ב-24 ליוני שמו קץ לחייהן שלוש נשים צעירות בנות 18-22. בעוד שסיפוריהן של שתיים מהן נותרו אנונימיים, סיפור חייה הטראגי של אחת מהן, אביגיל לביא, נחשף בהרחבה בכלי התקשורת. מתוך העדויות שנחשפו, לביא עברה התעללות מינית ממושכת בביתה מצד אביה. למרות ניסיונותיה לטפל בעצמה ולרפא את הפצעים, היא החליטה לבסוף לשים קץ לחיה.

עוד באון לייף:

לפי הנתונים המצויים בידי הרשויות, אחת מכל שבע ילדות ואחד מכל 11 ילדים עוברים התעללות מינית בביתם. על פי רוב, נערות שהן קורבן להתעללות כזו יפגעו בעצמן בצורה גופנית שיכולה לבוא לידי ביטוי בהפרעות אכילה, ניסיונות התאבדות, הידרדרות לזנות, חתכים ועוד. אמנם אין נתונים רשמיים בנושא, אך נראה כי מספרי הצעירים אשר פוגעים בעצמם לאחר פגיעה מינית ובוחרים בסופו של דבר להתאבד נמצאים במגמת עלייה בשנים האחרונות.

אביגיל לביא

נפרדה באינסטגרם. מתוך עמוד הפייסבוק של אביגיל לביא

כשבועיים לפני שסיפוריהן של שלוש הנערות הישראליות הגיעו לסופם הטרגי, נודע כי צעיר בן 23 מפרו קפץ ממרפסת ביתו שבקומה הרביעית בעודו צועק "אני לא יכול להתמודד עם שברון הלב". הצעיר שרד את הנפילה, אך מת מפצעיו מאוחר יותר בבית החולים שבו אושפז. אימו, אשר הייתה עדה למקרה, מצאה בחדרו שני מכתבי התאבדות, האחד עבור אישה בשם קלאודיה, ואילו השני כלל רשימה של שמות של אנשים שהקליט עבורם קלטות טייפ, בטענה שהם אלו שהביאו לכך שבחר לשים קץ לחייו.

מה שתפס את תשומת לב התקשורת הבינלאומית בסיפורו של הצעיר מפרו היתה ההשפעה הברורה של הסדרה "13 סיבות למה", סדרת נעורים חדשה (בהפקת הזמרת סלינה גומז בין השאר), אשר שודרה בחודשים האחרונים ברחבי העולם. אי אפשר שלא לתהות האם אביגיל ושתי הצעירות הישראליות הנוספות שמעו על הסדרה, או אפילו צפו בה. האם ייתכן שסדרת טלוויזיה פופולרית, אשר הציגה בצורה גרפית נושאים שנוגעים לתקיפה מינית והתאבדות (כולל קשר של סיבה ותוצאה בין השניים), עשויה להשפיע בצורה כזו על צעירים המתחברים ברמה האישית לתכנים המוצגים בה?

במרכז הסדרה "13 סיבות למה", מבית היוצר של נטפליקס, עומד סיפורה של נערה בשם האנה בייקר שהחליטה להתאבד, לא לפני שהקליטה 13 קלטות שמספרות דרך עיניה את הסיבות להתאבדותה. הן כללו אונס, בריונות, ותחושת בדידות וניכור חברתי. אביגיל לביא אמנם לא השאירה אחריה קלטות או מכתב, אך כן השאירה הודעת פרידה פומבית בחשבון האינטסגרם שלה. "החבל מתהדק לאט, עוד קצת ואני מתה", כתבה. "הרקות מתנפחות, הגוף צורח, לאט לאט אין נשימה. אני רוצה להשאיר טעם טוב ממני. רוצה שיזכרו אותי נלחמת, אבל לחמתי מספיק וכלום לא יצא. לא רוצה לראות פסיכיאטר, לא רוצה להתאשפז שוב, לא רוצה להמשיך לשים פלסטרים על פצעים פנימיים. רוצה לישון לנצח, לא להתעורר יותר לעולם".

הסדרה של נטפליקס זכתה לביקורות רבות, בין היתר לאור הבחירה להציג סצנות קשות בצורה מאוד גרפית, כמו סצנת האונס או סצנת ההתאבדות עצמה. עם זאת, לא נראה כי הביקורות הצליחו להרתיע את תעשיית הסרטים או הסדרות הפונים לנוער עד כדי לשנות את הנרטיב והעיסוק בפגיעה עצמית של בני נוער, אולי אפילו להפך.בשבועות הקרובים ייצאו שני סרטים העוסקים בהתמודדות של צעירות בנות 18-20 באנורקסיה: האחד בשם "עד העצם" בו מככבת השחקנית לילי קולינס ("באהבה, רוזי", "סינדרלה"), אשר בימים האחרונים מעלה שאלות דומות על השפעתו על בנות נוער ועידוד הפרעות אכילה (פרו-אנה, כפי שמכונה בבלוגים); והשני בשם "feed" בו מככבת השחקנית טרויאן בליסאריו ("שקרניות יפות קטנות").

לילי קולינס בעד העצם

הפרעות אכילה על המסך. לילי קולינס בסרט החדש "עד העצם"

מצוקות נוער על המסך - מעוררות דיון או מכניסות רעיונות לראש?

בניסיון להבין טוב יותר את ההשפעה הפוטנציאלית של העיסוק בתכנים כמו אונס או אנורקסיה על בני נוער, שוחחנו עם פרופ' סוזי קגן, מומחית לנוער עם התנהגות חריגה ומרצה על דור ה-Z.

בשנים האחרונות יש התעסקות הולכת וגוברת בתכנים של מצוקה של בני נוער בתחומים כמו פגיעה מינית ואנורקסיה, שבאה לידי ביטוי גם בסרטים ובסדרות – למשל, הסדרה "13 סיבות למה". מהי הגישה שלך בנוגע לצפייה של בני נוער בסדרות מהסוג הזה?

"בתוך העולם הטיפולי פילוסופי, יש שתי גישות מרכזיות בנוגע לצפייה של בני נוער בסדרות שכאלו. מצד אחד, קיימת קבוצה שטוענת שזה קצת מעלה לבני נוער רעיונות. גם במשרד החינוך פוחדים להציג את הנושאים הקשים האלה כי הם טוענים שזה מעלה רעיונות וגם הילדים שלא היו מודעים – הופכים להיות מודעים והופכים את זה לרמת הידע ולא רק לרמת המודע. הקבוצה השנייה, שאני משתייכת יותר אליה, אומרת שהדברים קיימים ומה שעושות הסדרות הוא להעלות את זה לרמת השיח".

אפשר לטעון שיש חשיבות גדולה לכך שסדרות מהסוג הזה יוצרות דיון ציבורי על נושאים שמוגדרים כטאבו, כמו הריונות נוער, התאבדויות ואלימות מינית.

"נכון, אבל בעוד שיש חשיבות שבני נוער ידברו על הנושאים האלה, לצערנו, השיח הזה לא כולל לרוב מבוגרים, אלא מתרחש רק בינם לבין עצמם – וכאן יש בעיה. הסדרות חושפות את הצעירים לאספקטים לא מוכרים של אלימות ופגיעה עצמית. ב-"13 סיבות למה" הילדים הכירו כבר את העולם הזה, ידעו שהחברה שלהם התאבדה, ואחר כך גם קיבלו את הקלטות שערבו אותם גם בסיבות להתאבדות".

13 סיבות למה

מעוררת שאלות קשות בעולם סדרות הנוער. האנה בייקר, 13 סיבות למה

"לעומת זאת, כשהילד צופה בסדרה כי החברים שלו אומרים שהוא חייב לראות את הסדרה X או הסדרה Y, הוא לא תמיד מוכן ומצפה לתכנים שיוצגו בהן. לאחר מכן, כשהעיבוד של התכנים נעשה בינם לבין עצמם או בינם לבין קבוצת השווים להם, זה יכול להתפתח לדברים מסוכנים. צעירים שגם ככה נמצאים בשלבי משבר בחיים שלהם, יכולים לצפות בסדרות שבהן בן או בת גילם שמים קץ לחייהם, וזה אומר להם 'אם הם לא שרדו – אז איך אני, הילד הרגיל מהשכונה, אוכל להתמודד עם זה?'".

