שנה בדיוק למשבר הקורונה והמספרים מספרים סיפור אחד ברור- הנשים הן שמשלמות את המחיר על המשבר- הן בעולם העבודה והן בבית. אחרי הסגר השלישי ע"פ שירות התעסוקה, 68.5% מדורשי העבודה הן נשים. בעקבות הנתונים הקשים, קיימנו כנס 'נשים ועולם העבודה של המחר' בשיתוף המשרד לשוויון חברתי כדי לתת כלים והשראה לנשים ביום שאחרי המגפה. מיה איידן, כתבת הרווחה של חדשות 13 ראיינה את עינב בוינפלד, מנהלת המחקר והתוכן ב-AllJobs, על הדרך הנכונה לחזור לשוק העבודה. 

נתחיל בעיקר, תוך כמה שניות מגייס מחליט שהוא מעוניין בקורות החיים שלנו או לא?

"בין 10 ל-30 שניות. מגייסים מקבלים עשרות קורות חיים ולפעמים אפילו מאות, וחייבים להקדיש סינון מאד קצר למשרה. זה אומר שיש לקורות החיים שלנו זמן מאד קצר לעשות בשבילנו את העבודה ולהראות למעסיק למה אנחנו זה מה שהם מחפשים".

אין תחליף לרושם ראשוני.

"אם חיפוש עבודה הוא מרוץ, קורות החיים הם כרטיס הביקור שלנו בשוק התעסוקה והדבר הראשון שהמעסיק רואה אצלנו לפני שפגש אותנו. לכן חשוב לצאת לדרך עם קובץ מנצח שמשקף את היכולות שלנו ולהעביר למעסיק שאנחנו המתמודדות הכי טובות לתפקיד. הטיפ הכי חשוב הוא שאין פורמט אחד שהוא נכון. רוב האנשים שניגשים לכתוב קו"ח מחפשים תבנית מסוימת ויוצקים לתוכה את התוכן שלהם. זה בסדר, אין שום פסול להשתמש בתבנית אבל צריך לזכור שתבניות לא לוקחות בחשבון את המצב הייחודי של כל אחד ואחד מאיתנו. לכן הכלל הכי חשוב הוא לכתוב קו"ח שמשרתים אותנו ולשים למעלה את הדברים החשובים שאנחנו רוצים שיראו".

היית ממליצה לשים משהו שיקפוץ ויפתיע את הקורא מבין עשרות קורות החיים שהוא מקבל?

"קו"ח הם מסמך מקצועי ופרקטי שאמור לשקף את הכישורים והידע המקצועי שלנו. יש הרבה דברים שאסור לשים בקורות החיים אבל אני רוצה להתמקד בשלושה דברים חשובים. הדבר הראשון הוא תמונה, גיוס זה דבר סובייקטיבי ויש אדם שמקבל את קו"ח שלנו ויש לו מערכת אמונות ודעות משלו, אנחנו לא יודעות מי יושב שם ואיזה רגשות התמונה שלנו תעורר בו ולכן עדיף להימנע. אותו דבר לגבי תחביבים, נורא נחמד שאנחנו עושות יוגה ומטיילות בדרום, אבל זה מסמך מקצועי וצריך להוריד כל אלמנט שלא משרת את המשרה והתפקיד, זה ימקד ויהפוך אותו ליותר קריא".

מה אנחנו לא יודעים על קו"ח?

"רוב האנשים לא מבינים שהרבה פעמים קורות החיים שלהם בכלל לא מגיעים לעין אנושית. יש היום עומס גדול בצד של המעסיקים והעומס הזה הוליד פתרון טכנולוגי בצורת מערכות סינון ממוחשבות. בעצם זה הביא למצב שבו נתח גדול מהמעסיקים לא מקבלים את קו"ח ישירות למייל שלהם ואותם קו"ח נוחתים בתוך אותה מערכת מסננת. המטרה שלנו כמחפשי עבודה היא לדעת איך לעבור את המערכת הזו וכן להגיע לעין אנושית ויש דברים מאד מסוימים שצריך לעשות".

למשל?

"צריך להבין שהמערכות האלה, בדומה לגוגל, פועלות עפ"י אלגוריתם של מילות מפתח, ולכן כדי לעבור את הסינון הראשוני צריך לבדוק מהם הביטויים שמופיעים במדויק במודעה ולחזור עליהם בקורות החיים. מחשבים לא יודעים לקרוא תחכום ומקוריות, אם היה רשום 'מנהל רכש' לא נכתוב 'אחראי לוגיסטיקה', אם רוצים 'מנהלת תוכן' היא לא תהיה 'קוסמת מילים'. ניצמד לדברים הברורים כדי לעבור את הסינון הראשוני הממוחשב והמרובע וככה נגיע לבן אדם".

היית ממליצה לכתוב כמה סגנונות של קו"ח?

"כן. אנשים עובדים חזק נורא על קובץ אחד מנצח ומתחילים לשלוח לכל משרה שנראית להם וזו אחת הטעויות הכי גדולות שאפשר לעשות. מנהל מוצר בתאגיד מזון גדול הוא לא מנהל מוצר בחברת דיגיטל קטנה. נורא קל ללחוץ על כפתור שלח כשכל עולם חיפוש העבודה עבר לאינטרנט אבל אני ממליצה לעצור רגע, לקרוא שוב את דרישות המשרה ולראות מה היה חשוב למעסיק בתפקיד הספציפי הזה ולתת לכך דגש. לא לפחד לשנות את קו"ח, לייצר קובץ שמשרת אותך, כי אם שלחת קו"ח ולא התאמת אותם למשרה הזו לפני, כאילו לא שלחת אותם בכלל".

טיפ אחרון?

האורך. הסוד הוא איזון, אם נכתוב קו"ח ארוכים מדי, סביר להניח שהמגייסת תלך ותמצא קו"ח שיותר נוח לה לעיין בהם. אנחנו רוצות להימנע מעומס ואורך והפתרון לעשות את זה הוא לא להתחיל לנדב לא כל צעד ושעל בחיים שלנו, לא בי"ס יסודי ולא מגמה בבגרות ולא התואר שעשינו, מצד שני לא להתקמצן ולא להפוך את זה למברק. אל תצאו מנקודת הנחה שהמעסיק יודע מה התפקיד שעשיתן, תתארו אותו אבל בצורה מאוזנת".

כמה באמת לפרט על כל תפקיד שעשיתי?

"אנחנו לא רוצים לתת למעסיק לנחש מה היו תחומי האחריות בכל תפקיד. כמו שאמרתי קודם, גם תפקידים זהים נראים שונה מחברה לחברה ולכן תמיד חשוב לא להישאר ברמת הכותרת וכן לרדת ולפרט מה היו תחומי האחריות שלי באותו תפקיד. ככה אני מלמדת את המעסיק מה היכולות שאני מביאה איתי לתוך התפקיד ולא משאירה אותו רק עם סיסמה של כותרת ושם. מצד שני כמובן לעשות את זה באופן ענייני ומקצועי ולא לכתוב מגילות".

לצפייה בכנס כולו: