כמה פעמים בחייכן ניהלתן את השיחה הבאה?

אשה:"כל בחורה עברה הטרדה מינית לפחות פעם בחיים שלה. וזה לא רק פסיכים, זה הרבה יותר נפוץ ממה שאתה חושב".

גבר:"אם כל שטות שאומרים לכם נחשב בעיניכן הטרדה מינית, אז ברור שאתן מרגישות מוטרדות כל הזמן".

אשה:"אנחנו באמת כל הזמן מוטרדות".

יש לנו תחושה שהרבה יותר מפעם אחת. לרוב מאוד קשה להסביר לגברים מה זה אומר להיות אשה ועוד יותר קשה להסביר מה זה אומר לצאת מהבית ובכל רגע נתון להיות מטרה למבטים, הערות, נגיעות שגורמים לך לרצות להיקבר מתחת לאיזו אבן קטנה או לשלוף חיג'אב מהתיק.

מתוך סצינה על הטרדה מינית. צילום מסך

מתוך סצינה על הטרדה מינית בסדרה "רון". צילום מסך

 

 בסדרה "רון" של yes החליטו לטפל בנושא ההטרדות המיניות באופן מעניין ומעורר מחשבה. את השיחה הקודמת מנהלים בבר רון וחבריו יחד עם ענת, ידידה של רון. היא מבקשת מאחד החברים לדמיין מה זה להיות אשה. הוא מצדו לא מבין למה אי אפשר להחמיא לאשה בלי שזה יחשב להטרדה מינית. ענת מציעה לו לדמיין לרגע מה זה להיות אשה והסצנה עוברת אליו, לבוש בבגדי אשה ובעצם עובר יום שגרתי לחלוטין: משריקות של גברים ברחוב, דרך הערות של הבוס כמו "אם הייתי חבר שלך..." ועד גבר שמרשה לעצמו יותר מדי במהלך בילוי במועדון. כשהסצנה חוזרת לאותה שיחה חברית מציעה ענת לחבר, שנראה שמבין קצת יותר מה אנחנו עוברות, להתייחס לנשים בחייו כאל בני אדם ואז אולי לא יהיו לו ספקות לגבי מה נחשב להטרדה מינית ומה לא.

על הסצנה הזאת כמו על התסריט כולו, אחראית ענת אורן (30) מתל אביב, שכתבה את הסדרה יחד עם רון פלדמן ואף משחקת בה. היא גם זאת שמגלמת את ענת בסדרה והרעיון מאחורי הסצנה נולד מחוויה דומה שלה.

"יום אחד נפגשתי עם רון ואחרי זה חזרתי הביתה לבד", היא מספרת. "פתאום חבורה שיכורה של ארבעה גברים התחילו לזרוק לי הערות וללכת אחרי. לא חשבתי שהם יעשו לי משהו אבל זה היה בקטע של להפחיד אותי. סיפרתי לרון והוא הבין משהו. ראיתי עליו. פתאום להבין את הדריכות הזאת שיש לך כאשה בכל פעם שאת יוצאת מהבית.

"גם השיחה עם החבר'ה באמת קרתה. ישבתי עם כמה חברים שהם גברים טובים, אינטליגנטים, חלקם בזוגיות וניהלנו דיון על מתי מחמאה עוברת את הגבול והופכת להטרדה מינית. הרגשתי שאולי הצלחתי לשנות משהו בחשיבה של גברים".

מאיזו בחינה?

"אני חושבת שהדרך, שכך גם כתבנו את הסצנה, היא לנסות להעביר את האפקט המצטבר. כשמישהו שומע על מקרה של הטרדה מינית הוא לפעמים חווה את זה כרגע מקרי, דקה אחת בחיים. 'אז שרקו לך ברחוב, זה אמור להחמיא לך'. אבל בחוויה שלי כאשה זה המון מקרים קטנים שמרכיבים את היום יום שלי. ברגע שתיארתי את זה ככה לגברים, שיש לא מעט סיטואציות במהלך היום בהן אני מרגישה מוטרדת, אז נפל להם האסימון. בסופו של דבר המסר הוא שאנחנו בני אדם ולא רק יצורים מיניים".

