שכירות ארוכת טווח אינה רעיון חדש. זוגות ומשפחות רבות בוחרות או נאלצות לגור בשכירות לשנים ארוכות, כאשר המטרה הסופית היא קניית בית משלהם. בפרויקט הזה און לייף תלווה בכל פעם משפחה אחרת שבחרה את ההפך - להשתמש בחסכונות שצברו עבור השקעות מזדמנות ובניית אורח חיים בסטנדרטים שלהם. הקו המנחה בתכנון הבית היה בחירת פריטים שיוכלו ללוות את המשפחה גם במעבר עתידי, ולאפשר להם גמישות במידה ויבחרו לעבור לדירה אחרת, מבלי לוותר על תבנית העיצוב שתכננו או המוצרים שנרכשו. האלמנטים היחידים שזכו לטיפול במסגרת יסודות הדירה היו הקירות, ארונות המטבח ורצפת חדרי השינה. בשכירות ארוכת טווח, דירה הופכת בית לשנים ארוכות, וזו הסיבה שבחרנו להתייחס גם אל יסודות אלו. ראוי לציין שזו ההשקעה היחידה במסגרת הפרויקט – שאינה תתלווה אל הזוג במעבר לדירה נוספת בעתיד.

המטבח - לפני

המטבח - לפני

המטבח בדירה היה מטבח קבלן סטנדרטי עם שני יתרונות מרכזיים: שפע מקומות אחסון ושטח עבודה רחב. חזית הארונות הייתה עשויה פורמייקה בצבע עץ שלא התאימה בשפה העיצובית לגווני החלל המרכזי. על מנת ליצור התאמה מהירה, פרקטית וחסכונית השתמשנו בציפוי PVC דביק ועמיד במיוחד בגוון בטון. על מנת לנצל את שטח המטבח בצורה אופטימלית הוספנו אי ישיבה משולב אחסון בקיר החשוף בחלל.

מקרר, מדיח, תנור, צנימר ובלנדר - smeg

צילום: ארז חיים | מקרר, מדיח, תנור, צנימר ובלנדר - smeg

הצבעוניות שנבחרה לאי מתחברת לצבעוניות החלל המרכזי, ולחומרים בהם השתמשנו. הקיר החשוף נצבע גם הוא בגוון ירקרק הזהה לקיר פינת האוכל כדי לייצר חיבור בין החללים.

גוף תאורה - שקע ותקע תאורה

צילום: ארז חיים | פס תאורה מרחף - שקע ותקע תאורה

בחירת מוצרי החשמל למטבח נעשתה ללא פשרות מתוך חשיבה לטווח ארוך. העיצובי האייקוני והאלמנטים שנבחרו הינם על-זמניים ומתאימים לשימוש במטבחים מסוגים שונים. צבעי מכשירי החשמל הקטנים, תכלת ואדום, מספקים קריצה לפלטת הצבעים שנבחרה לחלל המרכזי. מעבר לעיצוב המהמם, יכולות מכשירי החשמל היוו מדד חשוב בהפיכת המטבח לפונצקיונלי באמת: "כאשר בוחרים תנור בנוי", מסביר גל שטילבינר, מנהל מותג smeg, "חשוב לשים לב למספר דברים: שתא האפייה יהיה מספיק רחב בכדי לענות על דרישות של משפחה ממוצעת שאוהבת לארח. תא אפייה בגודל שנע בין 70 ל-79 ליטרים יעשה את העבודה מצוין. לא פחות חשוב, בדקו שקיימת פונקציית הפעלה ל-3 גופי החימום בתנור במקביל - עליון, תחתון וטורבו. כך תוכלו לחסוך מעצמכם את סיבוב התבניות אחת לכמה זמן ותקבלו השחמה אחידה בצורה פשוטה וקלה. הדרך הטובה ביותר לנצל את התנור שלכם היא לוודא שטווח המעלות שלו נע בין 40-280, כך שתוכלו להינות גם ממאפים קלילים וגם מפיצה איכותית".

"לגבי הניקיון", מסביר שטילבינר, "עדיף תמיד לבחור בתנור שמבצע ניקוי באדים. בניגוד לתנור פרוליטי, פעולת הניקוי באדים הינה חסכונית בחשמל, ואינה זוללת אנרגיה. כמו כן מומלץ לבדוק שניתן לפרק את הזכוכית שעל דלת התנור ואת מסילותיה הצידיות בכדי לבצע ניקוי יסודי יותר. זה יעזור לכם לשמור על תנור איכותי לאורך שנים"

