העובדה שנשים מקבלות הודעות מטרידות ברמות משתנות מגברים שמנסים "להתחיל" איתן היא כבר דבר ידוע. התרגלנו גם לראות נשים שבוחרות שלא לשמור את ההטרדות האלו לעצמן ולפרסם ברשתות החברתיות את הפניות ההזויות שמגיעות אליהן. "שיימינג", מה שנקרא, דבר שהולך והופך לנפוץ יותר בפידים של כולנו, עם עמודים שלמים שמוקדשים אך ורק להם. ובכל זאת, שיימינג כזה עוד לא ראיתם.

עוד באון לייף:

 

עמוד הפייסבוק של "השחורה" קיים כבר מעל לשנה וחצי, במהלכן צבר מעל ל-50 אלף לייקים. למעשה מדובר באישה אנונימית שבוחרת להתעלל בגברים שמגיעים לתא הנכנס שלה, ולהתמודד עם ההודעות ההזויות שלהם בתשובות הזויות עוד יותר. וזה לא עוצר בהודעה אחת או שתיים – השיחות של "השחורה" עם הגברים שמתחילים איתה יכולות להתפרס על עשרות צילומי מסך, והקשר בין תוכנן לבין השפיות הוא קלוש ביותר.

"התחלתי להגיב כך למטרידנים עקב צורך אנושי של 'הכל חוזר אליך וקקה בידיך'", היא מספרת. כששאלנו אותה מה היתה השיחה שהתחילה את הכל, היא חוזרת אל רגע קלאסי של תרבות רשת שנצור בזכרונם של רבים גם אחרי מאות אלפי גלילות פיד: "השיחה ששברה את גב הגמל והביאה לי תהילת נצח ומעמד של נכס צאן ברזל, היא השיחה בה נתבקשתי/נדרשתי לשלוח תמונת עירום שלי – ושלחתי תמונה של אמיר חצרוני". הנה היא, לריענון זכרונכם או השלמת פעריכם:

"השחורה". צילום מתוך הספר "איך למצוא חתן"

צילום מתוך הספר "איך למצוא חתן"

 

קחו לעצמכם שניה לאסוף את עצמכם מהרצפה. כן, זה הזוי מאוד וגם מצחיק לא פחות, אך בסופו של דבר "השחורה" משיבה למטרידנים באותו המטבע: הם מרשים לעצמם לומר לנשים זרות לחלוטין כל העולה על רוחם, והיא מרשה לעצמה את אותו הדבר. הם שואלים אותה שאלות פולשניות ומבקשים בקשות גסות שהקשר בינן לבין ההיגיון הבריא של יחסים בין אנשים קלוש לחלוטין, והם מקבלים בתמורה תשובות ותמונות שהקשר ביניהן להיגיון בריא קלוש לחלוטין.

"השחורה" מגחיכה את המטרידנים עד לרמות הקיצוניות ביותר, שמראות עד כמה הסיטואציה מגוחכת מלכתחילה. "אלו אנשים מאוד קטנים המנצלים לרעה את החופש הקיים במרחב הווירטואלי", ענתה כששאלנו אותה מה היא חושבת על האנשים שפונים אליה, והאם אלה גברים עם בעיות או שמא גברים נורמטיביים לחלוטין. "אני לא חושבת שגברים נורמטיבים, וגם לא רוב הגברים, מנהלים שיחה כזו – אך אין להתעלם מהעובדה שעדיין הם רבים".

אז למה היא עושה את זה? למה לא פשוט להתעלם ולהמשיך הלאה, או לשמור את ה'תחביב' הזה לעצמה? כששאלנו אותה מה המטרה שלה, "השחורה" ענתה: "המסר בשיחות הוא בעיקר לנשים המוטרדות, שאין צורך להרגיש מושפלת. אפשר להתעלם מהנאלחות ואפשר גם לענות, ולהפוך את המקרבן לקורבן. מובן שזה לא חל במקרים שמתרחשים במציאות ברחוב, בשביל זה יש גז מדמיע ומשטרה". במישור המקביל והתלוש ש"השחורה" טוותה בעמוד הפייסבוק שלה, בתגובה ישירה ליקום המקביל שבו חיים גברים שחושבים שאפשר להתחיל באופן הזה עם בחורות, ככה זה בדיוק אמור לעבוד.

השחורה

כן, הכל אמיתי. מתוך הספר "איך למצוא חתן"

רק שזה לא נגמר שם. ביום רביעי הקרוב, 22.10, "השחורה" יוצאת מגבולות הפייסבוק ומשיקה ספר חדש, "איך למצוא חתן: המדריך השלם למצוא את 'מר מושלם' שלך". והספר כשמו כן הוא – מעבר לתיעודי השיחות המוכרים בחלקם מעמוד הפייסבוק שלה, היא גם מרחיבה את הבדיחה לדרך חיים של ממש. היא מלמדת את הקוראות איך לענות בדיוק כמוה לגברים שמטרידים אותן ("תהיי 'סתומימה'", למשל), היא מתארת את ה'גבר המושלם' ביקום המקביל שלה, ומביאה עוד שלל של יצירות, טקסטים וטעימות נוספות מהעולם של "השחורה".

הצחוק מובטח, בכמויות ובלי טיפה של צנזורה - "לא לבעלי סוגרים חלשים", כפי שהשחורה עצמה מעידה. "דיק-פיקס" ועוד? גם, בכמויות, ובלי טיפה של צנזורה. הסברים ממשיים על מה כל זה אומר על המציאות שלנו ועל הגברים האמיתיים לגמרי שעומדים מאחורי השיחות האלה? את זה כבר תצטרכו לברר בעצמכם.

השחורה

מתוך הספר "איך למצוא חתן"

השחורה

מתוך הספר "איך למצוא חתן"

"השחורה"

מתוך הספר "איך למצוא חתן"