הבוקר (א') נפתחה בירושלים ועידת "נשים ועסקים" 2019 של און לייף ועיריית ירושלים, במסגרת הפאנל המרכזי שוחחה לינוי בר גפן עם קארין סנדל, קפטנית נבחרת ישראל בכדורגל נשים ויו״ר ארגון השחקנים והשחקניות, הראשונה בתולדות ישראל, השחקנית אוולין הגואלקרן קדוש הבעלים של המוסד הירושלמי 'קפה קדוש' ומירה עווד זמרת, שחקנית, ויוצרת הסדרה "מונא" - ארבע נשים שעשו השנה שינוי מקצועי וחברתי משמעותי. לינוי שוחחה איתן על הדרך הארוכה שהן עשו, על הקשיים ועל ההצלחות שלהן.

 

צילום: בני גם-זו לטובה

צילום: בני גם-זו לטובה

 

"אין לי מושג איך עשיתי את זה", אמרה אוולין הגואל, "עבדתי בפאב במסבאה בתל אביב, זה היה מקום מדהים, שמגיעים אליו מפורסמים מכל העולם. שירה בציבור וכאלה, ניהלתי את המקום הזה. ואז בגיל 34 אמרתי טוב, אני צריכה ללמוד משהו. אמרתי בואי נסמן וי על משחק, בטוח לא יקבלו אותי. קיבלו אותי".

 

אוולין הגואל. צילום: בני גם זו לטובה

אוולין הגואל. צילום: בני גם זו לטובה

 

לינוי בר גפן: שחקניות, בעיקר בגילאים מבוגרים, אומרות תמיד שקשה למצוא תפקידים עם שיניים, את יצרת רושם שהסיפור הזה מוטעה, אני מתחילה בגיל 34, לוקחת תפקידים טובים אחד אחרי השני.

אוולין: "החיים מזמנים לנו הזדמנויות. אני תמיד אומרת - אני נוסעת באוטובוס, כשמגיעה תחנה לרדת, אני יורדת. במטאפורה. כל אדם נפתח לו חלון הזדמנויות, ובן האדם צריך פשוט להיכנס לחלון הזה דרך הדלת. נפתחו בפניי ים הזדמנויות מדהימות, זכיתי לקבל תפקידים טובים ולעבוד עם במאים ופרטנרים מדהימים. הערכתי מתנה שקיבלתי, פשוט הייתי שם. אם כל אדם ייקח את מה שמזדמן לו ברצינות ויאהב את זה, ויעשה כמה שהוא יכול לעשות בתוך מה שהזדמן לו, תהיה פה הצלחה. גם אם לא הצליח זו הצלחה, כי עצם הכניסה היא הצלחה. זה בסדר ליפול, זה מחשל. כמו שאמרה ליידי גאגא אני לא מצטערת על מי שאמר לי לא, המשכתי בדרך.

קרן קדוש, הבעלים של המוסד המיתולוגי 'קפה קדוש', תיארה איך היא מנהלת את המותג שלה: "אני אומרת לכל הנשים סביבי, צריך לפעול, להתחיל. כל דבר שעשיתי היה איך אני דואגת ללקוחות שלי יותר, איך אני מחזירה לקהילה מה שקיבלתי בתחילת הדרך. אין שף בירושלים שלא לימד אותי לבשל. הבנתי אחר כך כשגדלתי, שאני צריכה להחזיר לקהילה, לעזור לנשים בתחילת הדרך".

קרן קדוש. צילום בני גם זו לטובה

"גברים רבים אומרים לי 'את צריכה להגיד תודה', אני רוצה יותר. אני חושבת שגברים ונשים הם שונים, אני רוצה להחליט מה אני עושה, איך אני מגדלת את הילדים בלי ביקורת, בלי שימדדו אותי בכל דבר שאני עושה, בזה שאם אני אישה חזקה זה אמר שאני גברית. אם אני מנהלת טוב – אני יכולה להגיד אותו משפטך כמו גבר, אבל אצל גבר זה יישמע בסדר, ואצלי יישמע קשוח מדי".

"לא שילמנו שקל וקיבלנו אחלה חשיפה"

"קראתי מאמר של אושרת עיני, גם שחקנית כדורגל, שמלמד שכדורגל נשים באירופה צובר תאוצה פנטסטית. איפה הם ואיפה אנחנו?" 

קארין סנדל: "רחוקים מאוד. מה שקורה בעולם היום זה מדהים. באירופה הבינו את הפוטנציאל הכלכלי, נשים הן 51% מהאוכלוסייה, ברגע שמדירים אותן מענף הספורט הכי פופולרי בעולם, זה גם נתח כלכלי שהולך. פה אפילו להעלות כתבה באתר ספורט שאנחנו עושים בשיתוף עם איגוד השחקנים, צריך להתקשר לעורך הראשי".

 

קארין סנדל: הקשר עם ישראל אוגלבו עוזר לקדם כדורגל נשי

קארין סנדל. צילום: בני גם זו לטובה

 

לינוי: "את מוכרת גם בזכות הזוגיות שלך עם זוכה 'האח הגדול' ישראל אוגלבו, את מצולמת במדורי רכילות, מדברים על ההעדפות המיניות שלך. עד כמה זה משהו שאת משתמשת לקדם עניין כדורגל נשים?

קארין סנדל: "אני אדם שקנאי לפרטיות שלו, זה הגיע אליי בבום לא צפוי. אבל בכל מדור רכילות, כתוב שהוא יוצא עם קפטן כדורגל נשים. זו חשיפה שלא הייתה 20 שנה. לא שילמנו שקל, אחלה חשיפה. אפשר להתבאס על הדרך שזה יצא, ואפשר למנף למקום חיובי עבורנו".

מירה עווד סיפרה על הדרך הארוכה שעברה עד שהסדרה שיצרה, 'מונא', קרמה עור וגידים: "ב-2013 דיברתי על סדרה שאני כותבת על אישה ערבייה בתל אביב. לקח 10 שנים מאז שכתבתי עד שהופיע על מסך טלוויזיה. זו הייתה דרך של המון לא, אבל נשים לא מקבלות 'לא' כתשובה. זה הסוד. יחסי ערבים יהודים וגם עניין מגדרי הוא בשני מסלולים הפוכים. אין ספק שאנו בעולם ליברלי יותר מאי פעם, אבל זה מעורר קולות של אנשים שרוצים להחזיר אותנו אחורה, למקום שמרני מסורתי. ככל שאנחנו ליברלים יותר, זה מעלה את השנאה לליברליות, אני רואה את זה כמגמה חיובית. היום נשים יותר עצמאיות, לכן זה מפחיד אנשים".

 

מירה עווד. צילום: בני גם זו לטובה

מירה עווד. צילום: בני גם זו לטובה

 

"אנו עדיין נלחמות בהמון זלזול אבל היום אנחנו פחות שואלות. אני יודעת מה אני שווה, יודעת את החוזקות שלי, יש לי ולכולנו עוד דרך לעשות.  אני מזכירה לעצמי שיש נשים בעולם שאין להן. הן מתעוררות בבוקר והן רכוש, אם תרצי רכוש מנטלי או פיזי או רוחני, והן נמצאות לא רחוק מאיתנו, חצי שעה נסיעה".

הפאנל המלא של הנשים שעשו את השנה, כנס נשים ועסקים בירושלים