בכנס "נשים, שלום וביטחון" שהתקיים ביוזמת איתך מעכי-משפטניות למען צדק חברתי, נשים עושות שלום ומדרשת אדם בשיתוף און לייף ישבה היוצרת והקומיקאית גלית חוגי עם לינוי בר-גפן לשיחה על הומור נשי, על המקום של נשים לדבר על נושאים מדיניים ובטחוניים, ולמה היא לא מוכנה שידחקו אותה לנישה הצרה של נשיות בלבד

"גם לי יש מה להגיד על מלחמה. יש לי הרבה מה להגיד על מלחמה, גם בתור הקהל של המלחמה הזאת, גם אם לא יריתי בטנק. הפסיכולוגיה של המנהיגים היא חשובה בעיניי, וזה לא נמצא בשיח כשמדברים על מלחמות, יש לדבר הזה מקום. ובגלל זה היה לנו מאוד חשוב להראות איזה משהו נורא קטנוני במלחמה", אמרה חוגי בוועידת "נשים שלום וביטחון"  ביוזמת איתך מעכי, נשים עושות שלום ומדרשת אדם, בשיתוף און לייף.

גלית חוגי ולינוי בר גפן. צילום: בני גם זו לטובה

גלית חוגי ולינוי בר גפן. צילום: בני גם זו לטובה

השמאל הוא לא רעיון מטומטם

משחטת הפרות הקדושות של גלית חוגי ונועה ארנברג עלתה מדרגה בעונה האחרונה והשנייה במספר של הסדרה שלהן, "האחיות המוצלחות שלי". חוגי ובר-גפן פותחות את השיחה עם סיפורה של אורית, האחות הבכורה בסדרה, שלאחר שהתפוטרה מעבודתה מוצאת מפלט בהתנדבות במתנ"ס יהודי-ערבי בלוד, ומשוכנעת שתצליח במו ידיה להביא לדו קיום ולשלום במזרח התיכון. חוגי מסבירה: "כשהיא מגיעה ללוד, למתנ"ס, עוד לפני שהיא פותחת את הדלת היא מדמיינת איך היא תקבל פרס נובל לשלום ואיך תיגש אליה אישה ערבייה ותגיד לה, בזכותך הבן שלי לא מחבל, והיא בטוחה שזהו, היא זו שהולכת לעשות את השינוי". מתוך ההומור העצמי הזה בר גפן מגיבה, "אני חושבת שזו הפעם הראשונה. כי מדי פעם יצא לי לראות סאטירות על נשים שמאלניות פעילות שלום. היא בדרך-כלל הייתה סאטירה מכאיבה... אלימה ומקטינה כלפיי הנשים האלה". חוגי משיבה לה שבתסריט שלה "כולם חוטפים, גם הימנים שנמצאים במתנ"ס... אני חושבת שאולי לא מרגישים שזה מקטין כי היא מודה בחולשות שלה".

חוגי גם חובטת לכל הכיוונים בפעמים בהן היא נוחתת אל תוך הפאנל של "גב האומה" ויוצרת סאטירה על כמה מהנושאים הרגישים ביותר בחברה הישראלית. בנוסף, על אף שהיא מתקשה להגדיר את עצמה כשמאלנית, חוגי מעידה ש"אין שום ספק שאני בעד שלום באופן קיצוני". ניכר שחוגי כאילו מנסה לתת קול לדור שלם שכמעט ונגמר לו האוויר מרוב ייאוש. "גם הדעות האלה שלנו, מה שנקרא שמאל, של אנשים שכן תומכים בשלום, כל כך קל לצחוק על השמאלניות הזאת, וזה לא פייר. כי זה לא רעיון מטומטם או תמים. בחדשות כל מיני אנשים עכשיו מדברים בטון כזה שאני לא מסוגלת לשמוע. המנגינה של החדשות ישר הופכת אותי להיות ילדה בכיתה ג' שאיחרה לשעת אפס. רוני דניאל הוא אדם שנוזף בי ואני לא מבינה על מה".

על גברים צבא וארכאיות

בהמשך הן משוחחות על צה"ל ועל אתוס הרעות הגברי המקודש בקרב הצבא ובהמשכיות טבעית, גם בקרב כמעט כל אזרחי ישראל. מידד, השותף לדירה של ילדת הסנדוויץ' נטלי (בסדרה), יוצא לשירות מילואים במלחמה וננטש בשטח בתוך הכאוס.

היא מתארת את מידד, יוצא נח"ל שנאלץ להתנדב לשירות בגדוד של גבעתי, אנטיתזה להווי האשכנזי-אליטיסטי-ערכי העמוס מנטרות ארכאיות מראשית הציונות. "הוא כאילו נושא עליו את הסימבול הזה, לא יודעת אם לקרוא לזה - 'ציונות', אבל איזה אתוס מיושן, שלא קיים יותר, שאנחנו נציל את העולם בזכות המילים היפות והגבוהות שלנו וכל ערכי החברות הזאת". דרך התסריט היא נוגעת בעצב חשוף, לא נעים, של מצג הערכיות הלאומית שצה"ל היה ועודנו מנסה לשמר, מול המציאות המבולבלת של ההווה. "אני חושבת שמלחמה בפועל היא משהו הרבה פחות קדוש. מלחמה היא דבר הרבה יותר בירוקרטי, אנשים לא יוצאים למלחמה כדי להיות גיבורים. זה כן קצת קומי אבל אף אחד לא גיבור כשהוא מתכוון להיות גיבור, בטעות יוצא לך להיות גיבור".

מתוך "האחיות המוצלחות שלי". צילום מסך יוטיוב

מתוך "האחיות המוצלחות שלי". צילום מסך יוטיוב

מותר לי לדבר על ביטחון גם אם אני לא משתינה בעמידה

חוגי מספרת על הביקורת שהגיעה, גם על כך שבקומדיה הזו מציגים "מלחמה בלי גופה אחת" וגם על האסקפיזם של האחיות. אבל באופן כללי נראה שהגישה אל האחיות, על שלל מגרעותיהן, היא מכילה. "הן רואות חדשות, והן אומרות 'מתי הייתה שעת אפס של החדשות? שהסבירו למה כל זה קרה?' והן מדברות ככה על זה שיש רק גברים באולפנים האלה וזה לא מעניין". היא גם מודעת מאוד לביקורת על המלחמה שנכללת בעונה, ולעובדה שיצאה מגבולות המשבצת שסימנו לסדרה שלה. "הרבה פעמים מגדירים את הסדרה שלנו, בגלל שאנחנו שתי יוצרות, ובגלל שזו סדרה על שלוש אחיות, בתור קומדיה נשית. זה דבר שמאוד מעצבן אותי, כי כל מה שנשי בקומדיה הזאת זה שהגיבורות עושות פיפי בישיבה".

מתוך כנס נשים שלום וביטחון. צילום בני גם זו לטובה

מתוך כנס נשים שלום וביטחון. צילום בני גם זו לטובה

בתוך המלחמה בבועה הזו, של "האחיות המוצלחות שלי", אין באמת דם ואין זוועות, רק משלים. "יש סיבה חשובה ללמה לא ברור איפה המלחמה הזאת מתרחשת: כי זה לא משנה איפה המלחמה הזאת קורית... בתור אזרחית המדינה הזאת, אני מומחית לביטחון מטעם עצמי, כמו כל מי שגם משתין בעמידה", היא מבהירה.

לצפייה בשיחה המלאה: