זה לא כל כך נעים לראות נאום

לא ברור אם זה נובע מנרקיסיזם מוחלט שיש לשחקנים - שלא בוחל גם בעלבונות כל עוד מאייתים את שמם נכון- או שאולי דווקא בסוג של תג מחיר אותו נדרשים שחקנים לשלם פעמיים בשנה (בגלובוס הזהב ובאוסקר) אחרי שכל שאר הימים אנחנו צופים בחייהם הנהנתנים, כך או כך נאומי הפתיחה שוברים בכל פעם שיאים של עקיצות וטעם רע. מה שפעם היה מצחיק ושובר קרח, הפך להיות דקות ארוכות של מבוכה, חוסר נעימות ובהייה באנשים מתפתלים בכיסאות שלהם רגע לפני שהגיליוטינה מגיעה גם אליהם.

הפעם ריקי ג'רוויס, שהנחה את הטקס בפעם החמישית, ניצל את הבמה כדי לסגור חשבונות עם הנסיך אנדרו ופרשת ג'פרי אפשטיין, גיל בנות הזוג של לאונרדו דיקפריו וניצול העובדים במדינות עולם שלישי מצד חברות כמו אמזון ואפל. אבל לצד זה הוא קרא לג'יימס קורדן "פאט פוסי" וסיפר בדיחה לא מצחיקה על דיים ג'ודי דנץ (שמרימה את רגליה ומלקקת את אבריה- מה?). לבסוף הוא לעג למנהג של הסלבס לנאום על פוליטיקה ועל משבר האקלים מביתם הנוח שלוס אנג'לס: "אם אתם זוכים בפרס הלילה, אל תשתמשו בבמה הזו כפלטפורמה לנאום פוליטי. אתם לא יכולים להרצות בפני הציבור על שום דבר. אתם לא יודעים כלום על העולם האמיתי". עוד הוא הוסיף שרוב האנשים באולם "בילו פחות זמן בבית הספר מאשר גרטה תונברג". אאוץ'.

 

ההתגברות המהירה של ניקול קידמן

אחד מהתחביבים שלנו זה לצפות בסלבס מתרגשים מסלבס. זה תמיד מזכיר לנו שגם הם אנושיים – אם מורידים מהם שכבות של איפור, בגדים יקרים, תכשיטים במאות אלפי שקלים, מחוכים מעוצבים, שעות של אימונים פרטיים ותרסיסי שיזוף מלאכותיים. פגישה כזו קרתה כשסקרלט ג'והנסון התראיינה לשרון אוסבורן על השטיח האדום, כשפתאום הופתעה לגלות מאחוריה את ניקול קידמן וקית' אורבן. לכאורה היה מדובר במפגש חמוד בין שתי שחקניות שמקשקשות בהתרגשות, אלא שרק אתמול שמענו על עזיבתה הדרמטית של קידמן מאירוע שנערך לכבוד המועמדות שלה לפרס גלובוס הזהב עבור התפקיד ב"שקרים קטנים גדולים". על פי הדיווחים, קידמן עזבה את המסיבה בדמעות, אחרי ששמעה שביתה שבאוסטרליה נמצא בסכנה בשל השריפות המשתוללות שם. לפני שעזבה, קידמן ביקשה מהעיתונאים שלא לראיין אותה: "אני ממש מצטערת אבל דעתי מוסחת מדי עם כל מה שקורה עכשיו באוסטרליה". והנה, יום אחר כך, כאשר הובהר שביתה ניצל (בינתיים), קידמן חגגה כאילו כלום לא קורה כעת בארץ מולדתה.

 

ההיעדרות החשובה של ראסל קרואו

לעומתה של קידמן, ראסל קרואו בחר להיעדר מהטקס ולהישאר במולדתו הבוערת. ג'ניפר אניסטון, שהייתה אמורה להעניק לו את פרס השחקן הטוב ביותר במיני סדרה ("בקול רם"), קראה הודעה בשמו: "על תטעו, מה שמתחולל עכשיו באוסטרליה הוא תוצאה של שינויי האקלים. אנחנו צריכים לפעול בהתבסס על המדע, לגייס את כוח העבודה הגלובלי שלנו כדי לחדש את האנרגיה ולכבד את כדור הארץ שלנו על היותו מקום ייחודי ומדהים".

