בניגוד לשנה שעברה, חג סוכות, או בשמו השני - חג הטיולים, חל מוקדם השנה ולכן מזג האוויר עלול להיות הפכפך. ליקטנו עבורכם שלל אפשרויות לטיולים שיתאימו למזג אוויר חמסיני ולוהט או לחילופין לימים קרירים וסגריריים, כי לשבת בבית שבוע שלם זה משעמם.

שמורת עין-גדי

במקום הנמוך ביותר בעולם, אזור ים המלח, נמצאת שמורת עין-גדי ששני נחלי איתן עוברים בה: נחל דוד בצפון השמורה ונחל ערוגות בדרום השמורה. בנוסף יש גם ארבעה מעיינות מתוקים שנובעים בשמורה (עין דוד, עין ערוגות, מעיין שולמית ומעיין עין-גדי). מסלול הטיול של נחל דוד תחתון מותאם לכל המשפחה, והוא עובר בין מפלים ובריכות מים עם צמחיית נחלים וגם בעלי חיים. שיאו של המסלול הוא במפל דוד.

עין גדי. צילום: shutterstock

עין גדי. צילום: shutterstock

אקסטרים בחרמון

בניגוד לתדמית הקרירה, החרמון הוא לא רק יעד לטיול חורפי מושלג. במהלך יתר עונות השנה שוררת טמפרטורה קרירה ונעימה ויש שלל מסלולי טיול, פריחה, הדרכות ומתקני אקסטרים שמנצלים את הגובה והמרחב. לאחרונה הושק מתקן שעשועים חדש בשם Sky Rider - מתקן מסילה מעגלי מעליו נעים כסאות דו מושביים, התלויים על מסילה. הכיסאות נעים מצד לצד לאורך המסלול בנסיעה אוטומטית כשהרגליים תלויות בין שמיים לארץ. אורך המסלול הוא כ-320 מטרים וזמן הנסיעה אורך כשתי דקות. המתקן הוא הראשון מסוגו בארץ.

סיורים מודרכים בחרמון יתקיימו מ-24.9 עד 1.10 עם מדריכי החברה להגנת הטבע. הסיור מתחיל בגובה 2,040 מטר בתצפית והסבר על הרי הלבנון, הגליל העליון, סוריה ורמת הגולן ומסתיים בסיפור המרתק של הקרב על החרמון "העיניים של המדינה".

לפרטים: 1599-550-560

סקיי ריידר אתר החרמון צילום: סטודיו גולן

סקיי ריידר אתר החרמון צילום: סטודיו גולן

אקסטרים סוכות בעתיקה

לא בדיוק מסלול טיולי קלאסי, אבל גם ירושלים עצמה היא לא בדיוק עיר סטנדרטית. 500 שנה מאז נבנתה החומה המקיפה את העיר העתיקה, המטיילים בוחרים איך להשלים את הסיפור בטרק ההיסטורי של ירושלים. הטרק התיאטרלי מודרך ומומחז עם בוני ירושלים לדורותיהם על הטיילת הצפונית, במערת צדקיהו ובמנהרת הזחילה המסתורית, ובשילוב הצגות לכל המשפחה ברחבי המערה (מקבלים במתנה פנסים בכניסה למערה). בנוסף אפשר לשלב סיור עצמאי ותצפית על העיר העתיקה והעיר החדשה בטיילת הדרומית של החומה וגלישה במורד החומה בסנפלינג באזור שער ציון. הפעילות תצא משער יפו בתאריכים 27-25.9 בשעות 17:00-9:00 והיא מתאימה לבני 5 ויותר. 30 שקלים לטרק, 10 שקלים לטרק עצמאי.

טרק תיאטרלי בטיילת החומות בירושלים. צילום: יעל הרמן

פארק וולקני אביטל

אחרי בהלת העכברת שהרתיעה רבים, ובצדק, מלטייל בגולן, שבים גם שם החיים למסלולם הטבעי. במהלך סוכות ייערכו שלל אירועים בגולן, גם בלי לטבול במים (אף שהם כבר בטוחים לטיול). בפארק וולקני אביטל ייערך סיור ערב מודרך, מלווה בעששיות, המתחיל מתצפית על הפארק וממשיך בירידה בשביל תוך כדי סיפור על התופעות הגיאולוגיות המרתקות שהתרחשו בפארק לפני מיליוני שנים, כולל תאורה צבעונית ולסיום כניסה לפלנטריום שבו מוצג מיצג כוכבים. 30 שקלים למשתתף (מגיל 6).

לפרטים: 050-4242227

מופע לילה - פארק וולקני אביטל. צילום: דפנה מאיר

מופע לילה - פארק וולקני אביטל. צילום: דפנה מאיר

עין חרדלית

עין חרדלית הוא מה שמכונה 'טיול שמתאים לכולם' והוא גם חינמי, נגיש, מוצל ורטוב. עין חרדלית הוא חלק מנחל כזיב בגליל המערבי והוא נמצא במרחק הליכה קצרצר של כ-100 מטרים בלבד מהחניון כך שהוא מתאים גם למשפחות עם ילדים צעירים. בעין חרדלית יש  בריכות שכשוך מוצלות ורדודות ונחל זורם כך שאפשר בכיף להעביר כאן כמה שעות בלי מאמץ. משפחות שמחפשות אתגר יוכלו לשלב מסלול הליכה בנחל כזיב הכולל עליות וירידות תלולות למדי.

