שדרנית הרדיו ואשת הטלוויזיה דפנה לוסטיג הייתה מאוד נוכחת בחיינו השנה. מעבר לתוכנית הבוקר אותה הגישה עד לא מזמן עם מיה דגן ופרויקטים נוספים ומסקרנים עליהם היא עובדת, לוסטיג העלתה באוקטובר האחרון פוסט בו חשפה שעברה תקיפה מינית, ויצרה הדים שגרמו לנשים להיפתח ולשתף בחוויות דומות שעברו. אשת התקשורת, שמדיניות ה'נו-בולשיט' היא נר לרגליה, שיתפה לרגל יום האישה מי היא האישה שהרחיבה לה את האופקים, הזהירה אותה מאנשים טיפשים, ולימדה אותה לזהות את היופי בכל דבר, גם כשקשה.

אז מי זאת האישה שפתחה לך דלת?

"יש אישה כזאת, שהשפיעה על החיים שלי. היא פתחה לי את הדלת לעולם המרתק הזה שנקרא תרבות ולימדה אותי לאהוב את זה מהלב. קוראים לה יהודית, היא הייתה החברה הכי טובה של סבתא שלי, ונשארה מאוד קרובה אליי גם אחרי שסבתא נפטרה. מגיל צעיר היא לקחה אותי למוזיאונים ובגלל שהיא הייתה בעצמה צעירה וחובבת גדולה של אומנות היא ידעה לתווך לי את זה. כל החוויה של לראות ציורים על קירות הפכה מדבר מאיים לחוויה שמגיל 8 הייתה כיפית, מגניבה, מקורית ויצירתית. מעבר לזה שהיא חינכה אותי תמיד להיות עצמאית ונאמנה לעצמי, בדרכה היקית המבוגרת היא הייתה מאוד פמיניסטית. הייתי מאוד קרובה אליה. היא הייתה בן אדם של 'נו בולשיט', והיא לימדה אותי להיות כזאת בעצמי".

יש אירוע או רגע משמעותי משותף שלכן שנחרט אצלך?

"בגיל 8 היא לקחה אותי למוזיאון תל אביב, העמידה אותי בכניסה מול היצירה הגדולה של אגם, ואמרה לי 'תתחילי להסתובב ותראי אם כיף לך'. מזיכרונה של ילדה בת 8 אני זוכרת שהסתובבתי שם שעה ופשוט נשאבתי".

 

יהודית של דפנה. צילום ביתי

יהודית של דפנה. צילום ביתי

 

מה למדת ממנה? יש עצה שהיא נתנה לך שמלווה אותך עד היום?

"יהודית איבדה את כל משפחתה בשואה. היא עלתה מגרמניה כשהייתה נערה בספינת עולים שהבריחה בני נוער, ונחתה בסלון של סבתא שלי. אם למדתי ממנה משהו זה שגם בתוך טרגדיה גדולה ועם האובדן הכי גדול שאפשר להעלות על הדעת, את יכולה למצוא למצוא יופי בחיים. היא מצאה יופי במוזיאון ובאומנות והראתה לי שאפשר למצוא השראה בכל דבר. את השבריריות של החיים אפשר לקחת לכל מיני כיוונים, הכיוון שיהודית לקחה הוא כזה שמכל דבר אפשר לשאוב כוח, גם מהדברים הקטנים ביותר. בגדול העצה הכי גדולה ממנה הייתה לזקק את החיים למה שחשוב. יהודית נורא שנאה אנשים טיפשים, אני זוכרת שהיא הייתה אומרת לי 'אם אין לך סבלנות לאנשים טיפשים זה בסדר'. היא לימדה אותי בין היתר גם לטייל, היא טיילה המון וחשבה שלראות עולם זה דבר מרחיב אופקים".

 

צילום ביתי

יהודית מנור. צילום ביתי

 

את מעבירה ממנה הלאה לילדים שלך ולאנשים שאת פוגשת?

"בטח. ההשפעה שלה עליי הולכת איתי שנים, מאז שאני ילדה, וזה מאוד נוכח בחינוך שלי לילדים שלי. באהבה לאומנות, וביכולת לשאוב כוח מהדברים הכי פשוטים בחיים".