האם את תולה את הבעייתיות של הסדרות האלה בסדרות עצמן והתכנים המוצגים בהן או בעובדה שההורים שלהם לא יושבים לצפות בהן ביחד עם הילדים שלהם כדי לעזור להם בתיווך התכנים?

"אחת מהמטופלות שלי היא ילדה בת 15, שצפתה בתכנים תיעודיים על פגיעה עצמית. מתוך הצפייה נודע לה שאפשר לחתוך את עצמך ברגעי עומס נפשי גדול, והכאב הפיזי מפיג את הכאב הרגשי. היא התחילה ליישם את זה על עצמה. כתשובה לשאלה שלך - זה גם וגם. ניקח למשל את החופש הגדול: מגיל צעיר ילדים מורשים לצפות בכל הערוצים שהם רק רוצים. קיימת גם קדושה לפרטיות של הילד או הנער. ההורים אומרים ש'הוא בחדר שלו והדלת סגורה – אז אני לא אפריע לפרטיות שלו'. ואז, מאחורי הדלת, מתרחשים דברים ללא תיווך. בשם הפרטיות וגם השעמום, ילדים נחשפים לדברים ומנסים אותם בבית או בקבוצה".

ואולי בכל זאת יש גם יתרונות לסדרות האלה? האם את מרגישה שיש עלייה בשנים האחרונות בכות הצעירים שפונים לטיפול בעקבות מצוקה שהם חווים?

"אפשר לחלק את בני הנוער שהולכים לטיפול לשני סוגים: האחד, נוער שמחייבים אותו ללכת לטיפול, והשני נוער שמבקש ללכת לטיפול. אני כן שמה לב לעלייה במודעות ההורית, אך לא חשה בעלייה בכמות הצעירים שההורים שלהם מחייבים אותם ללכת לטיפול. מצד שני, אני כן שמה לב לעלייה בכמות הצעירים שמבקשים ללכת לטיפול ולעזור לעצמם".

13 סיבות למה

הסדרות יכולות לספק גם רעיונות להתמודדות בריאה. מתוך "13 סיבות למה"

ניתן לשער שבעתיד הקרוב יגיעו אל המסך הקטן יותר ויותר סדרות וסרטים הפונים לבני נוער העוסקים במצוקות ובטראומות שלהם, מתוך נקודת מבטם של צעירים. כהורים, כדאי להיערך לעלייתן של סדרות וסרטים שכאלה, ולהיות מודעים לנושאים הנידונים בהם. מכאן, רצוי לא רק לספק אוזן קשבת לבני הנוער ולדעת לזהות את מצוקתם כאשר היא עולה לפני השטח, אלא לדעת להציע פרשנות בוגרת לנושאים המוצגים, עוד לפני שהם ממש נחווים אצל בני הנוער עצמם.

כבני נוער, חשוב להבין שלא כל מה שמוצג בטלוויזיה או בקולנוע הוא רלוונטי למציאות שלכם, לפחות לא בצורה זהה או דומה. הצפייה יכולה לעורר בכם רגשות של הזדהות ואמפתיה, אך היא לא תואמת לחלוטין את החיים האישיים שלכם. במקרים כאלה כדאי לדבר על הנושאים האלה, כדי לנסות להבין אותם טוב יותר, עם קרוב משפחה או עם חבריכם.

אנא, אם אתם סובלים ממצוקה נפשית וזקוקים לפרוק מהמעמסה שיש על ליבכן, או אם אתן מכירות מישהו כזה – בבקשה פנו עוד היום להתייעצות עם מטפל מוסמך או לעמותת סה"ר. אתן לא לבד.