 

סצנת אחר הלידה בסדרה "רון". צילום מסך

סצנת אחר הלידה בסדרה "רון". צילום מסך

לוותר על לימודי פילוסופיה לטובת תסריטאות

ענת אורן גדלה בערד ובתקופת התיכון התגוררה בכפר סבא.

"למדתי בתיכון תיאטרון ואז כששקלתי לעבור לתקשורת אבא לי אמר לי שהוא חושב שיהיה לי יותר טוב מאחורי המצלמה", היא צוחקת. "בהתחלה ממש נעלבתי עם הזמן הבנתי על מה הוא דיבר. אני מאוד אוהבת לכתוב. אני גם מאוד נהנית לשחק, לא אוהבת שרואים אותי בטלוויזיה..."

היא תכננה ללמוד פילוסופיה באוניברסיטה אבל פגישה עם חבר בהודו וסדנת תסריטאות שינו את דעתה.

"הוא סיפר לי שהוא מתחיל ללמוד במכללת 'ספיר' אז החלטתי לבקר אותו ביום הפתוח. ויתרתי על לימודי הפילוסופיה ולמדתי טלוויזיה במקום".

במהלך הלימודים היא פגשה את רון פלדמן שסיפר לה על הפיילוט שהוא כתב לסדרה וביחד הם המשיכו משם.

"הסדרה היא רעיון של רון, אבל מהרגע שחברתי אליו היה ברור שהפרויקט הוא של שנינו ולא היה קורה האחד בלי השנייה".

הסדרה שחזרה לאחרונה לעונה שניה, מתארת את חייו של רון, רווק בן 36 שלא מוצא אהבה והקריירה שלו לא מתקדמת לשום מקום. בניסיון להתאפס על עצמו הוא מחדש את הקשר עם ענת ומנסה לשנות את הרגליו.

"בעונה השנייה ניסינו להיות פחות ציניים. לא לשפוט את החברה הישראלית ויותר להנגיש נושאים".

יש באזז סביב העונה השנייה. איזה תגובות את מקבלת?

"אני מקבלת תגובות חיוביות אבל אולי כי אני מסתובבת עם אנשים חיוביים. אני גם קוראת טוקבקים, למרות שזה לא עושה לי טוב. אחד הפרקים שקיבלנו עליו המון תגובות מעורבות היה על הסצנה של כרמית שמספרת על הקשיים שיש לה אחרי הלידה. אבל אני שמחה שאנשים מגיבים לכאן או לכאן, זה אומר שמשהו שם נגע בהם".

אילו תגובות קיבלת על הפרק עם ההטרדה המינית?

"קיבלתי הרבה תגובות מגברים שכתבו לי שהפרק מאוד עזר להם להבין. חשוב לי להגיד שאני מאוד אוהבת גברים, מאוהבת בגברים ואין לי שום דבר נגד גברים. בגלל זה גם היה לי חשוב שזה לא יצא מטיפני מדי. כולנו במלחמת הישרדות כל הזמן ואנחנו חיים במרחב קטן, לכן אנחנו מוטרדים, נשים וגברים. גם בפרק מראים קצת את הצד השני כשענת ורון בדירה וענת לוחצת עליו. אנשים ראו את הטיזר של הסצנה עם ההטרדה המינית והתעצבנו אבל הם ראו טיזר מתוך פרק שלם. תראו את הפרק כדי להבין את הקונטקסט. גם את זה ניסינו להעביר בסצנה, אם גבר זורק לבחורה מחמאה זה תלוי בקונטקסט וכל מקרה לגופו.

