"פרס און לייף עושות שינוי מוענק לקרן פלס, זמרת יוצרת וכותבת", הכריזה אתמול הדס גולדשטיין, מנכ"לית און לייף, "בזכות השמירה העקשנית על אמת אישית וציבורית, על הדבקות במלחמה לשוויון זכויות לנשים ולקהילה הלהט"בית, על קידום ועידוד שיח ישראלי בנושא דימוי גוף ודימוי עצמי חיובי. בכתיבה מוזיקלית ועיתונאית, תובעת קרן זכות של כל אישה לחיות במרחב הציבורי בחופש ללא שיפוט, ומציבה מודל חכם, עצמאי ומצליח של יוצרת, לפני מאות ואלפי מוזיקאיות מתחילות וחולמות."

פלס הנרגשת עלתה לבמה, וקיבלה את הפרס כמו שהיא יודעת - בכנות ואותנטיות בלתי רגילות. "לא הכנתי דבר. כיף לקבל פרס על זה שיש לי עודף משקל. ידעתי תמיד שבסוף זה ישתלם. תוך כדי שדיברת, חשבתי שבאמת בתור אישה שבוחרת לנהל קריירה אינטנסיבית שגובה מחיר מבני משפחתה, יש לי חזית יומיומית מול הכי קרובים אליי. ממבט של אבא שיכול להתאכזב שאני לא בארוחת שישי עם הילדים, או מה עשיתי לא נכון, ולמה 'אמא שלך הייתה איפה שאת לא'. למרות שהוא מעריך ואוהב, תמיד מבט ממנו, מבן זוג, ממשפחתו, משכנות שמצקצקות, משכנים - הקול הכי חזק שנוזף בי הוא אני. האם נכון שאני בוחרת לשים את ההגשמה העצמית שלי הרבה פעמים לפני דברים יומיומיים, כמו זמן איכות עם הילדים?

פלס והדס גולדשטיין, מנכ"לית און לייף. צילום: בני גם זו לטובה

ועידה שמתקיימת בפעם השישית בירושלים. קרן פלס והדס גולדשטיין, מנכ"לית און לייף. צילום: בני גם זו לטובה

עם הזמן אני מגלה שאין דרך לחנך ילדה. יש לי בת מדהימה בשם לונה, ואין דרך לחנך ילדה ולהעביר לה ערכים בשום צורה אחרת, מלבד להתנהג כמו שאת רוצה שהיא תהיה. גם אתמול בלילה וגם היום בלילה אני עובדת, ועל אף שהיא מפסידה אותי לפעמים, היא מרוויחה שיעור. אני אומרת: אני מעריכה שאתם המשפחה, למרות שאני אישה, בזכות שאני אישה, מאפשרים לי לקום וללכת לעבוד כמו הרבה גברים. אני מקווה שבעתיד לא יהיה הבדל בין נשים וגברים, ושלא אחטוף מה שנועם לא חוטף. אני מקווה שלונה בגילי לא תצטרך להסביר כלום."

לאחר קבלת הפרס התיישבו הזוכות הטריות, קרן פלס, עלמה זק ודפנה לוסטיג לשיחה עם לינוי בר-גפן, מנחת הוועידה, שדיברה איתן על כל מה שמעניין, במיוחד לאור האירועים הפוליטיים האחרונים ברשתות החברתיות. 

בר-גפן: במערכת הבחירות הזאת הייתה לי תחושה שצריך להקים חיל הגנה לנשים מפורסמות שמעזות לדבר. מצד שני, ראיתי דברים יפים בין חברות, בין נשים מוכרות – רותם סלע חטפה, חברתך מירי מסיקה חטפה ויצאת להגנתה, זה היה רק נשים. היה סבטקסט של "אני לא יודעת אם תהיי יפה ותשתקי, אבל יצאת מתוך המרחב שאנו מייעדים לך". זו גם תחושה שלכן?

