ורדה רזיאל ז'קונט, האישה שלימדה אותנו לעמוד על שלנו, לא להתבייש לעשות מעשה, ו"לזרוק אותו", שימשה כמנטורית לנשים רבות בחייה. ז'קונט משפיעה עד היום על נשים רבות באמצעות תכנית הרדיו שלה, והטורים האלמותיים שלה ב"זמנים מודרנים". ולמרות שכבר עשתה דבר או שניים בחייה, הפסיכולוגית הלאומית לא שוכחת בצניעותה את הנשים שפתחו לה דלתות ושינו את כיוון חייה באופן מפתיע.

אז מי זאת האישה שפתחה לך דלת והייתה משמעותית עבורך?

"האישה הזאת היא אורנה ננר. בזמנו היא הייתה עורכת של מדור שנקרא 'סגול' בעיתון חדשות, ואחר כך היא עברה להיות עורכת מדור ב'זמנים מודרניים' בידיעות אחרונות, לימים היא הפכה לעורכת עיתון 'לאישה'. הסיפור הוא שאני התחלתי לכתוב טור של מחשבות כפסיכולוגית עוד בשנת 79' בעיתון ידיעות אחרונות, לפני מיליון שנה. הטור הזה היה נורא חשוב לי ומאוד אהבתי אותו, הוא היה בשבילי מימוש של כל הרעיונות שלי. כתבתי המון מאמרים ויום אחד עורכת שאני לא אומר את שמה, בעטה אותי החוצה ונשארתי בלי הטור הזה. כשזה קרה אורנה ננר הזמינה אותי לכתוב טור כזה בעיתון 'חדשות'. אחרי שהוא נסגר הייתי נוודת חסרת בית אבל בסופו של דבר אורנה הפכה להיות העורכת של 'זמנים מודרנים' והזמינה אותי לחזור ב-1993, וזה הבית שלי עד היום. בזמנו לא היה פייסבוק או מקום אחר בו יכולתי להתבטא וזה היה נורא חשוב לי".

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

סבתא ורדה במכנסים פרחוניות

A post shared by @ varda_rasiel on

 

יש אירוע או רגע משמעותי משותף שלכן שאת זוכרת יותר מאחרים?

"זה היה צירוף משמעותי של הרבה אירועים, קשה לי להצביע על אירוע מסוים, אבל הרגע שבו היא צלצלה אליי ואמרה לי 'הנה, אני עורכת ואני רוצה שתבואי', היה מאוד משמעותי ומשמח".

ז'קונט, שמשדרת כבר כמעט 20 שנה לסירוגין ב-103FM, לא שוכחת להזכיר אישה נוספת שהייתה משמעותית עבורה.

"אישה נוספת שפתחה לי דלת הייתה איריס קול. היא הזמינה אותי בשנת 1998 לתוכנית שלה, לשוחח על איזשהו נושא. אני הגעתי ואז ירון דוידוב, שהיה מנכ"ל 'רדיו ללא הפסקה' שמע אותי ומאז התחילה ההיסטוריה שלי. לאיריס קול היה תפקיד בחיי, בזכות התוכנית שלה הגעתי לרדיו. גם העצה שהיא נתנה לי השפיעה עליי".

 

איריס קול. צילום: ניצן הפנר. מתוך ויקיפדיה

איריס קול. צילום: ניצן הפנר. מתוך ויקיפדיה

 

איזו?

"בהתחלה הסכמתי לבוא פעם בשבוע לרדיו בימי שישי, היה נראה לי שלייעץ יום יום זה מטורף. אחרי חצי שנה של שידור, מנכ"ל הרדיו אמר לי שהוא רוצה שאני אתחיל תוכנית ייעוץ יומיומית. צלצלתי לאיריס ואמרתי לה 'תגידי לי, זה נורמלי שבן אדם יבוא יום יום לרדיו?' והיא אמרה לי ורדה, תעשי את זה, זה כיף', וזה באמת היה כך".

מה המסר שחשוב לך להעביר הלאה לנשים אחרות?

"להיות יוזמות. ליזום בכל התחומים, גם בתחום הזוגי .ובעיקר להעז ולאהוב".