צילום: ארז חיים | מוצרי חשמל - smeg, ציפוי דלתות - Infeel

צילום: ארז חיים | מוצרי חשמל - smeg, ציפוי דלתות - Infeel

במעבר למדיח, מסתבר שמודולריות היא הכל: "מדיח חסכוני באמת חייב להיות בדירוג אנרגטי של A+++. ככל שיש יותר פלוסים לצד האות A, כך המדיח ידודתי יותר לסביבה וחוסך באנרגיה ובחשמל. זכרו שחסכון לא אמור לבוא על חשבון דברים אחרים, לכן הכרחי שהמדיח שלכם אינו יחרוג מ-42 דציבלים ברמת השמע, בכדי להימנע מרעשים מפריעים. אם המדיח אכן שקט, שימו לב שקיימת בו נורית שמסמת מתי הוא בפעולה או לא". לגבי הפונקציונליות של המדיח, "מומלץ לרכוש מדיח בעל תכניות הדחה זריזות של 15-30 דקות עבור מעט כלים שנשארים לאחר אירוח וכו'. כמו גם דינמיות בטווח התנועה של הסלסלאות, שיאפשרו הכנסת כלים גדולים או רחבים בנוחות למדיח. יתרה מכך, חשוב לשים לב שבמדיח קיים מנגון פתיחת דלת אוטומטי וטבעי הפועל בסיום פעולת ההדחה, המשחרר את האדים החוצה ממנו ומשאיר את הכלים יבשים ונקיים".

"גם האופן בו המדיח מנקה אינו זהה בכל המכשירים", ממשיך שטילבינר, "איכות השטיפה של המדיח נקבעת על פי הממטרות שלו: חשוב שהממטרות במדיח יבצעו פעולות מדויקות בכדי לקבל תוצאה איכותית. למשל, שתהיה ממטרה אמצעית שפועלת כלפי מטה ומעלה; שהממטרות המסתובבות יבצעו חזרות הלוך-ושוב במהלך סיבובן וכמו כן שקיים מתז בתקרת המדיח".

לסיום, שטילבינר מספק כמה טיפים קטנים וחשובים לשאר מוצרי החשמל במטבח: "שימו לב לעוצמת הלהבות בבחירת כירי גז למטבח. לכיריים איכותיים צריכה להיות האפשרות לבערה של עד 6,000kw, עבור בישול אסיאתי לדוגמה. כמו כן, בדקו ששטח הבישול אכן מאפשר מרחב עבודה נוח. לעתים ישנם כיריים רחבים, אך מיקום הלהבות אינו מאפשר עבודה על מספר סירים/מחבתות במקביל". עבור המוצרים הקטנים הוא מסביר. "בלנדר איכותי נמדד ביכולתו לכתוש קרח בקלות. צנימר פונצקיונלי הוא כזה שמאפשר לקבוע את מידת השחמת הלחם, לפי ההעדפות שלכם. יתרון נוסף במכשירים אלו הוא מניפת הצבעים הרחבה שהופכת את מוצרי החשמל במטבח לריהוט של ממש".

העובדה כי חלל המטבח בדירה משופע בחלונות מביא עמו יתרונות וחסרונות. היתרון הגדול הוא שהחלונות מכניסים את החוץ פנימה. אך יתרון זה נהפך לחסרון בשעות הצהריים החמות, כאשר השמש חודרת פנימה בעוצמה. פתרנו בעיה זו באמצעות ציפוי מגן שמש שקוף לחלונות, המשמש מסנן לחום ומפחית את עוצמת קרני האור שחודרות פנימה ב-25%.

כיריים - smeg, ציפוי חלונות - מגן שמש

צילום: ארז חיים | כיריים - smeg, ציפוי חלונות - קבוצת מגן שמש

נקודת התאורה היחידה בחלל נמצאה במרכזו. על מנת להבטיח פיזור תאורה נכון גם למשטחי העבודה וגם לפינת הישיבה על האי – בחרנו להשתמש בפרופיל תאורה לפי מידה, בעל עוצמה המכסה את כל שטחי החלל. גוף התאורה מתכתב עם הסגנון התעשייתי, צורתו הצרה והארוכה מתאימה למטבח ומספקת תאורת עבודה כללית לאורך כל המשטחים.

מעל האי מיקמנו לוחות עץ בצורה גאומטרית עליהם הנחנו עציץ נוי ורמקול אלחוטי מעוצב, שיכול להתחבר לנייד ולהשמיע מרשימת המוזיקה שלכם בקלות. העובדה שהרמקול מתחבר באמצעות טכנולוגיית Wifi מאפשרת להזיז אותו ממקום למקום ברחבי הבית ללא מאמץ. "מומלץ לבחור ברמקול נייד שעמיד לאבק וללחות, כך שיוכל לתת מענה במגוון חללים כמו חדר האמבטיה, מרפסת, חדר הכביסה ועוד", מסביר יאיר פישביין, מנהל שיווק T.R אלקטרו סטריאו, יבואן רשמי למוצרי Sonos בישראל.

רמקול נייד - Sonos

צילום: ארז חיים | רמקול נייד - Sonos

 

צילום: ארז חיים

עיצוב: סטודיו יעל שביט, סמטת המעלות 7, ר"ג

ספקים:

חשמל למטבח (מקרר, תנור, כיריים, מדיח כלים, בלנדר וצנימר) - smeg

ציפוי דלתות:  Infeel

ציפוי חלונות: קבוצת מגן שמש

גוף תאורה - שקע ותקע תאורה

רמקול נייד - T.R אלקטרו סטריאו