אין ספק שהמלכה הבלתי מעורערת של עונת הטקסים האחרונה היא ליידי גאגא, ששברה שיא והפכה להיות האישה הראשונה שבאותה שנה זכתה בכל הפרסים החשובים: אוסקר, גולדן גלובס, גראמי ו-BAFTA. ההישג המרשים הזה גרם לנו להיזכר איך רק לפני כמה שבועות כולנו צחקנו על הנאום הממוחזר של גאגא, שאותו נשאה  בכל ראיון עמה, ושבו סיפרה שצריך רק אדם אחד בחדר שיאמין בך, ועבורה האדם הזה היה בראדלי קופר.

אבל כעת, סטטוס מ-2016 שצף מחדש, עוזר להבהיר מדוע גאגא התעקשה על המשפט הממוחזר הזה, ומדוע ההישג הזה שלה הוא כל כך יוצא דופן ומעורר השראה. בסטטוס סיפרה בחורה בשם לורן בון על הבריונות שספגה צעירה בשם סטפני ג'רמנוטה – מי שעם השנים הפכה לליידי גאגא אותה אנחנו מכירות ואוהבות.

לורן כתבה שבזמן שהיא היתה תלמידת בשנה א' ב-NYU ופייסבוק היה רק בחיתוליו, היא נתקלה בקבוצה עם שם ששבר את ליבה: "סטפני ג'רמנוטה, את בחיים לא תהיי מפורסמת". לורן מספרת שבעמוד הקבוצה היתה תמונה של צעירה יפה, ששרה ונגנה על פסנתר בברים מקומיים. "הקבוצה היתה מלאה בהערות חדות כמו מחטים, שהשמיצו את המוזיקאית השאפתנית על היותה 'זונה של תשומת לב'. אני זוכרת שבחור אחד פרסם פלייר של הופעה שלה. זה היה ברור שהוא דרך עליו, כחתימה על הנפש מלאת הבוץ שלו שנלחמת כדי להאפיל על שמה".

לורן סיפרה שהיא לא יכלה להתנער מתחושת הגועל שעלתה בה אחרי השיטוט בקבוצה, אבל די מהר היא עברה הלאה ושכחה ממנה. רק חמש שנים אחר כך היא נתקלה בראיון עם ליידי גאגא, שם הוזכר שמה האמיתי – והיא מיד נזכרה מיד שזו אותה הסטפני המדוברת. היא התמלאה בקוקטייל של רגשות: גם גאווה אבל גם בושה – "בושה על שמעולם לא הגנתי על הנערה עם העיניים העמוקות, הנערה עם הפליירים האמיצים שדרכו עליהם, ככל הנראה בסמוך למעונות שלי".

לורן סיימה את הסטטוס עם אמירת תודה לסטפני: "תודה על שתמיד חשבת שאת סופרסטאר, על שהשתמשת בשריטות שלך כדי לאפשר לאור לצאת בצורה בוהקת יותר. אנשים, בואו נלך בעקבותיה".

הניסיון הטראומטי הזה בקולג' לא היה הפעם היחידה שבה סטפני/גאגא סבלה מבריונות. כבר כילדה הוריה רשמו אותה לבית ספר פרטי קתולי, וגם שם היא קיבלה טעימה מהאכזריות הנוראית של ילדים. "נהגתי ללכת עם גבות עבות, כמו אוויטה", סיפרה בראיון לרולינג סטון ב-2011. "ונהגתי להשתמש במוצרים לשיזוף עצמי באופן מוגזם. אנשים היו שואלים 'למה לעזאזל את כל כך כתומה?', 'למה את מסרקת את השיר ככה?', 'את לסבית?', 'למה את חייבת להגיע ככה לבית הספר?', קראו לי זונה ועוד כל מיני שמות. הרבה פעמים לא רציתי ללכת לבית הספר".

אבל כל אלו לא עצרו את גאגא מלהמשיך לדהור קדימה ולהאמין ביכולות שלה. כבר בגיל 11 היא החלה ללמוד פיתוח קול אצל דון לורנס, מי שהיה המורה לפיתוח קול של כריסטינה אגילרה, והיא המשיכה ללמוד אצלו גם כשהקריירה שלה התחילה להמריא. בנוסף, היא למדה נגינה על פסנתר ושיעורי משחק שהשנה הוכיחו את עצמם כמשתלמים. בהמשך היא נשרה מלימודי אומניות בקולג' ועזבה את המשפחה. "שכרתי את הדירה הכי זולה שמצאתי ואכלתי חרא עד שמצאתי מישהו שהיה מוכן להקשיב לי", אמרה בראיון לניו יורק מגזין.

בגיל 19 גאגא הוחתמה על ידי חברת התקליטים Def Jam והיא לרגע חשבה שהנה, הגיעה הפריצה הגדולה שהיא חיכתה לה. אלא שאחרי שלושה חודשים בלבד מחתימת החוזה, הם הודיעו לה שהיא לא בשבילם. גם המשבר הזה לא הצליח לעצור את גאגא והיא המשיכה לרדוף אחרי החלום שלה, עד שב-2008 בן זוגה באותם הימים, רוב פוסרי, הביא אותה אל חברת התקליטים Interscope על תקן כותבת שירים. סוף סוף זיהו את הפוטנציאל האדיר שלה, וגאגא כתבה להיטים לפרגי, פוסיקט דולס ואפילו לבריטני ספירס. הפריצה האישית שלה הגיעה ממש כמו סיפור סינדרלה – אחרי ששמעו אותה שרה את הלהיטים שהיא כתבה עבור האמניות שביצעו אותן.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#JustDanceTurns10

A post shared by Lady Gaga (@ladygaga) on

כל התלאות שליידי גאגא עברה בדרך להצלחה ממחישים את גודל המאורע שראינו בדיוק לפני שבוע, על בימת טקס פרסי האוסקר. הזכייה של ליידי גאגא מרגשת לא רק בגלל הכישרון הבאמת גדול שלה, אלא גם משום שהיא ניצחה כנגד כל הסיכויים וכנגד כל האנשים שייחלו לכישלונה. על רקע מקרי הבריונות שעלו לכותרות לאחרונה, הסיפור שלה מנצנץ כמו נקודה של אור: אמנם הוא מהווה הוכחה נוספת לטבעו הרע של האדם, אבל עם זאת הוא מראה את כוחו הגדול של כוח הרצון.