שותפה ומובילת המיזם, בוגרת לימודי ניהול השיווק, מומחית בתחום ניהול שיווק ומכירות, יועצת עסקית, ובעלת נסיון עסקי עשיר.

עו"ד טלי בראל הס - הנה מייסדת ומובילת המיזם, בוגרת תואר ראשון במשפטים ופסיכולוגיה, בוגרת תואר שני במנהל עסקים בהתמחות של ניהול וייעוץ ארגוני, בעלת נסיון עשיר בתחום משפט העבודה, ובתחום הניהול והייעוץ הארגוני.