הקאמבק שלא היה

ואפרופו אניסטון: כבר כמה שבועות שההימורים על גלובוס הזהב לא נסובים סביב השאלה מי יזכה, אלא האם ג'ניפר ובראד פיט יבואו ביחד וישימו קץ לשמועות על הקאמבק. למרבה הצער זה לא קרה, ולא רק זאת אלא שפיט עקץ את כולנו על הציפייה. בסוף נאום הזכייה שלו על תפקידו בסרט "היו זמנים באמריקה", הוא אמר: "רציתי להביא את אמא שלי, אבל לא יכולתי כי כל אישה שאני עומד לצידה אומרים שאנחנו יוצאים, זה היה יכול להיות מביך". אז אמנם הוא קצת הוריד את כולנו מהעץ הרומנטי שעליו טיפסנו, אבל בכל זאת הצלמים לא פספסו את הפריים שבו ג'ניפר אניסטון הביטה בו באותו הזמן בעיניים מצועפות.

מישל וילאמס עושה את זה שוב

תמיד אפשר לסמוך על מישל ויליאמס שתביא איתה ערך מוסף ואיכותי לאירוע. הפעם היא ניצלה את נאום הזכייה שלה על תפקידה ב"פוסי/ורדון" כדי להעביר מסרים פמיניסטיים. בין השאר אמרה "אני אסירת תודה על ההכרה בבחירות שעשיתי ואני גם אסירת תודה שאני חיה בתקופה שבה יש אפשרות לעשות בחירות, שכן כנשים וכנערות, יכולים לקרות לגוף שלנו דברים שאינם בשליטתנו. ניסיתי ככל יכולתי להחליט על חיי ולא רק להעביר אותם כסדרה של אירועים שקורים לי, להסתכל עליהם ולזהות בהם את כתב ידי, לפעמים זה שרבוט וקשקוש ולפעמים זה זהיר ומדויק, אבל תמיד גילפתי אותו במו ידי. אבל לא יכולתי לעשות את זה בלי לאמץ את הזכות של נשים לבחור. לבחור מתי להוליד את ילדיי ועם מי...אני יודעת שהבחירות שלי אולי שונות משלכם, אבל תודה לאל, או למי שאתם מתפללים אליו, אנחנו חיים במדינה שדוגלת בעיקרון שיש לי חופש לחיות על פי האמונה שלי, ולכם יש חופש לחיות לפי האמונה שלכם. אז נשים, בגילאי 18 עד 118, כשמגיע הזמן להצביע, בבקשה תצביעו למען האינטרסים האישיים שלכן. זה מה שגברים עושים במשך שנים וזו הסיבה שבגללה העולם דומה להם. אבל אל תשכחו – אנחנו קבוצת המצביעות הגדולה במדינה. בוא נגרום למדינה להידמות יותר לנו".  

טרנטינו מוסר לנו ד"ש

אמנם אף חברת ביטוח לא תבטח את דניאל פיק ההרה, אבל בכל זאת קיווינו לראות אותה זוהרת על השטיח האדום (אחרי הכל, הנציגות הישראלית שלנו גל גדות לא הייתה שם השנה). אז פיק לא הגיעה לפזר קצת אבק מהמדבר הישראלי, אבל הנוכחות שלה בלטה שם גם בלעדיה, כשקוונטין טרנטינו סיים את הנאום שלו על הזכייה ב"היו זמנים באמריקה" במסר טרנס-אטלנטי: "אני רוצה להודות לאשתי שצופה בנו עכשיו בתל אביב והיא בהיריון עם הילד הראשון שלי". ואז עוד הוסיף בעברית: "תודה גברת, אני אוהב אותך". חמודים.  

