אם טעינו לחשוב שהתקדמנו , יום האישה הבינלאומי השנה הציב מראה מתסכלת על מצבן של נשים בהייטק: שליש בלבד מעובדי ההייטק הן נשים והיחס לא השתנה שנים. הגיוון בתפקידים הבכירים שממלאות נשים בהייטק מצומצם יחסית לגברים ונוגע בעיקר לתפקידי HR, שיווק ופרסום, ובקצה השרשרת- רק 4% מכלל ההון מושקע בסטרטאפים בראשות אישה- אלו נתונים שנלקחו מדוח "נשים בהייטק 2022" שפרסמה ענבל אורפז ורשות החדשנות שמציגים את כלל הפערים שנוצרים עוד הרבה קודם מגילאי בית הספר ועד לתפקידי מפתח בתעשייה הכי בוערת ואטרקטיבית. ציון יום האישה הבינלאומי מחולל תמיד הרבה מאד רעש ברשתות סביב עצם קיומו - בעד ונגד. אבל מפרספקטיבה של השבועיים האחרונים כשהנושא כבר פחות בוער בתקשורת, ונתוני הפערים ממשיכים לזרום, ברורה לי יותר מתמיד חשיבותו.

אני מגיעה מסקטור ההייטק ולכן זה צורם במיוחד- אני רואה בהייטק מגדלור בהרבה מובנים, לא בגלל ההילה, הכסף הגדול והאקזיטים, אלא בעיקר בגלל תפיסת עולם חדשה של שוק העבודה. ההייטק בעיני הוא סוכן השינוי של עולם התעסוקה- ויתר התעשיות צופות ומגיבות. ועדיין, הנתונים שעולים מדוח נשים בהייטק מציגים פה פער תהומי.

מה שגרם לי לראשונה להרים את הכפפה ולעשות משהו בנידון היה דווקא "שבוע הנערה" שנערך לפני כמה חודשים ובמהלכו אלפי נשים מכל הארץ פגשו את הנוער בחטיבות ובתיכונים , גם אני לקחתי חלק והמסר שהדהד לי מאז אותה הרצאה היה . "you can’t be what you can’t see". בלי דוגמא אישית הדרך תהיה ארוכה הרבה יותר.

באופן מסוים כך גם נולד שבוע שלם של הרצאות תחת רעיון אחד גדול שחיבר בין תעשיית ההייטק לאקטיביזם פמיניסטי תחת הכותרת 'איך מייצרים חברות שכולם רוצים להיות חלק מהן?': למשקיעים, לעובדים, ללקוחות, למנהלים וכל אחת ואחד מסביב - עם דוברות בלבד מכל קשת העשייה: משקיעות הון סיכון, מנכ"ליות, יזמות ובעלות תפקידים בכירים בתעשיית ההייטק הישראלית והעולמית.

אלו היו חמישה אירועים רצופים עמוסי תוכן, עם 26 דוברות, נשים יוצאות דופן, שהציגו כל אחת את הזווית שלה לסיפור הזה,  שאמרו מבלי צורך לומר בדיוק את המשפט הזה You can be because you can see!. במהלך השבוע שמנו דגש על הכניסה להייטק, יזמות בשלבי חיים שונים של סטרטאפים, אתגרים בדרך היזמית עד ליצירת סקייל וקהילות כמכפיל כוח לחברות הייטק. סדרת האירועים נחלה הצלחה עצומה כשבשורה התחתונה הגענו לסגירת הרשמות, אHרועים מלאים עד אפס מקום, דיון מעמיק ומקצועי ומיליון פידבקים שמסמנים שצריך יותר מהקסם הזה.

אם למדתי משהו משמעותי מכל הנשים המדהימות שהובילו את השבוע הזה הוא שהן לא פחדו להיכשל ולקחו הרבה סיכונים כדי להגיע לאן שהגיעו, שיש כוח עצום בשיתוף פעולה בין נשים, והוכחה ניצחת לכך שיש המון נשים בהייטק שיכולות ורוצות להרצות ולעמוד בחזית לתשומת ליבם של כל אותם מארגני פאנלים שלא מוצאים נשים דוברות לשלב בכלל נשים או רק נשים בודדות. הגיע הזמן שכל פאנל יכלול 50% נשים והגיע הזמן שנשים יהיו 50% מהאקוסיסטם.

כמה תובנות שאני לוקחת מהשבוע הזה:

  1. שיתוף פעולה בין נשים- כמה נאמר על כך ששיתופי פעולה מתרחשים רק בין גברים? השבוע הזה הציג חזית עשירה של 26 נשים מאד עסוקות, מובילות שפינו מזמנן הפרטי, השקיעו וחיברו בין כל כך הרבה נקודות שוני לשבוע שיצר תמונה שלמה של כוח ועוצמה נשית.
  2. שיח נשי לא לנשים בלבד- אחד החששות שהיו לנו כשיצאנו לדרך עם תכנית אולי גרנדיוזית מידי הייתה שיגיעו רק נשים, שהרי יש כאן רק נשים שמציגות. חשבנו לשלב, חשבנו לארח גברים - אבל בסוף כשיצאנו לדרך עם המון אמונה עצמית החלטנו: רק נשים - מקצועניות ורלוונטיות- אבל רק נשים. מחצית מהאורחים בכל ערב וערב היו גברים.
  3. you can’t be what you can’t see. אחד הכוחות המשמעותיים של שבוע הפאנלים היה היכולת להראות שהצלחה היא לא רק ליחידות ובודדות. ובכלל- יש כל כך הרבה צורות וצבעים להצלחה: כמשקיעות הון סיכון, כיזמות, כשכירות, כמתנדבות, לראות בהן השראה ולרצות ללמוד מהן.

אני יודעת שזה קצה הקרחון, ועדיין - יצאתי מהשבוע יוצא הדופן הזה בתחושה שאם מתוך מאות הנוכחים בהרצאות הייתה אישה אחת שקיבלה את הכוח לייצר לעצמה את המציאות שהיא רוצה, שראתה באחת מ26 הנשים דמות שהיא יכולה להזדהות איתה ואת ההבנה שהעולם בכף ידה, אז עשינו את שלנו. ואם מתוך אותן ואותם מאות גם היה גבר אחד שהחליט לנהוג אחרת, לפתוח את הדלתות לנשים היכן שלא היו כאלה עד כה, להשוות שכר ותנאים, ולייצר תרבות ארגונית שיוויונית- דיינו.

כאמא ל 3 בנות שמשימת חיי היא לייצר אצלן את הכוחות ואת תחושת המסוגלות הפנימית לפרוץ כל תקרת זכוכית, אני מייחלת לכולנו כחברה לעשות הכל על מנת להעלים את אותן תקרות חיצוניות.

ליאור וילצ'ינסקי, מייסדת ומנכ"לית חשבונית ירוקה, צילום שריי עוז

מילה אחרונה על אישה שמבחינתי הכי שיקפה יצירה של חברות שכולם רוצים להיות חלק מהן - ליאור וילצ'ינסקי, מנכ"לית חשבונית ירוקה שבחרה לקחת חסות על האירוע, ככל שבנינו את ליין אפ האירוע וחיברנו את הנקודות יחד, קשה היה להתעלם מהעובדה שיש כאן מי שבעבודה קשה וטונות של כישרון סימנה וי על כל הסעיפים ויצרה חברה גלובלית צומחת, עם רוב נשי, צוות חזק ומקצועני, לקוחות שמרגישים בית , והכל באווירה בונה ומחזקת. פשוט השראה.