רובנו לא מכירים אפילו מוסלמי או מוסלמית אחד/ת. רובנו לא דוברים ערבית, מעבר לכמה מילים ורובנו לא ביקרנו מעולם בשכונה ערבית או ביישוב ערבי. בואו נודה בזה, רובנו פשוט לא מכירים את השכנים שלנו, שגרים לעיתים כמה דקות הליכה או נסיעה מהבית שלנו.

את ההזמנה לסקר את סיורי הרמדאן קיבלנו לפני שהמתיחות ביפו וירושלים שברה שיאים, ולמרות זאת אולי אם נבין משהו על המנהגים והתרבות נוכל לפוגג ולו במעט את מעטה החשדנות שנפל על כולנו בשבועיים האחרונים. בשונה ממה שאולי הורגלנו לחשוב תקופת הרמדאן היא דווקא הזדמנות להתקרב ולהכיר יותר. זו הזדמנות לטייל, לטעום, ללמוד ולהכיר את המנהגים. הסיורים, והחוויות שחווים במהלכם, מורידים את מפלס החרדה והריחוק ומזכירים לנו שבעצם יש לנו הרבה מהמשותף.

סיור רמדאן ירושלמי

הצטרפנו לסיור של אברהם טורס בירושלים (יש גם ביפו ובנצרת), כשברקע מתיחות ודריכות. מצד שני, מתיחות היא חלק ממרקם החיים העדין שלנו פה כבר יותר מ-100 שנה. הסיור המרתק מתחיל באזור שער שכם, היפה מבין שערי ירושלים וחוזר אליו, חלקו נערך בירושלים המזרחית מחוץ לחומות העיר העתיקה וחלקו בתוך הרובע המוסלמי. המדריך, אוריאל, ולצידו המדריך אלכס, מעבירים במשך כשעתיים וחצי מסע בנבכי האסלאם והמועד הכי קדוש ומשמעותי בדת - חודש הרמדאן. במהלך הסיור "אהלן רמדאן - ירושלים" עוברים בקבוצות קטנות בשכונות באב א-זהרה, בבסטות הצבעוניות של שועפט, ברחוב סולטאן סולימן, בבאב אל חוטה ובשכונת מוסררה. למרות הצום הרחובות צבעוניים, שוקקים ומלאי התרחשות מעניינת. אחר כך נכנסים לרובע המוסלמי, בזמן שעשרות מאמינים לבושים בגדי חג עושים דרכם לתפילה המסיימת את הצום ולאחר מכן לארוחה המסורתית - האיפטאר. בסיור גם טועמים (בצנעה, בכל זאת מסביב כולם צמים), לומדים על חמשת העקרונות הכי חשובים באסלאם החלים על גברים ועל נשים, מנסים להבין מהו אותו סטטוס קוו עדין ושברירי בירושלים, מה מרוכז בקילומטר רבוע אחד בלבד ומשפיע על מיליארד ומשהו בני אדם, לומדים מה אוכלים עם צאת הצום (קטאייף זה החיים!), מאיזה גיל חובה לצום, מה הצום עושה לגוף ובעיקר לנפש ועוד. והכל עובר בתפאורה הדרמטית ביותר בעיר מלאת הרבדים הזו - ירושלים.

הסיור היה מרתק כי חוויה שבה יוצאים יותר חכמים (וגם מכילים) ממה שנכנסו אליה היא בהכרח חוויה טובה.

מתי? עד 12.5 בשעה 17:00

מחיר: 95 שקלים למשתתף

פרטים באתר

* חשוב להגיע בלבוש צנוע ולהתעדכן בהנחיות הביטחון לאור המתיחות בימים האחרונים בירושלים

 

אוריאל ואלכס, אהלן רמאדן - ירושלים , סיור של אברהם טורס. צילום: יוליה פריליק-ניב

סיור רמדאן ביפו

סיורי "אהלן רמדאן - כנאפה, קפה ומסורת בשכונת עג'מי היפואית" עוברים ממסגד אלג'בלייה לסמטאות של שכונת עג'מי בדגש על המנהגים המיוחדים לחודש הרמדאן. בין היתר מתמקדים הסיורים בלימוד והעשרה על הטהרה וקדושה, התפילות, הקישוטים, המשקאות לשבירת הצום (משקה חרוב, תמר הינדי וערק סוס)

מתי? עד 12.5 בימי חמישי בשעה 18:00

מחיר: 100 שקלים למשתתף

פרטים באתר

סיור רמדאן של דרכים שלובות

דרכים שלובות  دروب متداخلة היא עמותה יהודית-ערבית המקדמת שותפות על ידי פעילות תיירות חברתית וחינוכית ביישובים ערביים בישראל. בעמותה מאמינים כי דרך הסיפורים האישיים, המפגשים האנושיים האותנטיים והסיורים בהובלת מדריכים מקומיים – יהיה גם קירוב לבבות אמיתי ומשמעותי. המוטו הוא תיירות חברתית שמפגישה בין אנשים, תרבויות ונרטיבים ביישובים ערביים בארץ, בהם טייבה, שפרעם, סח'נין, ג'לג'וליה וכפר קאסם.

בכל שנה שיא הפעילות של העמותה הוא באירועי "פסטיבל לילות רמדאן" (לצד "לילות עיד אלמילאד-כריסמס מקומי"), אז נערכים עשרות סיורים ופעילויות להכרת החברה הערבית באופן הכי קרוב שאפשר. השנה נערכים סיורים, חלקם משולבים באירוח ביתי וארוחה (או סדנה), ביישובים ג'לג'וליה, ג'סר א-זרקא, יפו, טייבה, טירה, כפר קאסם, רהט, חיפה, ג'יש, נצרת, עכו, ביר הדאג', שפרעם וסחנין. בכל מקום אופי הסיור שונה מטבע הדברים וגם החוויות משתנות בהתאם כי החברה המוסלמית בארץ אינה מקשה אחת.

מתי? עד 8.5

מחיר: 175-30 שקלים למשתתף, בהתאם לסיור ולפעילות

פרטים באתר

טעימות רמדאן של עיריית תל אביב-יפו
כחלק מאירועי חודש רמדאן ביפו תקיים עיריית תל אביב-יפו אירוע טעימות של מאכלים אופייניים לחודש רמדאן, בעסקים המקומיים ברחוב יפת. האירוע יתקיים בימים שלישי-רביעי, 5-4 במאי, מ-20:30, בתום הצום. המבקרים ביפת יוכלו ללכת לאורכו, לשוטט בין העסקים, לשמוע מוזיקה מסורתית ולטעום מנות במחירים של 25-15 שקלים בלבד. 
בין המאכלים: מסחאן צמחוני, פאטה, קאטייף ועוד. 
מסלול הטעימות יתחיל בגן השניים במרכזו של רחוב יפת בו מוצב מיצב של עששית רמדאן במרכזה של העששית המוארת והצבעונית, כדור בדולח, שכאשר נוגעים בו הוא מחליף את צבע העששית.
במהלך הערב יופיעו ברחוב רקדן סופי - דרוויש בלבוש מסורתי, יחד עם שני נגנים, די ג'יי שינגן בחלק אחר של הרחוב פיוטים אופייניים לחג ויוצב מיצב בלונים מרהיב של ז'אן בלונים, שיאן גינס היפואי.
הפעילות עצמאית ופתוחה לקהל הרחב.
פרטים באתר

טעימות רמדאן צילום אילן ספירא

רמדאן בגליל המערבי

פסטיבל אביב של עמותת התיירות זמן גליל מערבי חוזר בתאריכים 8-6 במאי ובמסגרת האירועים ייערכו גם סיורים ואירועים לרגל חודש הרמדאן.

ב-6.5, יום חמישי, ייערך סיור טעימות לילות רמדאן בעכו עם מורה הדרך עמרי אבידר. בלילות חודש הרמדאן עכו משתנה ולובשת חג. עם רדת הלילה נדלקים אורות צבעוניים, נפתחות הבסטות לממכר מאכלי החג וההמונים יוצאים לסמטאות וממהרים לבתים לסעודות האיפטאר, למסגדים ולחברים. הסיור מתחיל ממסגד אל-ג'זאר דרך מפגש במרפסת בית עכואי אותנטי כולל טעימות, סיור בסמטאות וסיום בחגיגה בחאן הסוחרים. הטיול מותאם לכל המשפחה.

מתי? 6.5, בשעות 21:00-18:15

מחיר: 100 שקלים למשתתף

פרטים באתר  

עמרי אבידר 072-3971678

סיור רמאדן בפסטיבל אביב זמן גליל מערבי. צילום פול ניירס

ארוחת איפטאר חגיגית

ביום שישי 7.5 תיערך ארוחה של גלילEAT לשבירת צום הרמדאן בכפר כאוכב אבי אל-היג'ה אצל סעדה. סעדה תספר תוך כדי הארוחה על האמונות ומנהגים הקשורים לחודש הקדוש בלוח השנה המוסלמי. הארוחה תכלול מגוון מנות מסורתיות בהם כופתה בתנור עם רוטב טחינה ומיץ לימון, ממולאים, פריקה, מנזלה, מקלובה, סלט טבולה, קטאיף לקינוח, תמר הינדי לשתייה ועוד.

איפה? כאוכב אבי אל היג'ה, מבית אירוח גלילEAT

מתי? יום שישי, 7.5, בשעות 21:30-19:30

מחיר: 170 שקלים לסועד

לפרטים: 072-3957568

 

לילות הרמאדן בג'סר א-זרקא

עמותת כרמלים עורכת מידי שנה אירועי רמדאן, השנה הם ייערכו בכפר ג'סר א-זרקא כשהמטרה היא "להכיר אחד את השני". ג'סר א-זרקא (בעברית "הגשר הכחול") הוא כפר דייגים ערבי ישראלי בעל קסם מיוחד המשלב בין אווירה ערבית אותנטית והיסטוריה מעניינת, חוף ים מהיפים בארץ, מעגן דייגים, נחל התנינים ושרידים מתקופת האימפריה הרומית. על הרקע הזה התפתח יישוב הנחשב אחד המוזנחים והעניים בארץ, אך בשנים האחרונות יש שינוי מעורר תקווה  בזכות יוזמות  מקומיות של סיורים שמארגנים בעלי Juha's Guesthouse, אכסניית מטיילים של אחמד ג'וחה, המתנהלת כעסק חברתי לפיתוח התיירות והכלכלה המקומית.

הסיור המודרך מפגיש את המבקרים עם דמויות מהווי הכפר, חוויות בסמטאות המקושטות, טעימות בדוכני אוכל, ביקור במסגד כולל הסבר על מנהגי הרמדאן (כניסה מותנית בלבוש ארוך ובכיסוי ראש), ביקור באכסנייה המשמשת מרכז תיירות, יזמות, שיתוף פעולה ועשייה חברתית. הסיור הוא אירוח בבית מקומי לארוחת איפטאר חגיגית ועשירה עם מיטב מטעמי החג המסורתיים מידיה של בשלנית מקומית.

מתי? 30.4 בשעה 17:30

מחיר: 175 שקלים למבוגר לסיור וארוחה, 125 שקלים לילד

טלפון: 077-2306392

פרטים באתר

ביניים: קדימה, אוכל

חודש הרמדאן מאופיין בצום במהלך שעות היום לצד מאכלים ייחודים המלווים את החג ונעלמים לאחר מכן, עד השנה הבאה (פחות 11 יום). הנה שני סיורים שהאוכל הוא המרכז בהם, לצד הסברים על המנהגים השונים.

סיורי קולינריה של גיל להב

גיל להב הוא שף, מסעדן, מבקר מסעדות ומומחה לסיורי אוכל קולינריים בכמה מוקדים בארץ אך נדמה שנצרת היא הבייבי שלו. כבר יותר מ-20 שנה שהוא חוקר בה כל בסטה, מעדנייה, מסעדה ובשלן, הכל בעקבות הביס המושלם.

במהלך החודש הקדוש למוסלמים עורך להב סיורים בנצרת באווירת חג, בתקופה שבה העיר מלאה באוכל מיוחד שיש רק ברמדאן. הסיור מלווה בהסברים על האסלאם, הזרמים בעיר נצרת, על ההתפתחות הקולינרית הייחודית בעיר, על המאכלים שיש רק בה ועוד.

מתי? עד סוף הרמדאן

מחיר: מ-220 שקלים למשתתף, כולל הרבה אוכל

פרטים באתר

סיורים קולינריים של גיל להב בנצרת צילום גיל להב

אלף לילה ולילה בחיפה

ב-6.5 תערוך נעמה סובול, מדריכת סיורים קולינריים בחיפה ובעלת הבלוג "תרבות אכילה", סיור וארוחה מסורתית. ימי צום הרמדאן הם מהקשים ביותר למוסלמים: שעות האור עוברות בצום מוחלט ללא מים והציפייה לערב מורגשת ומעמיקה ככל שהשעות נוקפות. אך עם רדת החשיכה הכל משתנה. זה מתחיל בהכנות לארוחת האיפטאר מידי ערב, התפילה במסגד והשיא באכילה המשותפת של בני המשפחה והחברים. לאחר מכן נוהגים להגיע לקונדיטוריות המקומיות שמכינות ממתקים מסורתיים רק בתקופת הרמדאן.

ב-6.5 ייערך סיור כולל ארוחת ערב מלאה - ארוחת איפטאר עם המון סיפורים על הרמדאן, המתובלים גם בזיכרונות וניחוחות של ילדות בחיפה. "לאחר הארוחה נפשוט על הקונדיטוריות המקומיות שבהן יאכילו אותנו בקינוחים השווים ביותר לתקופה", מבטיחה סובול. הפעילות מתאימה גם לצמחונים ולטבעונים.

מתי? 6.5, בשעות 22:15-19:20

מחיר: 180 שקלים למשתתף

פרטים באתר