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Overjoyed and so proud of my husband ❤️ (also for his Hebrew!) @onceinhollywood

A post shared by DANIELLA TARANTINO (@daniellapick) on

הבעל של אלן דג'נרס

לצד טום הנקס שקיבל פרס מפעל חיים ע"ש ססיל בי, אלן דג'נרס קיבלה את פרס מפעל החיים על שם קרול בורנט על תרומה יוצאת דופן בתחום הטלוויזיה. הנאום שלה, כצפוי, היה הרבה פחות דרמטי ורגשני מזה של הנקס, והיא הפכה גם אותו לסוג של סטנד אפ. דג'נרס הזכירה את הסיטקום שלה שהיה להיט, עד שקרס מיד לאחר שיצאה מהארון בפומבי, בשנת 1997. "אחרי זה קיבלתי את תוכנית האירוח ושם הצלחתי להיות אני. זה היה לפני 17 שנה ואני מרגישה שכולכם באמת הכרתם אותי במהלך 17 השנים האלו. אני ספר פתוח. ולא הייתי יכול לעשות את זה בלי בעלי מארק. מארק, אתה הסלע שלי. תודה שתמכת בי דרך המסע המטורף הזה, אני יודע שזה לא היה קל לך או לילדים, רופרט ופיונה, לך לישון". כמובן שמדובר בבדיחה של דג'נרס, שהגיעה לטקס מלווה בבת זוגה, פורשיה דה רוסי, וכמובן שהיה בה גם ביקורת קלה על המיינסטרים שעדיין שולט בהוליווד ועל כוכבים שמסתירים את זהותם המינית כדי להתאים לנורמות.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

The recipient of The Carol Burnett Award, Ellen DeGeneres (@theellenshow), has arrived on the #GoldenGlobes Red Carpet.

A post shared by Golden Globes (@goldenglobes) on

הפנטזיה של פיבי וולר ברידג'

מבין כל האנשים שהתאמצו להצחיק ולצאת שנונים, כנראה שפיבי וולר ברידג' ניצחה ובגדול. טוב, ככה זה כשאת בריטית. השחקנית הצליחה לשחזר את ההישג שלה מפרסי האמי והתחדשה בשני פסלונים נוספים: פרס הסדרה הקומית הטובה ביותר ל"פליבג" ופרס השחקנית. בנאום שלה היא הודתה לנשיא לשעבר אובמה, שלאחרונה ציין את "פליבג" ברשימת סדרות הטלוויזיה הטובות ביותר בעיניו בשנת 2019. פיבי הוסיפה: "כפי שחלק מכם אולי יודעים, הוא תמיד היה ברשימה שלי" - רמז לסצנה בעונה הראשונה של הסדרה, שבה פליבג מענגת את עצמה תוך כדי צפייה בנאום של אובמה.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Phoebe Waller-Bridge - Best Performance by an Actress in a Television Series - Musical or Comedy - Fleabag (@bbcfleabag). Photo by Alexi Lubomirski (@alexilubomirski). #GoldenGlobes

A post shared by Golden Globes (@goldenglobes) on

הקאמבק שכן היה

אז הופעת איחוד של ג'ניפר ובראד עדיין לא קיבלנו, אבל בכל זאת נסגור את הרשימה עם קאמבק מרגש. אחרי שנים שבהן רנה זלווגר הפכה בעיקר לשם נרדף לניתוחים לא מוצלחים, זלווגר חזרה השנה עם הסרט "ג'ודי" והוכיחה שההפסד מכל אותן שנים שבהן הייתה מחוץ לאור הזרקורים היה בעיקר שלנו. זלווגר התייחסה להיעלמות שלה בהומור וענווה לא אופיינית להוליווד ואמרה: "זה נחמד לראות אתכם. כולכם נראים די טוב 17 שנה אחרי". עוד הוסיפה והודתה ל"שותפיה לפשע" – "האנשים שהזכירו לי שהפסגה זה לא העיקר. זה המסע והעבודה שחשובים". אז הקאמבק הזה אמנם לא סקסי כמו בראד וג'יין, אבל הוא הרבה יותר משמעותי, במיוחד בתעשייה שמקדשת יופי וצעירות, והוא מעביר שיעור לכולנו על התמדה ועל היכולת ליפול, לנער את האבק וההשפלה ולקום.