אני נתקלת בלא מעט חברות וארגונים שאוהבים להציג את עצמם כחברה מקבלת ומכילה, כזו שלא מבדילה בין דת גזע ומין ומקבלת לעבודה את המועמדים המתאימים ביותר, אך המציאות היא שאנחנו נמצאים הרחק משם. כאישה מהעדה הדרוזית אשר עשתה את דרכה כנגד ציפיות הסביבה, למדה לימודים גבוהים, התקדמה בתפקידים, הקימה חברה והיום מרצה בתחום אני יודעת שבין ההבטחות ובין המעשים בשטח יש פער גדול ומומלץ לכמה שיותר חברות ארגונים להטמיע גיוון תעסוקתי כי הוא הדרך הטובה ביותר, ואולי היחידה שקיימת היום, לייצר חברה שוויונית, מכילה ומקבלת.

לפני שאנחנו מגיעים בכלל לעניין החשיבות של הגיוון התעסוקתי- עליו אין כלל עוררין- אני רוצה רגע להתייחס רגע לבעיה שקיימת עוד הרבה לפני והיא חוסר השוויון בנקודת הפתיחה. אין זה סוד שנתוני הפתיחה של הנשים היהודיות גבוהים יותר ונוחים הרבה יותר מאלה של הנשים הערביות. משלב הלימודים בבתי הספר היסודיים, דרך הוצאת תעודת בגרות ועד סיום לימודים גבוהים. את הנתונים האלה יש לשנות בהקדם האפשרי שכן זו הדרך היחידה לייצר וליצור חברה שמצליחה להתנהל בצורה שוויונית בתחום החברתי והכלכלי.

את הניצנים המבורכים בחברה הערבית בעשור האחרון אפשר לראות בבירור כאשר יותר נשים בטווח גילאים רחב נרשמות ללימודים גבוהים בתחומים אשר עד לא מזמן לא היו מקובלים עבורן, מוציאות תואר, יוצאות לשוק העבודה ומשתלבות בתפקידים בחברות ובארגונים גדולים ומוכרים. אך עדיין, אותן נשים, בעיקר כאלה אשר מבקשות לצאת לדרך עצמאית- מתחילות את דרכן בפער, שלעיתים הינו פער משמעותי, ואת הפער הזה יש לצמצם וזאת על ידי העצמה כלכלית של אותן אוכלוסיות בחברה הישראלית שעדיין נחשבות היום אוכלוסיות מוחלשות ופגיעות.

באינסטגרם שלנו כבר ביקרתם? לחצו כאן לעמוד שלנו!

 

לא רק הנשים עצמן הבינו את הצורך בהעצמה כלכלית אלה עמותות וארגונים ללא מטרות רווח כגון העמותה להעצמה כלכלית לנשים, פורום הנשים החיפאיות, PresenTense ששמו לעצמם מטרה להעניק לאותן נשים כלים להתנהלות עסקית נכונה ונבונה על יד קורסים, הדרכות, סדנאות והרצאות בתחום היזמות והעסקים במקביל לליווי אישי ותוכניות לימודיות שנועדו לפתח אותן עסקית וחברתית. כשאני עומדת מול קהל של נשים ומרצה על אסטרטגיה שיווקית או תהליכי מכירה אין זה כלל משנה – בטח שלא עבורי- אבל גם לא עבורם ולא מבחינה עסקית אם הן ערביות או יהודיות. מה שמשנה הוא השלב בו הן נמצאות מבחינה עסקית. אם לדוגמא מדובר בקבוצה של נשים המעוניינות לראשונה להקים עסק עצמאי ואין להן כלל ידע בתחום, מתן כלים עסקיים בקורס או תוכנית אחת משותפת היא זו שתעניק לכל אחת ואחת מהמשתתפות את נקודת הפתיחה הזהה להמשך.

ומשם? כל אחת תוכל לקחת את זה לכיוון שלה ולהוכיח את עצמה, שוב- ללא קשר לדת או לעדה שלהן. בפועל, כמעט כל הקורסים והתוכניות להעצמה כלכלית ויזמות מועברות בנפרד לקהל של נשים ערביות מה שמבליט ומגדיל את הפער בין האוכלוסיות השונות במקום לצמצם אותו. אז מה כן? קורסים ותוכניות מעורבות של נשים לפי השלב העסקי בו הן נמצאות עם מרצים ומדריכים אשר מכירים את התחום ואת שני סוגי האוכלוסיות ויכולים להעביר את החומר ולתת מענה לכל המשתתפות בצורה שווה ולא מתנשאת.

בשנים האחרונות גדלה ההכרה העולמית בחשיבות של גיוון תעסוקתי מבחינה חברתית אבל לגיוון תעסוקתי יש גם הרבה מאוד יתרונות עבור הארגון מבחינה כלכלית, כלומר רווחית. חברות מספקות שירותים ומוכרות מוצרים עבור קהל יעד רחב ומגוון- בארץ (ובעולם) ולכן על מנת להבין לעומק את הצרכים הרצונות והדרישות של אותו קהל ולהתאים את עצמן- חשוב שאותן חברות יעסיקו עובדים מאותה אוכלוסייה של קהל היעד. העסקה של נשים ערביות בתחומים אשר הן למדו והתמחו בהן, ומתן האפשרות לאותן נשים להתקדם לתפקידים ניהוליים בארגון, תסייע לעובדים בתוך הארגון וללקוחות לשבור תבניות קבועות, לנפץ סטריאוטיפים, לחדש בצורה יצירתית ולייצר ערך ייחודי עבור החברה. 

חשוב להבין ולהטמיע שלא מדובר באפליה מתקנת ובשום פנים ואופן. לא מדובר בהתפשרות שכן ברגע שהמועמדת הפוטנציאלית מתאימה לארגון מבחינת כישורים- היא אינה צריכה להוכיח שהיא טובה במה שהיא עושה רק בגלל שהיא מגיעה מאוכלוסייה בעלת מאפיינים שונים, אלא שהיא יכולה לייעל את תפקוד והתנהלות הארגון באופן משמעותי. ולמרות שבכל העולם כבר הבינו שגיוון תעסוקתי מביא לרווח חברתי וכלכלי של הארגון, בישראל המגוונת למדי עדיין קשה למצוא מספיק עובדים, או במקרה הזה עובדות, מאוכלוסיות שונות כאשר לרוב הדבר נובע מבורות, חוסר ידע או חוסר הבנה של המעסיק.

היבא חלבי: "בישראל המגוונת למדי עדיין קשה למצוא מספיק עובדות מאוכלוסיות שונות". צילום: ירין נטור חלבי

ברגע שהנשים הערביות תקבלנה נקודת פתיחה שווה ואת הכלים העסקיים המתאימים לצורך התקדמות בעולם העסקי, ויותר מעסיקים יכירו את האוכלוסיות והקהילות השונות הקיימות בארץ ואת היתרונות שלהם כמועמדים- ויגייסו אותן לשורותיהן, רק כך נוכל לאפשר לכל עובד וכל עובדת להביא את עצמם לידי ביטוי באופן מלא ולארגון להיווכח שזו הדרך הנכונה ואולי הטובה ביותר ליצירת חברה שוויונית שעובדת וחיה יחדיו.