אמש התרחש אחד הערבים הגדולים ביותר בשנה של תעשיית המוזיקה הבינלאומית. טקס פרסי הגראמי נערך בלוס אנג'לס זו השנה ה-59, ואירח על במותיו ושטיחיו מוזיקאים מכל קצוות הקשת (ואף איחד קצוות שונים על אותה הבמה, בהופעה משותפת וחד פעמית של ליידי גאגא עם מטאליקה). ואולם מי ששלטו ביד רמה בטקס הזה היו באופן מובהק שתי נשים – שתי אימהות, שתי זמרות ענקיות, ושתיים מהנשים הכי מרשימות שלעולם הפופ יש להציע. האחת ביונסה, הריונית ומוזהבת. השניה אדל, חיננית ואמיתית כתמיד.

 

"ביונסה, הפמיניזם שלך הוא לא הפמיניזם שלי"

הסופרת צ'יממנדה נגוזי אדיצ'יה שזכתה להכרה בזכות שירה של ביונסה "Flawless" מסרבת לקבל את גישתה של הזמרת למלחמה על זכויות נשים. האם ביונסה היא באמת פמיניסטית?

צ'יממנדה נגוזי נגד ביונסה

לכתבה המלאה

למרות שאנו רגילים לראות את כוכבות הפופ שלנו מסתכסכות ומפלגות את מעריציהן בריבים קטנוניים וטיפשיים (קייטי פרי נגד טיילור סוויפט, נועה קירל נגד עדי ביטי, עפרה חזה נגד ירדנה ארזי), במקרה של אדל וביונסה ההפך הוא הנכון. היה קשה שלא להתרגש מהאחדות והאהבה הגדולה שהשתיים הקרינו זו כלפי זו על במת הטקס, ובמיוחד מהפנייה הנרגשת של אדל מהבמה רגע אחרי זכייתה בתואר אלבום השנה, בה הסבירה לביונסה עד כמה התואר מגיע דווקא לה. לבסוף היא שברה את הפרס לשניים ונתנה חצי ממנו לחברתה, באקט ששידר מסר מאחד ואוהב לא רק של הזמרת כלפי השניה, אלא כלפי כל הנוכחים. מתי לאחרונה ראיתם על במת טקס פרסים רגע כל כך אנטי תחרותי?

אז אמנם ביונסה זכתה רק בשני פרסים (וחצי) ואדל בחמישה, אבל בכל זאת הזמרת ההריונית הצליחה לגנוב את ההצגה גם הפעם. היא לבשה שמלה זהובה שחשפה את בטנה התפוחה וכתר ששיווה לה דימיון למריה הקדושה (מדונה יעני), אלה הודית, קליאופטרה ואלת פיריון עתיקה בו זמנית - ולא בכדי. וכשעלתה להופיע והיממה את כל הנוכחים כפי שהיא יודעת לעשות היטב. ואולם, אלה הדברים שביונסה עשתה ואמרה בין השורות שהפכו את נוכחותה למיין איוונט של הערב.

"הכוונה שלי עם האלבום והסרט (למונייד – נ.ב) היתה ליצור יצירה שתתן קול לכאב שלנו", אמרה ביונסה עת קיבלה את הפרס על אלבומה האחרון. "למאבקים שלנו, לחשיכה שלנו ולהיסטוריה שלנו. להתעמת עם נושאים שגורמים לנו לאי נוחות. חשוב לי להראות לילדים שלי תמונות ודימויים שיישקפו את היופי שלהם, כדי שהם יוכלו לגדול בעולם שבו הם יכולים להסתכל במראה – במשפחות שלהם, בחדשות, בסופרבול, באולימפיאדה, בבית הלבן ובגראמי – ולראות את עצמם, בלי שיהיה להם ספק שהם יפהפיים, חכמים, ומסוגלים. זה משהו שאני מאחלת לכל ילד מכל גזע, ואני מרגישה שזה חיוני שנלמד מהעבר ונכיר בנטייה שלנו לחזור על הטעויות שכבר עשינו".

בלי קשר לאלבום שהיא הגיעה לחגוג באותו טקס, מבחינת ביונסה הערב היה כולו סביב אימהות. מובן, לאור העובדה שרק לאחרונה חשפה את היותה בהריון עם תאומים. החל מהופעתה במראה ההריוני והזורח, דרך אימה, טינה נואלס, שהזמינה אותה אל הבמה והזכירה מי הפכה את ביונסה למי שהיא היום, דרך הדברים המצוטטים לעיל שמבוססים רבות על ילדיה וילדי האומה כולה, וכלה בבלו אייבי המתוקה, שחיכתה לה עם ג'יי זי בקהל ועוררה בציבור הצופים עניין רב בפני עצמה (ועוררה תזכורות לפרינס האהוב והמנוח).

אתן יכולות לנחש בשלב זה למה דווקא עכשיו ביונסה מפליאה לחגוג את הרחם שלה. לא שזו סיבה לא טובה למסיבה בכל הזדמנות אחרת – אך בימים בהם נשיא ארה"ב מאיים על זכויותיהן של נשות האומה על גופן, אין זמן טוב יותר לחגוג את הגוף הנשי, ולהזכיר לכל גבר שמוצאו הוא מן האמא, האישה.

מעבר לחגיגת אימהות, ביונסה הפכה את 10 הדקות בהן הופיעה למסיבה פרטית לנשים בלבד. אנו רגילות כבר לראות את הזמרת פונה ישירות אל נשים ומעודדת אותן למצוא את הכוח הנשי החבוי בהן, אבל אתמול היא הגדילה לעשות כשהופיעה עם נשים בלבד על הבמה. לצד ציטוטים ואמירות מעצימי נשים שנאמרו במהלכה, היא צירפה אליה 25 רקדניות ומלוות שהפכו את ההופעה לחגיגה על טהרת הנשיות.

ביונסה בגראמי

ביונסה בסוף הופעתה בגראמי. צילום: רויטרס

"אם אנו הולכים להחלים, שזה יהיה מפואר", היא אמרה בסוף ההופעה. מי כמוה יודע שלאמריקה נדרשת החלמה דחופה בכל כך הרבה נושאים טעונים, החלשת השחורים, הזרים והנשים. אולם ביונסה בחרה להתייחס לטוב, ולא אל הרע. בין הקולות הרמים שעולים להגנת השחורים והזרים, והצעדות ההיסטוריות והעוצמתיות למען נשים ביום השבעתו של טראמפ, ניכר שמשהו קורה באמריקה. והוא לאו דווקא מפחיד וחשוך כפי שהנשיא המכהן היה רוצה שנחשוב. כך שאולי המסר החבוי והחשוב ביותר שביונסה הביאה לבמה אמש היה – אל תאבדו תקווה. אנחנו עדיין יכולות לזרוח.