"ראיתי תגובה שגבר כתב 'אבל מה עם מה שהגבר מרגיש?' ואני לא מבינה מאיפה זה בא. כבר ראינו מה גברים מרגישים בכל סדרה ובכל סרט. יש לגברים ייצוג הולם על המסך ואת נקודת המבט הגברית קיבלנו אינספור פעמים. אגב, אני הייתי רוצה לצאת מהעניין המגדרי לרגע ולהגיד שיש גם גברים שמוטרדים מינית ולהם בכלל אין מקום לבוא לידי ביטוי. ההטרדות המיניות חייבות לצאת מהעניין המגדרי. אנחנו צריכים להתייחס אחד לשני כאל בני אדם".

היו עוד רגעים בחיים שלך שהרגשת מוטרדת מינית?

"לא הוטרדתי מינית בעבודה או בצבא, אבל יש המון לחץ על נשים בכל מיני סיטואציות. יש תחושה לפעמים כאילו את צריכה לתת או לספק משהו אם בזוגיות או במשהו חולף. לוקח רגע להבין מי את ומה את אוהבת ואז לפעמים את מסכימה או זורמת בסיטואציות פחות נוחות. את אולי מסכימה להן באותו רגע וזה לא נעשה בכפייה, אבל את עדיין צעירה מדי או לא בטוחה מספיק או פשוט לא יודעת עדיין מה טוב לך. הרבה פעמים אנחנו משתפות פעולה כי אנחנו לא יודעות מה הגבול שלנו. עם הזמן עשיתי בירורים עם עצמי מה נכון ומה לא נכון, עם איזה גברים להישאר וממי להתרחק".

מה הדרך הנכונה לדעתך להתמודד עם זה?

"לדבר על זה כל הזמן. זו אולי תקופה קשה לשני הצדדים, אנחנו בסוג של מלחמה ויש זהירות יתר, אבל זה בסדר. אני חושבת שהמודעות לכך ועצם זה שמדברים על זה ולא משתיקים גורם לנו להיות הרבה פחות מוטרדות. אני באופן אישי ממליצה לדבר על זה כמה שיותר עם חברות, עם בני זוג, רק ככה תלמדי על עצמך ועל הגבולות שלך. אני חושבת ששני הצדדים צריכים לקחת אחריות. היום לדוגמא, אני מנהלת של בחור בן 22 אז גם אני מכבדת אותו ולא אבוא לעבודה בלבוש חשוף מדי או אזרוק לו הערות מיניות. אני רוצה שהוא ירגיש בנוח בדיוק כמו שאני רוצה להרגיש בנוח בסביבה גברית".

את מרגישה שהיחס שאת מקבלת בעבודה שווה לגברים?

"לגמרי כן.  אני מרגישה שלהיות עכשיו אישה יוצרת זה המאני טיים שלנו. אנשים רוצים לראות ולשמוע כמה שיותר תכנים של נשים ועל חוויות של נשים".

ועדיין יש תחושה שרון מקבל את הקרדיט על הסדרה.

"רון הוא בחור כריזמטי ואולי זה גורם לאנשים להרגיש בצל שלו. אחלה צל להיות בו, אגב. הוא מבוגר ממני בשבע שנים, יש לו המון ניסיון והיכולת שלו להתמקד בדברים שונה משלי. מה גם שהרעיון לסדרה הוא שלו והוא מככב בה בתפקיד הראשי. אם לפעמים זה מפריע לי שאור הזרקורים מופנה אליו זה בגלל אגו ולא בגלל שאני אשה".

משווים את הסדרה שלכם ל"לואי" של הקומיקאי לואי סי.קיי. השחקנית ששיחקה לצדו, קיבלה סדרת בת משלה. יש מחשבות כאלה?

"הלוואי. אני אשמח לכתוב גם סדרה משלי. אני גם סטנדאפיסטית אז זה לגמרי יכול להיות הכיוון. בינתיים אני קצת בחופש, ממשיכה לכתוב ועובדת על סרט במקביל".