יוספה מאירוביץ הייתה לבורנטית רפואית שהגיעה לבדה לארץ בגיל 22 לאחר שסיימה בבלגיה לימודי רפואה שארכו שנתיים. למעשה, יוספה היא גם ניצולת שואה, ועד גיל  היא הסתתרה בכפר בבלגיה אצל משפחה נוצרית. כיום, ליוספה בת ובן, חמישה נכדים, ונין אחד, ואת כל הטיולים שלה היא מארגנת לבד, ובמהלכם היא נעזרת רבות בתחבורה ציבורית. "החלק שהכי מרתק אותי בטיול הוא לארגן לבד, וביום הולדתי ה-85 הזמנתי את כל הנכדים וגם את המשפחה" היא אומרת.

"הייתי בדרום אמריקה, אוסטרליה, במזרח הרחוק עם בעלי ז"ל" היא מספרת. "אחד הטיולים שאני זוכרת במיוחד, כשהיינו בגראנד קנאל בונציה. זה היה כמו סרט. עוד טיול זכור במיוחד הוא הטיול לטאג' מאהל, זה ריגש אותי עד דמעות מיופי. באוסטרליה נסענו באמצע המדבר, והמקומיים עשו פרופוגנדה. שם ראינו בעזרת טלסקופ בלילה את הכוכבים, ונהנינו מהמוזיקה והריקודים של המקומיים".

לחיה גרסטנר יש 3 ילדים, נכדים ונינה ולדבריה: "כל החיים טיילתי". כשהיא נשאלת איך היא מתכוננת לטיול היא משיבה: "מצד אחד, אני לא אקח טיול של מיטבי לכת כמו בגיל 20. ולפעמים זה לא קל, כמו כשיש טיפוס במדרגות, אז אני עושה המון ספורט בדיור המוגן ולכן נמצאת בכושר. מצד שני, בשנה שעברה הייתי ביוון ההררית, וכשאת שומעת הררית את מבינה שיש עליות ומורדות, ויש הליכות די נכבדות. זה כבר עניין אישי, איך כל אחת מתמודדת עם זה. לי יש ברך ממתכת בגלל ניתוח לפני 15 שנה, אבל לא נותנת לזה לעצור אותי". היא מצהירה.

"הייתי סוכנת נסיעות, ותמיד התחברתי לטיולים" מספרת חיה. "כשהייתי נשואה, נסעתי עם בעלי לא מעט. עשיתי המון פעמים שיט בדנובה, באיים, טיילתי לא מעט עם חברה, וגם בקבוצות, ובשנה שעברה טסתי לווייטנאם. הטיול הכי זכור לי הוא פריז. הייתי שם  פעמים רבות. זו עיר מעניינת לשוטט בה ברגל, יש בה תרבות עשירה, ואפשר להסתובב שבוע, ולא ללכת פעמיים לאותו המקום. יוון גם זכורה לי במיוחד, ודרום ארה"ב עם הפארקים הגדולים והמדבריות הגדולות" היא נזכרת, ומוסיפה "אני גם אוהבת לטייל מאוד בארץ ולראות את הפריחה. בשבוע שעבר טיילנו 4 חברות באזור השרון והיה מדהים. אני פתוחה להכול והכל מיוחד".

לאה שץ היא מורת דרך כבר 44 שנים, ולה בן ובת, 5 נכדים ו-5 נינים. "אני טסה בעיקר עם חברות, ולכבוד יום הולדתי ה-80 טסתי להודו עם משפחתי." היא אומרת. "הייתי באנטרקטיקה, פורטוגל, גרמניה, מדינות מזרח אירופה, צפון יוון, איטליה, יפן. ארגנתי טיול של דיירים בדיור המוגן ליפן, טסתי עם חברה לאלסקה, לספארי בטנזניה" היא מספרת.

"הטיול הזכור לי מכולם הוא הטיול לאנטארטיקה לפני 10 שנים. זאת הייתה חוויה מדהימה, למרות שהיינו רק 5-6 אנשים מהארץ, וכל אחד התנייד לחוד בטיול. זה מקום מטורף, את מרגישה שאת בתקופת בריאת העולם. הגודל של הקרחונים וכמות בעלי החיים, הממדים הענקיים של הטבע. את נושמת אחרת, זה הטבע במלוא הדרו."

המדריך למטייל המתחיל

"היום העולם השתנה, ולא הייתי הולכת עם מגן דוד וסממן ישראלי" אומרת יוספה, ומוסיפה, "ובכללי, לא לבלוט מידי". לאה מצידה אומרת כי "קודם כל חשוב להבין מה מעניין אותך? טיולים, תרבות , טרקים, עיר? מה הכי משמח אותך וממלא אותך? לפי זה תבחרו את היעדים שלכם". חיה מחדדת ואומרת "גם אל תפחדו לעשות ולהתנסות בכל. גם כשצריך ללכת ולפעמים זה נדמה יותר קשה, תנסו להתגבר."

חיה גרסטנר: "אל תפחדו לעשות ולהתנסות בכל"

מבחינת ציוד למטייל, והדברים שחשוב לקחת, יוספה אומרת כי "בתיק גב יש לי תמיד מקל טלסקופי. כבר כמה שנים, ברגע שמגיעה לשטח שהוא לא מישורי, אני מוציאה את המקל. לאה מוסיפה כי "חשוב לא לסחוב הרבה, ולהיזהר לעלות עם טרולי למטוס, עלול להיות מאוד מסוכן אפשר למעוד". השתיים מתייחסות גם לדברים שחשוב לקחת כמו תרופות. "חשוב מאוד להיות מצויידת בתרופות חשוב שתמיד יהיה רזרבה. עוד חשוב שתמיד תהיה תרופה נגד שלשול, פלסטרים, כדורים נגד כאבי ראש, תרופות למקרה חירום ומשחה אנטיביוטית." לאה מחדדת ואומרת "ותמיד בקבוק מים בתיק".

יוספה מאירובביץ: "להיערך מראש למסלולים"

יוספה מוסיפה ואומרת כי "כדאי להתקין בנייד אפליקציה לתרגום לשפת המדינה בה אני נמצאת, כדי שיהיה קל להתמצא ולשאול שאלות. וכמובן להיערך מראש למסלולים". לאה מסכמת ואומרת "ואל תשכחו- תמיד יש מה לראות, גם במדינה שהייתי בה כבר."

מה היעד הבא?

חיה אומרת כי "אני חושבת שאסע לראות את הנינה שלי בארה"ב, באינדיאנאפוליס. היא בת שנה וחצי". לאה אומרת כי בתכנון שלה "נסיעה לגרמניה ביוני - יש טקס לקרוב משפחה, מניחים אבני נגב ושמים בחזית הבית."

לאה שץ: "הטיול הזכור לי מכולם הוא הטיול לאנטארטיקה"