10 שנים אחורה.

אני נערה, יוצאת עם כמה חברות לאיזה מסיבת וילה מטורפת,

אלכוהול הכי שווה שיש, מוזיקה טובה ומלא אנשים יפים (געגועיי לימי הרווקות הקסומים...)

כשבאיזשהו שלב במסיבה אני שמה לב שאחת החברות שלי נעלמה,

אני לוקחת איתי עוד חברה ואנחנו מחפשות אותה... איזה רבע שעה לפחות – בפנים, בחוץ,

מתחילות לעלות למעלה לחדרים,

ואז מגיע הרגע שאנחנו חושבות שאנחנו שומעות את הקול שלה מאיזשהו חדר,

שלה ושל עוד שני גברים.

חושבות לעוד רגע, לוקחות נשימה עמוקה ופותחות את הדלת,

ורואות אותה בסוג של מאבק, חצי ערומה... הגברים ברחו מיד.

כל כך הרבה מזל היה שם.

10 שנים אחרי ולפני 10 חודשים קצת אחרי סוף חופשת הלידה הראשונה שלי (אין מה לעשות משהו בכל זאת משתבש שם), יצאתי למסע של החיים שלי  להקמת--  SafeUP  רשת קהילות נשים לביטחון אישי.

נטע שרייבר גמליאל, היזמת והמנכ"לית של SafeUP

נטע שרייבר גמליאל, היזמת והמנכ"לית של SafeUP

SafeUP היא רשת חברתית המבוססת על קהילות מקומיות של נשים, בהן כל אחת יכולה לקחת חלק ביצירת מרחב בטוח יותר. האפליקציה מאפשרת למשתמשות להיעזר בה כאשר הן נתקלות בסכנות ממשיות או פוטנציאליות וזקוקות לתמיכה, ליווי או סיוע פיזי. עזרה כזו מוגשת על-ידי מערך השומרות המוסמכות, אשר תודות לפריסתן הרחבה בקהילות, יכולות להציע מענה באופן מהיר ויעיל.

בכל רגע נתון, משתמשת SafeUP יכולה להיעזר באחת או יותר מן האפשרויות הזמינות באפליקציה:

לחצן "הליכה ושיחה" מיועד למצבים בהן המשתמשת חשה חוסר נוחות או בטחון (למשל, בעודה הולכת לבדה ברחוב חשוך) ומחפשת תמיכה רגשית בדמות שיחה עם שומרת אחת או יותר, שילוו אותה טלפונית.

לחצן "שמרו עלי עכשיו" מיועד למצבים בהם המשתמשת נקלעת למצב של סכנה ממשית ומיידית (למשל, במידה וגבר לא מוכר עוקב אחריה ברחוב),  במצב זה יעלו מולה בשיחת וידיאו שלוש נשים שומרות שנמצאות בטווח של 500 מטר ממנה, יעריכו את המצב ויחליטו כיצד לפעול בהתאם; אם להגיע פיזית למקום או לקרוא למשטרה. כשכבת הגנה נוספת קיים לחצן שלישי "שיתוף מקום", אשר מאפשר ליידע ולעדכן רשימת נשים שנבחרה מראש על ידי המשתמשת במיקומה ומצבה תוך כדי תנועה.

כל נערה ואישה שמבקשת להצטרף ל-SafeUP עוברת תהליך אימות יסודי ומעמיק שמטרתו להבטיח מרחב בטוח ומוגן למשתמשות ולוודא כי מדובר בפרופיל אמיתי של אישה. משתמשות מאומתות ומאושרות מעל גיל 18 שרוצות להצטרף למערך השומרות שלנו - עוברות הדרכה שבסופה יוסמכו לקבל קריאות ממשתמשות אחרות ולהושיט להן עזרה.

המטרה של   SafeUPהיא לאפשר לכל אישה להרגיש בטוחה - בכל מקום ובכל זמן. אנחנו רוצות ליצור מציאות חדשה, שבה כל אחת תוכל לעבור בסמטה חשוכה, לצאת לדייט מהטינדר, לרקוד במועדון או סתם לעשות הליכה בשעת ערב מאוחרת ללא חשש וללא היסוס - בידיעה שבכל מקום יש חבורת נשים ששומרת עליה.

אלימות מגדרית היא כנראה הבעיה הקשה ביותר של נשים מערביות במאה ה21. אחת מתוך שלוש נשים בישראל עברה (או תעבור) אונס במהלך חייה, 100% מהנשים עוברות הטרדות מיניות במהלך חייהן וכולנו מסתובבות בעולם בתחושת חוסר ביטחון בסיסית.

אני מאמינה שבידינו הכוח לשנות את המציאות הזאת, הטכנולוגיה שיצרנו מאפשרת לנו ליצור קהילות בטוחות עבור נשים ביישובים, בשכונות, ובאוניברסיטאות, בארץ ובעולם.

דיווחת של אחת השומרות על ליווי בדימונה

דיווח של אחת השומרות על ליווי בדימונה

החזון הזה כבר הספיק להוכיח את עצמו יותר מפעם אחת בשבועות הספורים שחלפו מאז הושקה האפליקציה. משתמשות שהורידו את SafeUP והתנסו בה לראשונה סיפרו בהתלהבות על העזרה המשמעותית שהוגשה להן מצד השומרות. "מישהו עקב אחריי כשהלכתי הביתה בשעה מאוחרת", סיפרה נועה (שם בדוי). "החלטתי לנסות את האפליקציה, ולשמחתי - ענתה לי שומרת מהממת ונעימה שליוותה אותי עד פתח הבית, הרגיעה אותי ונתנה לי תחושת ביטחון". מורן (שם בדוי) סיפרה על חוויה לא נעימה שחוותה דווקא בביתה, בה שומרת אחרת של SafeUP נחלצה לעזרתה: "כשגבר זר דפק באגרסיביות על הדלת שלי, נזכרתי שיש לי את SafeUP בטלפון. עלתה מולי שומרת מקסימה שעזרה לי לצאת מהקיפאון. בזכות העזרה שלה יכולתי לנשום כמו שצריך ולהמשיך לתפקד. אני חבה לה ולאפליקציה המון תודה".

SafeUP כבר מונה עשרות אלפי משתמשות ומאות שומרות פעילות הפזורות בכל רחבי הארץ ממטולה ועד אילת אך החלום הוא בין-לאומי. לאחרונה, כחלק מתהליך התרחבות גלובלי, הושק פיילוט בקמפוסים של אוניברסיטאות שונות בניו יורק ובבוסטון, ובהמשך הדרך - SafeUP עתידה להיכנס גם לקהילות בבריטניה ובגרמניה.

את האפליקציה ניתן להוריד מחנויות האפלקיציות  ממש בקישור הזה 

קישורים נוספים –

קישור לאתר 

קישור לעמוד בפייסבוק

קישור לעמוד אינסטגרם 

קישור לקהילת נשים: בטוחה להיות אישה 

קישור לקהילת נשים וגברים: התחום האפור

**

הכותבת היא היזמת והמנכ"לית של SafeUP