סובב כינרת

סביב הכינרת ייערכו טיולים מודרכים ללא תשלום במסלולים של רשות הכינרת בתוך סבך צמחיית פרא במהלך חול המועד סוכות, בתאריכים 27-26.9. מדובר במסלול הליכה לכל המשפחה (שלא מתאים לעגלות), בסבך המסתורי שזכה לשם ג'ונגל ישראלי בשביל סובב כינרת. יוצאים ב-9:30 מחניון מעונות מכללת כינרת באוטובוסים בחינם לנקודת ההתחלה, ליד הטיילת הפסטורלית שליד קיבוץ האון. הסיור עצמו יעבור דרך מטעי התמרים, בתוך סבך הקנים שלחופי הכינרת וגם דרך אתרים היסטוריים.

אפשר לשלב הפלגה חווייתית במעבדה השטה ולהתנסות בעבודתם של חוקרי הכינרת, שתצא בשעה 13:30 מנמל עין גב (בתשלום של 30 שקלים, יש להירשם מראש). למחרת ייערך סיור בין ערביים וקומזיץ בכינרת מהשעה 16:30 ברחבה שמחוץ בית הספר בית ירח.

לפרטים: 55477*

הגונגל הישראלי- סבך קני- האון מעגן. צילום: הג'ונגל הישראלי, שביל סובב כינרת

הגונגל הישראלי- סבך קני- האון מעגן. צילום: הג'ונגל הישראלי, שביל סובב כינרת

"סוכות ישראלי" באשכולות

אשכולות הוא ארגון חינוכי ארצי מוביל המאגד 30 מרכזי סיור ולימוד ומרכזים לתודעה ישראלית, מגולן ועד אילת. במהלך סוכות יפעילו באשכולות טיולים, סיורים מודרכים ופעילות למשפחות בחינם מצפון לדרום. השנה, בתאריכים 27-25.9, ייערכו הפעילויות בשיתוף משרד החינוך ומכבי שירותי בריאות בסימן עידוד אורח חיים בריא. ב-24 מוקדים ברחבי הארץ יציעו למשפחות סיור באזור עמק האלה כולל טיול לחרבת מדרס ולמערת התאומים, סיור ברכס השיירות ובשמורת המסרק, סיורים בגולן בעקבות קרב תל סאקי, סיור ופעילות שטח ביער יתיר, סיור ביער חולדה בעקבות דמותו של חוזה המדינה, סיור עירוני בירושלים, סיור בצפת להכרת הסמטאות והסיפורים המיוחדים של העיר ועוד.

לפרטים: 0778994989

מטיילים עם אשכולות צילום באדיבות אשכולות

מטיילים עם אשכולות צילום באדיבות אשכולות

גן לאומי עין עבדת

עין עבדת הוא אחד המקומות המדהימים במדבר, ממש נווה מדבר בקניון נחל צין. עין עבדת נמצא באזור הר הנגב, דרומית למדרשת בן גוריון ויש כאן מים במשך כל השנה. אפשר לשלב עם מסלול הליכה בנחל חווארים ובסופו להגיע לבריכת עין עבדת. אפשר גם לטייל רק בגן הלאומי עין עבדת כשהמסלול המלא כולל עלייה ממפל עין עבדת, דרך סולם ברזל, לראש הקניון ומפל עין מעריף. המסלול אינו מעגלי, כך שיש צורך בהקפצת מכוניות. בקטע הדרמטי של הנחל צונח האפיק במפל גבוה לקניון גיר עמוק ומרשים, ובו יש נביעה וצמחייה. יש גם סיכוי לא רע לפגוש בעלי חיים כמו יעלים, שפני סלע ועופות דורסים. אם יש לכם כוח אפשר לשלב ביקור בעיר העתיקה עבדת במרחק נסיעה קצר.

עין עבדת. צילום: shutterstock

עין עבדת. צילום: shutterstock

לטייל עם פלאי הטכנולוגיה

אפליקציה 1

בסוכות הקרוב תוכלו להיעזר באפליקציית 'מסלולים > להתאהב בארץ מחדש' כדי לטייל בארץ. האפליקציה שייכת לחברת הטיילות וההוצאה לאור (בעלת אותו השם) של דוד וערן גל אור. שני היזמים בנו אתר אינטרנט משודרג ובו יותר מ-1,700 מסלולי טיולים ברחבי הארץ, וברקודי ICODE ייחודיים. בנוסף, תוכלו ליהנות מהאפליקציה הנהדרת שזמינה להורדה חינם בחנויות App store  ו-.Google play כל משתמש יכול להורידה ולצפות בהמלצות ובמסלולים.

קישור להורדת אפליקציית מסלולים: http://pushapp.co/download/161.html

אפליקציית מסלולים

אפליקציה 2

אפליקציית הטיולים WishTrip מציעה מגוון מסלולי טיול חינמים לכל המשפחה בכל מועד, גם בסוכות וגם בחגי תשרי האחרים. נשאר רק להוריד את האפליקציה החינמית, ללחוץ ולצאת לדרך. יש טיולים בכל רחבי הארץ שמתאימים לכל סגנון והרכב משפחתי, כמו למשל מסלול האופניים המעגלי לאורך פארק הירקון בתל אביב - היוצא מהגן הטרופי בגני יהושע ומסתיים באותה נקודה. הצעה נוספת המתאימה לעונה היא טיול ברמת הנדיב - פארק הטבע היפה בדרומו של הכרמל, המציע כמה מסלולי טיול חינמיים. משפחות המתכננות חופשה ברמת הגולן יוכלו לצאת לטיול בנחל אל על בין היישובים אליעד לאבני איתן. המסלול אורך כארבע שעות והוא נמתח לאורך כחמישה קילומטרים וחצי.

פארק הירקון. צילום באדיבות אפליקציית WishTrip