מדי שנה כל העולם עוצר את נשימתו בציפייה למופע המרכזי של חגיגות ערב השנה החדשה בטיימס סקוור בניו יורק. מיליונים צופים בטקס נפילת הכדור בטלוויזיה בזמן שאלפים מצטופפים בכיכר במזג אוויר קפוא וסופרים יחד לאחור עד לנשיקה של השנה החדשה. השנה ציפו לחוגגים בטיימס סקוור בין השאר גם הופעות של כריסטינה אגילרה וניו קידס און דה בלוק. למרות שמדובר פחות או יותר במקום הכי חם להיות בו בערב השנה החדשה, האירוע האמיתי התרחש דווקא בצד השני של העיר, במועדון סטונוול-אין בגריניץ' וילג'. קצת אחרי 12 בלילה הגיעה למקום בהפתעה לא אחרת מאשר הזמרת ואייקון האופנה מדונה, ונתנה הופעה שאף אחד מהנוכחים לא ישכח בחייו.

מדונה, שחגגה ביולי האחרון את יום הולדתה ה-60, הופיעה בפעם הראשונה במועדון האייקוני הזה, שמסמל כ"כ הרבה בשביל רבים ברחבי העולם. סטונוול-אין הוא מוסד חשוב בקהילה הגאה. מדובר בבר גייז שקיים משנת 1966 ונחשב לפורץ דרך בהיותו בית לטרנסג'נדרים ולהומוסקסואלים בארון כבר משנות ה-60, תקופה שבה נטייה מינית יכלה להפוך אותך לפושע. בשנים הראשונות להקמתו הלקוחות הקבועים של "סטונוול אין" היו מורגלים בפשיטות משטרתיות, והנהלת המקום נהגה לפתוח את המקום חזרה לעסקים כבר למחרת הפשיטה ולעיתים אף באותו לילה. המשטרה נהגה לפשוט על המקום בצורה שבועית ומתוכננת והתנכלה ליושביו באופן קבוע. מהומות סטונוול שהתרחשו ב-27 ליוני 1969 פרצו בעקבות פשיטה אלימה של המשטרה שהפכה לעימות של ממש. הן נמשכו שלושה ימים שבמהלכם נפצעו עשרות אנשים. זו הייתה הפעם הראשונה בה הומוסקסואלים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים התקוממו ביחד כנגד שלטון שמפלה אותם על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית. בעקבות מהומות סטונוול המשיכה מחאת הקהילה הגאה להתעצם וכשנה לאחר המהומות נוסד מצעד הגאווה הראשון.

מדונה עמדה לצד הקהילה הגאה לכל אורך הקריירה בת 40 השנים שלה. כבר בשנות ה-80, כשפרץ נגיף האיידס וגאו הסטיגמות סביבו, נלחמה מדונה להבאת מודעות ציבורית למחלה, שהייתה אז מזוהה בעיקר עם גברים הומוסקסואלים. בשנות ה-90 מדונה הקיפה את עצמה בקבוצה של רקדנים שגילתה במועדון גייז ניו יורקי שהפכו גם לחברים קרובים שלה וכיכבו לצידה במסע ההופעות שלה "Blond Ambition" ובדוקומנטרי שנעשה אודותיו "Truth or Dare". במשך השנים מדונה יצאה במהלך הופעותיה נגד הומופוביה ובעד זכויות הקהילה הגאה. אפילו אלן דג'נרס הקומיקאית המצליחה חשפה בתכנית שלה שלמדונה היה חלק גדול ביציאה שלה מהארון ושהתמיכה שהיא קיבלה ממנה בשיחת טלפון לפני שהיא החליטה לחשוף את הסוד שלה – עודדה אותה לעשות זאת.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Where pride began 50 years ago - thanks ! @thestonewallinn @prideliveofficial @madonna . For 50+ years of freedom for humanity. #newyear #newyork #pride #stonewallinn #actorlatino

A post shared by Luis Enrique Nájera (@luisenrique.najera) on

מהסיבה הזאת בדיוק, אין דבר נכון יותר מזה שאישה שנחשבת סמל של הקהילה הגאה תגיע לחגוג את השנה החדשה עם חיבוק חם מהקהילה הזו. למעשה, החוגגים במועדון הסטונוול לא יכלו לבקש הפתעה מתאימה יותר. המועדון מציג כל שנה במהלך חודש ינואר ערב שהפך לקאלט – אירוע הערצה שנתי למדונה עם שירי קריוקי, הופעות דראג ותחפושות לכבוד המלכה האם. רגע לפני עלייתה לבמה הקטנטנה של המקום, שלא מתקרבת לבמות הענק שמדונה רגילה אליהן, הכריז עליה מועדון הסטונוול כשגרירה של כבוד לרגל חגיגות 50 השנים למהומות סטונוול. אף אחד לא ציפה שהיא תגיע לקבל את הפרס בכבודה ובעצמה ועוד תזכה את הנוכחים בהופעה פרטית. מדונה, שמתגוררת בשנים האחרונות בפורטוגל עם חמשת ילדיה והגיעה לביקור בארה"ב לכבוד החגים, פתחה בנאום מעורר השראה שלא השאיר עין יבשה במקום. "יש לי כמה מילים לחלוק איתכם בגלל שעבורי הערב הוא אירוע היסטורי. אני עומדת פה בגאווה במקום שבו הגאווה התחילה, בר הסטונוול-אין האגדי, ברגע לידתה של שנה חדשה. אנחנו מתכנסים הערב כדי לחגוג 50 שנה של מהפכה. 50 שנה של הקרבה. 50 שנה של עמידה כנגד אפליה, שנאה ואדישות. והכל התחיל כאן, בסטונוול. האחים והאחיות שלנו, שהיו כאן לפנינו, לא היו חופשיים לחגוג כפי שאנחנו יכולים לחגוג הערב ואסור לנו לשכוח את זה". בהמשך דבריה, מדונה התייחסה לממשל טראמפ, שהצליח כבר בשנתו הראשונה לפגוע בזכויות הקהילה הלהט"בית, לצאת נגד מהגרים ומיעוטים, ולפגוע בזכויות הנשים. על כך היא אמרה: "שרדנו את 2018? נכון שהיא הייתה כלבה? נכון שאנחנו שמחים להגיד לה 'להתראות כלבה'?", וקיבלה שאגות עידוד מהקהל המרוצה במקום.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

