בזמן זה בעוד שלושה שבועות בדיוק התקשורת תתמלא בסיקורים של טקס גלובוס הזהב לשנת 2018 – אילו סדרות וסרטים זכו באילו פרסים, מה נאמר על דוכן הנאומים וכמובן, מי לבשו מה. אחד הטרנדים שמסתמנים לשנה הקרובה הוא הצבע השחור, כאשר שחקניות רבות מתכננות ללבוש רק שחור לשטיח האדום. נשמע ישן, מוכר ומשעמם? ובכן, החידוש פה הוא לא באמירה האופנתית, אלא באמירה החברתית. השמלות השחורות שתראו על השטיח השנה יסמנו הזדהות עם הקורבנות והמתלוננות נגד תקיפות מיניות בהוליווד.

עוד באון לייף: 

 

לפי מקורות בהוליווד, תנועת #MeToo לא תפסח על עונת הפרסים המתקרבת. בטקס שייערך ב-7 בינואר אנו צפויים לראות שחקניות, מציגות ונשות תעשיה לובשות שחור בלבד "כמחאה על חוסר השיוויון בין המינים, וכדי להכיר בשצף התלונות נגד תקיפות מיניות שזעזעו את הוליווד, החל מהארווי ויינשטיין.

הסוכנות האמריקנית לאמנים ויוצרים, ה-CAA, כינסה פגישה לקראת עונת הפרסים ובה דנה כיצד ניתן יהיה להשיג שיוויון בין המינים בתעשייה. הסוכנות עצמה סימנה מטרה להגיע למצב של 50% נשים בקרבה עד שנת 2020, וסימנה מטרות נוספות לעתיד הקרוב יותר. אחת מהן היא קוד לבוש מחאתי לשטיח האדום המסוקר, כדי להסב את הדיון הפורה סביב לבושן של השחקניות לנושאים הבוערים באמת.

המהלך עונה לשני צרכים בעת ובעונה אחת. מחד, ישנה תנועת #AskHerMore, שמורגשת כבר כמה שנים על השטיחים ודורשת מהתקשורת להעמיק את השיח עם נשות התעשייה מעבר לשאלות השטחיות על מה הן לובשות. מאידך, מצטרפת כעת תנועת #MeToo לתמונה, ומאפשרת לאנשי התקשורת לבקש מהשחקניות להתייחס לנושא הבוער דרך הלבוש שלהן.

השטיח האדום נצבע בשחור. צילום: Shutterstock

השטיח האדום נצבע בשחור. צילום: Shutterstock

 

אולם יש נשים שלא מאמינות שהמהלך הזה יתרום למטרת העל של התנועה. אחת מהן היא רוז מקגוון, כוכבת "מכושפות" שהיתה לנושאת הדגל של קמפיין #MeToo בתקופה האחרונה. מקגוון התייחסה לרעיון הלבוש השחור בטוויטר שלה, ותקפה ישירות את מריל סטריפ – ככל הנראה אחת היוזמות שמובילות את המהלך, לצד אמה סטון וג'סיקה צ'סטיין שאישרו את השתתפותן.

"שחקניות, כמו מריל סטריפ, שעבדו בשמחה לצד החזיר המפלצתי (ויינשטיין – נ.ב), יילבשו שחור בגלובוס הזהב כמחאה שקטה. השתיקה שלכן היא הבעיה", כתבה בציוץ שפרסמה לפני יומיים, ומאז הספיקה למחוק, כשהחלק האחרון הודגש באותיות גדולות. "אתן תקבלו פרס מזויף חסרות נשימה, ולא תעוררו שום שינוי. אני בזה לצביעות שלכן. אולי כולכן צריכות ללבוש 'מרקזה'". מרקזה הוא שם בית האופנה של ג'ורג'ינה צ'פמן, אשתו לשעבר של ויינשטיין אשר עזבה אותו ימים ספורים לאחר חשיפת הפרשה.

מק'גוון לא חסכה במילים גם נגד אליסה מילאנו, חברתה לסט "מכושפות" לשעבר ומי שתרמה גם היא לא מעט לתנועת #MeToo. מילאנו מיודדת עם אשתו לשעבר של ויינשטיין והשתתפה לצידה בתוכנית 'פרויקט מסלול אולסטארז'. כאשר זו בחרה לעזוב את בעלה המואשם בפשעי מין, מילאנו הביעה את תמיכתה. על כך מק'גוון הגיבה לפני שבוע, "את גורמת לי לרצות להקיא. את באמת נתת לי פלאשבאק גופני. כל הכבוד, מזויפת אחת".

רוז מק'גוון

לא זורמת על הטרנד. רוז מק'גוון, צילום: Shutterstock

 

אמנם, למרות שאשת מפתח כמו מק'גוון לא תראה את תמיכתה במהלך, נראה ששחקניות רבות אחרות דווקא כן ינסו לנצל את הבמה, או את השטיח האדום במקרה זה, כדי להשמיע מחאה שקטה שעשויה להדהד הרבה מעבר לכל בחירה אופנתית אחרת השנה.

לצד המהלך הזה, בטקס פרסי ה-SAG (גילדת שחקני המסך) שייערך שבועיים לאחר מכן, רק נשים יגישו פרסים. התיעדוף של נראות נשים בטקס מגיעה גם היא כתגובה לתלונות על התקיפות המיניות בהוליווד, כאשר באופן מסורתי בטקס הפרסים מוגשים על ידי גבר ואישה זה לצד זה. את הערב תנחה השחקנית קריסטן בל.

כך שלקראת עונת הפרסים, שאורבת ממש מעבר לפינה, אנו מקווים לראות את השטיחים האדומים נשטפים בשמלות שחורות, לא כסמל לאבל – אלא כסמל להתחדשות ולתחילתו של עידן חדש, נקי מתקיפות וניצול עמדות כח, חזק ונשי יותר. או כמו ששרו הרולינג סטונס, Paint it Black.