שכירות ארוכת טווח אינה רעיון חדש. זוגות ומשפחות רבות בוחרות או נאלצות לגור בשכירות לשנים ארוכות, כאשר המטרה הסופית היא קניית בית משלהם. בפרויקט הזה און לייף תלווה בכל פעם משפחה אחרת שבחרה את ההפך - להשתמש בחסכונות שצברו עבור השקעות מזדמנות ובניית אורח חיים בסטנדרטים שלהם. הקו המנחה בתכנון הבית היה בחירת פריטים שיוכלו ללוות את המשפחה גם במעבר עתידי, ולאפשר להם גמישות במידה ויבחרו לעבור לדירה אחרת, מבלי לוותר על תבנית העיצוב שתכננו או המוצרים שנרכשו. האלמנטים היחידים שזכו לטיפול במסגרת יסודות הדירה היו הקירות, ארונות המטבח ורצפת חדרי השינה. בשכירות ארוכת טווח, דירה הופכת בית לשנים ארוכות, וזו הסיבה שבחרנו להתייחס גם אל יסודות אלו. ראוי לציין שזו ההשקעה היחידה במסגרת הפרויקט – שאינה תתלווה אל הזוג במעבר לדירה נוספת בעתיד.

החלל המרכזי - לפני

החלל המרכזי - לפני

החלל המאתגר ביותר בתכנון הדירה היה החלל המרכזי, כיוון שהיה חשוב לנו שימלא 3 פונקציות מרכזיות: פינת אוכל, סלון ואחסון. בתוך כך, העיצוב היה עבורנו ערך עליון שלא ניתן להתפשר בו. נקודת המוצא בחלל הוגדרה על פי בסיס הקיר המרכזי שנראה מיד עם הכניסה לדירה, ועבורו נבחר חיפוי קיר בטון תלת מימדי, אותו הארנו באמצעות ספוטים מתכווננים. הבחירה בספוטים מתכווננים ובצבע לבן הייתה בכדי ליצור אלומות אור שייצרו אפקט מרשים וידגישו הקיר המיוחד.

צילום: ארז חיים | חיפוי בטון תלת ממדי Bconcept מבית בסט סטון; מקרן מבית אפסון; ספה מבית אריק דיזיין

צילום: ארז חיים |  חיפוי בטון תלת ממדי Bconcept מבית בסט סטון; מקרן EH-TW5650 מבית EPSON; ספה מבית אריק דיזיין, ספוטים צמודי תקרה - שקע ותקע תאורה

פלטת הצבעים שנבחרה לחלל הייתה אפור עם נגיעות של תכלת, ירקרק ואדום. השראת הצבעוניות לבית התבססה על 3 מסכות אפריקאיות שנבחרו לקישוט חלל המעבר מפינת האוכל לחדר השינה המרכזי.

צילום: ארז חיים | מסכות אפריקאיות - אורבן מאסק

צילום: ארז חיים | מסכות אפריקאיות - אורבן מאסק

עם הכניסה לבית יצרנו פינת ארגון המורכבת מספסל בצבע אפור פחם ו-5 מתלים צפים מעץ אלון מלא ובעבודת יד. הפינה משמשת לתליית תיקים, מעילים, מפתחות וכו'. מתחת לספסל ניתן להניח נעליים או כל רעיון יצירתי אחר

צילום: ארז חיים | ספסל ומדפים נתלים מבית קולקטי

צילום: ארז חיים | ספסל ומדפים נתלים מבית קולקטי

מול פינת הארגון מוקמה פינת אוכל עגולה העשויה ברגליה מעץ אלון ואילו משטח אכילה העשוי מפורניר בכדי לשמור על גוון ואיכות החומר לאורך שנים, גם במקרים בהם מים וחום פוגעים במשטח במהלך האכילה. ענת שוייצר, מנהלת קשרי אדריכלים בחברת האוס-אין, ממליצה לרכוש שולחן מחברה יצרנית שיכולה להתאים את השולחן למידות והצרכים הייחודיים שלכם. למשל, ניתן לדרוש התקנת מסילה עם הכנה להרחבה עתידית. כך תוכלו ליצור חלל אירוח ורסטילי שיתאים לארוחות אינטימיות ומורחבות בקלות.

צילום: ארז חיים | פינת אוכל וכסאות - האוס אין, תמונה - two.m, גוף תאורה - שקע ותקע תאורה

צילום: ארז חיים | פינת אוכל וכסאות - האוס אין, תמונה - two.m,  גוף תאורה דגם מרטל - שקע ותקע תאורה

פינת האוכל נבחרה בזכות החומרים והפרופורציות שלה, והתאמתם לגודל החלל. בכדי ליצור אירוח גמיש עם מספר משתנה של משתתפים, נבחר שולחן נפתח המאפשר הכפלה של כמות הסועדים. שוייצר מדגישה כי כיוון שפינת האוכל נוטה לשחיקה מהירה, חשוב לבחור כזו עם אחריות של לפחות 5 שנים מהחברה היצרנית. קיר פינת האוכל נצבע בגוון ירקרק המשלים את צבעוניות המזנון, ועליו נתלה הדפס גרפי בשחור-לבן. במקביל לקיר ומעל מרכז פינת האוכל נתלה גוף תאורה דומיננטי בייצור מיוחד, בעל קווים א-סימטריים שבסיסם עגול, ומדבר בשפה אחת עם יתר גופי התאורה בחלל והשולחן שמתחתיו.