.Kicking off 2019 with Music and Prayer...........?????! At Stonewall Inn ?️‍? @prideliveofficial @thestonewallinn @nunoxico #2019 #NYE #stonewall #pride #loveislove

A post shared by Madonna (@madonna) on

לאחר מכן המשיכה מדונה במסר של תקווה וסובלנות לכבוד השנה החדשה: "אם ניקח את הזמן להתבונן ובאמת להכיר אחד את השנייה, נמצא שכולנו מדממים את אותו הצבע. כולנו זקוקים ורוצים לאהוב ולהיות אהובים. כשאנחנו עומדים כאן יחד הערב, בואו נזכור עבור מי ומה אנחנו נלחמים. אנחנו נלחמים עבור עצמנו, אחד עבור השנייה, אבל יותר חשוב מהכל – אנחנו נלחמים בשביל אהבה. בואו ניקח רגע להרהר איך אנחנו יכולים להביא יותר אהבה לשנת 2019. בשנה החדשה הזו, בואו נתחייב לעשות מעשים של נדיבות וחמלה דווקא כלפי אנשים שלא חושבים כמונו. שתפו את מה שאתם יודעים עם מישהו שאתם לא מסכימים איתו. תחשבו על זה! נסו את זה! צאו מאזור הנוחות שלכם! בואו ננסה להיות יותר סלחנים. אולי נמצא פתח דרכו נוכל להכניס את האור. בואו נסגור את המרחק בין אדם לאדם. אתם מוכנים לעשות את זה?

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

To be one of the Lucky Inn goers last night! Courtesy of & Repost from @myroyal_collection using @RepostRegramApp - Madonna Gives Surprise New Year’s Eve Performance at Stonewall Inn!!!! ?? People expected something a week ago when Stonewall Inn, the bar in New York’s Greenwich Village where the riots that kicked off the modern LGBTQ movement took place in 1969, announced that Madonna had been named an ambassador for the 50th anniversary celebrations. However, they may not have expected it quite so soon. On New Year’s Eve, word leaked out that Madonna would be making an appearance, and not long after midnight, she did, giving a speech and then performing two songs accompanied by David Banda on acoustic guitar. ❤️❤️ 2019 is shaping up to be a busy year for Madonna, who is reported to be releasing a new album and embarking on a world tour. ?? Madonna reflected on the anniversary of the gay liberation movement, saying: “I stand here proudly at the place where pride began, the legendary Stonewall Inn, on the birth of a new year. We come together tonight to celebrate 50 years of revolution, 50 years of freedom fighting, 50 years of blood, sweat, and tears. 50 years of sacrifice, 50 years of standing up to discrimination, hatred, and indifference. Let us never forget the Stonewall riots and those who bravely stood up and said enough.” ?? At the conclusion of her remarks, she led the crowd in singing Elvis Presley’s “Can’t Help Falling in Love” as well as her own seminal hit “Like A Prayer”. ❤️????? #madonna #stonewallinn #popmusic #lgbt #pride #event #happynewyear #celebration #diva #queenofpopmusic #myroyal_colection #rebelheart #madonnafans #newyork #nyc #gaypride #usa #love #2019 #newyearseve #gaylife? #gayworld #gayhistory #50yearannivarsary #50yearsold #surpriseperformance

A post shared by Mark Williams (@williams4522) on

אחרי הנאום העוצמתי, ביצעה מדונה את השיר "Like A Prayer" אחד השירים האהובים והמוכרים שלה. ליווה אותה בגיטרה בנה המאומץ דייויד בנדה שסידר את דפי האקורדים על הבמה הקטנה לפני שהתחיל לנגן. מיד אחר כך השניים פצחו בגרסת אקפלה לשיר "Can’t Help Falling in Love" של אלביס פרסלי כשאמא מדונה מחבקת את בנה בן ה-13 ומעודדת אותו ואת הקהל לשיר יחד איתה. הקהל שאג כל מילה מתוך השירים, ותוך כדי השירים נשמעו צעקות – אוהבים אותך מדונה, את אגדה, תודה שאת אוהבת אותנו תמיד!

גם בגיל 60 מדונה מוכיחה שהיא עדיין אישה מהפכנית, רלוונטית ופורצת דרך. היא ממשיכה לחיות על פי אותם מסרים שליוו אותה לאורך כל הקריירה שלה - לאחד בין אנשים בעזרת מוזיקה ולהשתמש בבמה שניתנה לה כדי להפיץ תקווה ובעיקר – להמשיך בדרך הייחודית לה ולעשות ולהגיד מה שמתאים לה, מתי שמתאים לה.