השחקנית עלמה זק (יחד עם קרן פלס ודפנה לוסטיג) קיבלה בראשון האחרון את פרס "עושות און לייף עושות שינוי" במסגרת ועידת ירושלים לנשים ועסקים של עיריית ירושלים ואון לייף. בין נימוקי ועדת הפרס נכתב: "עלמה זק, שחקנית רבת פנים וכישרונות, בולטות בשחקניות ישראל, משמשת דוגמא לדור חדש של שחקניות. בכנות ורגישות נתנה פה וקול לנשים רבות בישראל המתמודדות עם טיפולי הפריה. היא הוכחה שאפשר לנהל קריירה מצליחה, להיות שחקנית מוערכת ואהובה, להשפיע על סדר ציבורי בנגיעות קטנות חכמות ומשנות חיים".

צילום: בני גם זו לטובה

זק סיפרה שהיא התרגשה מאוד "לקבל חיבוק נשי מהמון נשים ביחד. בשונה מלקבל פרס על תפקיד כשחקנית, פתאום הבנתי שיש פה עוד משהו שלא הייתי מודעת אליו. אני השראה? אני דוגמא? פתאום זה גרם לי להסתכל על העבודה שלי מזווית חדשה ומרגשת. זה פתח לי משהו בלב". זק הוסיפה "עצם זה שהרבה שומעים ורואים אותי, זה שופר, מתנה שקיבלתי, הזדמנות לדבר ולתת עוד משהו לעולם, כי הרבה יקשיבו, אז צריך לנצל את זה. יש אחריות שבאה עם הפרסום. למרות שאני שונאת להיחשף בחיי הפרטיים, אם יש לי הזדמנות להגיד משהו בעל ערך מעבר לצהוב – אעשה זאת".

אך כמובן שזה לא כל כך פשוט להיחשף או לנקוט עמדה במציאות הפוליטית הסוערת שבה אנחנו נמצאים כיום. כשעלמה נשאלה על ידי המנחה, העיתונאית לינוי בר גפן, מה דעתה על פרשת רותם סלע, היא ענתה: "לא משנה מה התוכן של מה שכתבה, משנה שצריכים להמשיך להתעקש, להראות שאנו לא מפחדים מאלימות ומהתלהמות, להגיד מה שאנחנו רוצים, מתי שאנחנו רוצים ורוצות. זה יכול להיות ימני או שמאלי – כך או כך צריך לדעת להקשיב, להתווכח. לא ישר לתלות בכיכר העיר".

ובכל זאת את ממעטת להתראיין.

עלמה: "אני לא יצור פוליטי, אין לי דחף להתראיין. אני עושה את זה בתוך 'ארץ נהדרת', עושה את שלי. אני לא האדם הזה שדחוף לו להגיד. אבל אם אדרש, אעשה את זה ללא פחד והיסוס. בואו נקשיב, נתווכח. האווירה שיש עכשיו זו אווירה שצריך להוקיע".

צילום: בני גם זו לטובה

את לא היית טיפוס מראיין, אבל אז דיברת על קושי שחווית סביב הריונות ולידות. מה זה עשה לך? עצם זה שפתאום מתעסקים בחיים שלך?

עלמה: זה אף פעם לא לווה בתחושה שזו התעסקות עם רכילות. היום כשעיתונאי רוצה לבוא אלינו הביתה לראיין את אלון, אני לא מסכימה שעיתונאי יכנס לבית שלי. זה חודר לפרטיות. אבל במקרה הזה הרגשתי שזה משהו שאני רוצה לחלוק כדי לעזור. לרגע לא הרגשתי שזה מתעסק באישי שלי. היה בזה משהו כמעט לא אישי, משהו שהוא כאחת משבט הנשים והרגשתי שאני שמחה לחלוק בזה. הכריחו אותי להתראיין, אבל אמרתי שפה יש לי הזדמנות להגיד משהו בעל ערך ולעזור. היו הרבה תגובות תומכות, ויותר התחילו לדבר על הנושא הזה, שלהרבה מאתנו לא קל או כיף להיות אחרי לידה. עד עכשיו היה קשר שתיקה סביב הנושא הזה וזיוף. זה עוד מישהי שסדקה את מסך השקר הזה. אני עדיין כל הזמן מקבלת תגובות מנשים שעכשיו עוברות וחוות דברים דומים, והן אומרות איזו עזרה ותמיכה זה לראות שאת לא לבד ולא משוגעת. לא עלתה בי תחושה של חשיפה, זה היה משהו שהוא בנפש של כולנו. לא היתה לי בעיה עם זה. אם לתת משהו, אם צריך להיחשף, אז אנצל את זה בשביל להיות שם למען מישהי אחרת".

לסיום, מה היית הכי רוצה שיקרה לך השנה?

עלמה: "אני בת 48, אני מאחלת לעצמי להמשיך להתפתח כאדם כשחקנית, לצאת מאזורי נוחות שלי, לעשות דברים שאני מפחדת ואולי כן רוחשים שם מתחת, לגלות בעצמי עוד דברים חדשים".

קרן פלס: אם גברים היו אומרים מה שרותם ומירי אמרו, הם היו חוטפים פחות

הרבנית ימימה מזרחי: נשים יהפכו את העולם למקום בלי אבק של מאבק