פלס: הייתי בניו יורק באותו זמן. זה התחיל מרותם סלע שכתבה לכולנו - זה מה שהיה מוזמנים להגיב. כתבתי כתב הגנה לרותם סלע, בעד חופש ביטוי של רותם סלע, שעל אף שהיא יפה היא יכולה לדבר. התקשרתי למירי שהתנתקה בדיוק מהאינסטגרם, ואמרתי לה שחייבים להגיב. אוי ואבוי מה שחטפה. אז כתבתי: מותר למירי להתבטא. באתר וואלה! הייתה תמונה שלי ושלה, והכותרת הייתה שאנחנו משהו מאוד כללי, אבל התמונה שלי ושלה הייתה במגבת. שלחתי לה את זה, והיא אמרה - מה? כנראה ככה אנחנו רציניות. סתם שלפו תמונה עם מגבת, לא יודעת מאיפה, אחרי טיפול קוסמטי כשאנחנו זוהרות, זה מי שאנחנו כשאנחנו באות להביע עמדה? כנראה אנחנו צריכות להיות במגבת. היה לא נעים.

בר-גפן: את חושבת שהמתקפה הזאת הייתה כי הן נשים? או שגם גברים היו חוטפים אם היו מבטאים עמדה רחמנא לצלן שמאלניות.

פלס: הם היו חוטפים פחות.

קרן פלס. צילום: בני גם זו לטובה

"כתבתי כתב הגנה לרותם סלע". קרן פלס. צילום: בני גם זו לטובה

"היום אנחנו מדברות לא מעט על היחס שלנו לכסף", פנתה בר-גפן לאחר מכן לשלוש הזוכות. "יש נשים שחשות אי נוחות כשמתחילים לדבר איתן על כסף. האם אתן יודעות לדרוש כסף? כמה כסף? האם אתן משווה עם אחרים - מי קיבל פחות או יותר מכן? איפה אתן בשיח הזה, כי שלושתכן פועלות בתחומים שיש בהם רוב גברי, או לפחות רוב משפיעים גברי."

פלס: יש עניין של כסף. כשאני התחלתי במערכת זוגית שהפכה למשפחה, יש חזק את עניין הכסף. מקובל שגבר יהיה המפרנס, וזה פדיחה אם זה הפוך. אבל אני לא מוכנה לקבל את זה. קודם כל אני מתנהלת בכספים, אני מסתכלת על כל דבר.

בר-גפן: שמעתי שאת גאון פיננסי, מהסוג הממנף. שיודע איפה לקנות דירה שאחרי שנתיים תכפיל.

פלס: אני חרדתית, באתי ממשפחה שהיה לה מלא כסף והוא הלך. כשאני קיבלתי שקל ראשון, מהשיר נובמבר, אני לא קניתי ג'יפ, גרתי בדירה קטנה, חסכתי הכל מתוך המקום שאני לא יקרה לי מה שקרה ליקרים שלי. חסכתי. הגעתי למצב שהצלחתי לצבור משהו, וגם ניסיון, ולא פחדתי לקחת את הכסף ולשים איפה שהוא.

בר-גפן: את גם משקיעה בעסקים?

פלס: אני אוהבת לכתוב שירים. כדי שאוכל לכתוב כל החיים, אני צריכה לדאוג לבריאות, לאוכל, לרופא שיניים. אני אוהבת דירות, אבל נגמר לי הכסף לקנות דירות. מה שיש, יש. אני מאלה שלא מתביישות לומר - הרווחתי מתוך שכתבתי מוזיקה שריגשה אנשים, לא שדדתי איש, וגם לגיטימי שארוויח יותר ממך.

בר-גפן: גם מאלה שלא מתביישות לתמחר גבוה.

פלס: אני לא רוצה עזרה מקצועית בלי תשלום, אני אוהבת לשלם למי שעוזר לי, וגם לקבל כסף על העבודה שלי.

קרן פלס, עלמה זק, דפנה לוסטיג ומיה דגן זכו אתמול (א') ב'פרס און לייף עושות שינוי' במסגרת וועידת און לייף לנשים ועסקים בשיתוף עיריית ירושלים. הוועידה, שהתקיימה זו השנה השישית בירושלים, כללה פאנלים והרצאות של נשים מובילות, ביניהן ראשת עיריית בית שמש החדשה, עליזה בלוך, קפטנית נבחרת ישראל בכדורגל נשים ויו"ר ארגון השחקנים והשחקניות, קארין סנדל, השחקניות אוולין הגואל ומירה עוואד ועוד. 

טקס הענקת פרס און לייף לנשים עושות שינוי והדיון המרתק בעקבותיו עם קרן פלס, עלמה זק, ודפנה לוסטיג. 

>> הפאנל המרכזי בוועידת "נשים ועסקים"

>>> עליזה בלוך, ראשת עיריית בית-שמש, על המעמד החדש