בתנועת כתף אחת ומבט זועם בעיניים, נראה כאילו ביונסה הצליחה להרוס קריירה של שנים. כל ההעצמה נשית, הגירל פאוור, הסיסטרהוד, וכמובן ה"הו ראן דה וורלד" המפורסם, התפוגגו בשניות בודדות ודרמטיות, בהן ביונסה הייתה הכי לא מלכה כלפי אישה אחרת, שבסך הכל דיברה עם בן זוגה ג'יי זי.

אם פספסתם את הסיפור שמרעיש את אתרי החדשות בימים האחרונים, כדאי להתעדכן, כי מעבר ל"קאט פייט" עסיסי וצהבהב, יש בו מסרים עמוקים שמערערים את אמינותה של אחת הנשים החזקות בעולם, ביונסה.

הכל התחיל בשבוע שעבר, 6 ליוני, אז יצאו ביונסה וג'יי זי - הפאוור קאפל העוצמתי בתבל, או לפחות בתעשיית הבידור הבינלאומית,  למשחק כדורסל. הם ישבו ביציע הכבוד ולידם ישבה אישה בשם ניקול קארן, אשתו של בעלי קבוצת ה"גולדן סטייט ווריורס" ששיחקו באותה העת. הסיפור מתחיל כשאחת המצלמות שהיו באירוע המתוקשר, קלטה את קארן רוכנת לעבר ג'יי זי ומשוחחת איתו, כשהיא מתעלמת לחלוטין מנוכחותה של ביונסה. מלכת הכוורת נראית בסרטון, שהפך כמובן לוויראלי, מתאמצת להסתיר את מורת רוחה מהסיטואציה, אבל אעפס, "התפלק" לה מבט של רצח בעיניים, ואחרי כמה שניות "התפלקה" לה גם דחיפה קטנה עם הכתף.

בצפייה ראשונה בסרטון אפשר לחשוב שקארן היא הבעיה. ההתעלמות מביונסה והפלרטוט המרומז עם ג'יי זי, שכבר ידוע בבגידותיו (איך אפשר לשכול את "בקי עם השיער הטוב" שהפכה לאויבת האומה?), הובילו אלפים ממעריציה של קווין בי לשלוח לקארן באינסטגרם חיצי ארס מלאי אלימות, השופטים אותה על התנהגותה ומאשימים אותה בפגיעה בבני הזוג. אבל בצפייה שנייה, התמונה הייתה נראית לי אחרת לגמרי: לא קארן היא הבעיה, כי אם ביונסה, שהתנהגה בצורה אלימה, פוגענית והכי לא מלכותית שיש ועוד כלפי אישה אחרת.

אמנם לא קשה להזדהות עם התחושות הלא נעימות ואי הנוחות המורגשות בפנים ובגוף של ביונסה, לאור העובדה שהיא רואה את בעלה מדבר עם אישה אחרת, כשהיא הופכת ללא יותר מאוויר. יכול להיות שזה קרה גם לכן, כשהסתובבתן עם בני זוגכן וראיתן נשים אחרות מפתחות איתם אינטראקציה שיכולה להתפרש כאינטימית או מינית, והרגשתן איך הדם עולה לכן לראש. זה פוגע בכבוד, באגו ומרגיש כמו משהו ממש לא לעניין, וביחסים בין בני הזוג קארטר זה עוד יותר חריף, לאור הבגידה המתוקשרת שלו בה.

אבל, בין חוסר הנוחות הטבעי לאור הסיטואציה והרגשות הלגיטימיים, ובין התגובה האלימה של ביונסה, יש פער שאני לא מוכנה לקבל. על המבט אני עוד מבליגה, אבל על ה"נאדג'" בכתף? הדחיפה הקטנה אך מלאת האלימות הזו? הל נואו. 

ביונסה באותן השניות התגלתה במערומיה. היא נראתה רעה, אלימה, תוקפנית ונקמנית ובעיקר חסרת ביטחון. לתקוף את "האישה האחרת" במקום את בן זוגך הבוגדני, זה לעשות עוול לנשים ולשמר תפיסות מדכאות, שמאשימות מאהבות בבגידה, כששוב הגבר נשאר זה שרק "נקלע לסיטואציה", עם עיני עגל שאומרות שהוא לא ידע מה קורה, או מעד, או נכנע ליצרים. אפשר לסלוח לו. אבל האישה שמעורבת בבגידה, או מפלרטטת? היא האויבת שצריך להחריב.

במעשה הקטן שלה, שחמק מתחת לרדאר של אלפי המעריצים הזועמים שהציפו את קארן בקריאות נאצה, ביונסה פגעה בנשים אחרות, ומבחינתי הוסיפה עוד שמן למדורה שמבעירה כבר זמן מה את הסיסמאות שהיא מפזרת לאוויר. מודה שגם אני קניתי בהתחלה את ההעצמה הנשית שלה, הרוח הפמיניסטית והמלכותיות הנשית הממכרת. אבל היום אני מתייחסת לזה כאל פייק.

למה? כי זו לא העצמה אמיתית אם היא באה על חשבון נשים אחרות, ואיך שביונסה התנהגה כלפי קארן, מראה שאין בתוכה את הרגש השורשי והאותנטי של אהבת נשים אחרות, והתגברות על סטראוטיפיים מיזוגניים שהופכים את כל הנשים למניפולטיביות, אויבות פוטנציאליות וגנבות בעלים. ובכלל, ביונסה לא עוברת אצלי כדמות אמינה כי המסר שלה של "אני מלכה" אומר לרוב ש"אני יותר טובה מכן". המלכה המשמרת היררכיות, לא מחדשת שום דבר.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I hope y’all had a Valentine’s Day full of love! 💋

A post shared by Beyoncé (@beyonce) on

וזהו עצם העניין. את לא צריכה לחוש עליונה אם את יודעת מי את. את לא צריכה לפגוע, פיזית, באדם אחר, אם את בטוחה במקום שלך. נראה שההתנהגות הילדותית, הקפריזית והאלימה של ביונסה - שלא הצליחה להתמודד עם "האיום", כפי שראתה בקארן -  משמרת מסרים קשים מאוד כלפי נשים, שגם חמישה אלבומים שמדברים על גירלס ששולטות בעולם, לא יצליחו לטשטש.