צילום: ארז חיים

צילום: ארז חיים

מבנה הסלון מוקם במרכזו של קיר הבטון, כאשר הספה הוצבה במרחק המאפשר מעבר לכיוון המטבח והמרפסת, תוך שמירה על מרחק צפייה מקובל ממסך ההקרנה. כיוון שמקרן יכול לייצר תמונה במגוון גדלים, בהתאם למרחק בו הוא ממוקם ממסך ההקרנה, הבחירה בו כמקור הצפייה בסלון אפשרה לנו להתאים את רזולוציית המסך למרחק של הספה מהקיר.

צילום: ארז חיים | מסך הקרנה - אודיו אקוסטיקס, מזנון - אריק דיזיין, שטיח - השטיח האדום

צילום: ארז חיים | מסך הקרנה - אודיו אקוסטיקס, מזנון ושולחנות - אריק דיזיין, מתלי עציצים - גליפס, שטיח - השטיח האדום

נבחרה ספה בצבע אפור ברוחב 3 מטרים שתאפשר ישיבה של מספר אנשים בקו מקביל למסך ההקרנה. הבחירה בצבע האפור ובמבנה ספה קלאסי מאפשרים לה להיטמע בכמעט כל חלל שנבחר. את הספה מסגרנו בשטיח בגווני כחול-טורקיז שעליו הונחו 2 שולחנות בגווני עץ ואפור ומולו מיקמנו כורסא בגוון תכלת.

תוספת הכורסה יצרה אפשרות נוספת ודינמית למערכת הישיבה ומאפשרת שיח פנים מול פנים בתוך החלל. הבחירה ב-2 שולחנות נבעה מהרצון לייצר תזוזה וניידות, החשובים בעת אירוח. מתחת למסך ההקרנה נתלה מזנון בצבעוניות תואמת שמשמש גם כיחידת אחסון וגם כמחבוא לחוטים והמכשירים החשמליים הקיימים בחלל.

גוף תאורה - שקע ותקע תאורה, וילונות - דומוס

צילום: ארז חיים | גוף תאורה מרחף דק צמוד - שקע ותקע תאורה, וילונות - דומוס

לבסוף, התחושה הביתית נחתמה ע"י פיזור כריות בגווני החלל, נתלו וילונות לריכוך מסגרת המעבר למרפסת, לצידן זוג מתלי עציצים תלת ממדיים המחברים בין החוץ פנימה, היורדים מהתקרה באורכים שונים. גוף תאורה בגוון אור חם נבחר למרכז החלל, בכדי לייצר תחושה מוארת ונעימה. הבחירה בגוף עגול למרות צורתו הריבועית של הסלון אינה מקרית: היא נועדה כדי ליצור שבירה לנקיונו של החלל וליצירת שפה משותפת עם הספוטים המאירים את קיר הבטון והרמקולים המעוגלים על גבי קירות החלל.

צילום: ארז חיים | שטיח - השטיח האדום, חיפוי בטון - Bconcept מבית בסט סטון, גופי תאורה - שקע ותקע תאורה, ספה שולחנות ומזנון - אריק דיזיין, מסך הקרנה - אודיו אקוסטיקס, מקרן - אפסון

צילום: ארז חיים | שטיח - השטיח האדום, חיפוי בטון - Bconcept מבית בסט סטון, גופי תאורה - שקע ותקע תאורה, ספה שולחנות ומזנון - אריק דיזיין, מסך הקרנה - אודיו אקוסטיקס, מקרן - אפסון, וילון - דומוס

 

צילום: ארז חיים

עיצוב: סטודיו יעל שביט, סמטת המעלות 7, ר"ג

ספקים:

חיפוי בטון תלת ממדי - Bconcept מבית בסט סטון. ניתן להתרשם באולם התצוגה החדש בקיבוץ גליל ים

מקרן - EH-TW5650 מבית EPSON

מסך הקרנה עם מסגרת קטיפה - אודיו אקוסטיקס

גופי תאורה (סלון, פינת אוכל וספוטים) - שקע ותקע תאורה

פינת אוכל ו-4 כסאות - האוס אין 

ריהוט (ספה, זוג שולחנות ומזנון צף) - אריק דיזיין

שטיח - השטיח האדום

וילון - דומוס

מתלה עציצים - גליפס

מסכות אפריקאיות - אורבן מאסק / מחיר: 2,100 ש"ח ל-3 מסכות

תמונה לפינת האוכל - two.m / מחיר: 340 ש"ח

קולקטי: ספסל פחם / מחיר: 985 ש"ח | 5 מתלים צפים / מחיר: 525 ש"ח