בשבוע שעבר כוכבות הוליוודיות כמו קריסטן בל וקירה נייטלי קראו להחרים את נסיכות דיסני והצליחו לעצבן את חובבי וחובבות הז'אנר המתקתק. השתיים טענו שסיפורים כמו "סינדרלה", "בת הים הקטנה" ו"שלגיה" מעודדים מסרים אנטי פמיניסטיים מכיוון שהם מציגים נשים כחסרות ישע וככאלו שמחכות לנסיך החלומות שיושיע אותן.

המסר החיובי שבל ונייטלי בסך הכל ביקשו להעביר לא התקבל אצל כולם בהבנה והרשת התמלאה בגולשים שעקצו את הכוכבות והגנו בחירוף נפש על האגדות שכולנו גדלנו עליהן. הגדיל לעשות השחקן ג'יימס וודס שיצא מהאוב וצייץ בתגובה לדבריה של בל: "על איזה שלגיה את מדברת? על זו שנמצאת בתרדמת ויכולה להתעורר ממנה רק על ידי נשיקה של אהובה האמיתי או על השלגייה הפמיניסטית, המטורללת והפריבילגית שמבולבלת לגבי המגדר שלה וסיימה תואר בריקודים לסביים?", ובכך תרם את שלו לשיח.

למרות שלא מדובר בנושא משנה חיים הדיון גרר לעג ותגובות זועמות, כנראה בגלל שאנשים נפגעים במיוחד כשנוגעים להם בנוסטלגיות ילדות. כדי לתרום את שלנו לשיח הפורה, ולעזור לכם לקבל את כל המידע שאתם צריכים על השיער של רפונזל והתפוח של שלגיה החלטנו לחפור לעומק ולחשוף את כל האמת מאחורי האגדות שאתם מספרים לילדים שלכם.  אזהרה: יכול להיות שאחרי שתקראו את הדברים הבאים תעדיפו לסגור את הספרים בארון ישן. הקריאה באחריותכם.

היפיפייה הנרדמת

כולנו מכירים את הסיפור על הנסיכה שנענשה כשהייתה תינוקת בגלל חוסר מחשבה של הוריה האליטיסטיים שערכו מסיבה ענקית לכבודה אבל שכחו (או העדיפו שלא) להזמין מכשפה מסוימת. אותה מכשפה קיללה את הנסיכה הקטנה וקבעה כי ביום הולדת ה-16 תידקר אצבעה במחט גלגל טוויה והיא תמות. למרבה המזל פיה שנכחה במקום הצליחה להסיר את גזר הדין שנגזר על הנסיכה ובמקום מוות נקבע כי הנסיכה תישן במשך 100 שנה. לפי הגרסה המתקתקה של דיסני, הנסיכה אכן נפלה לשינה ארוכה בעקבות הכישוף אך היא התעוררה וחזרה לחיים אחרי שנסיך שהיה מאוהב בה עוד קודם נשק לה. למרבה הצער, הגרסה של האחים גרים יותר אכזרית מקסומה – גם במקרה הזה הנסיכה כושפה ונרדמה, אך לפי הסיפור המקורי, הנסיך שמצא את הנערה ישנה וחסרת הישע, אנס אותה בשנתה והכניס אותה להריון. הנסיכה המסכנה התעוררה רק אחרי שהיא ילדה תאומים. עד כמה שזה יישמע מוזר, גם בגרסה של האחים גרים השניים התאהבו ונישאו.

שלגיה

צילום מסך מתוך יוטיוב

בסרט של דיסני ובכלל בסיפור כפי שאנחנו מכירים אותו, שלגיה היפה והתמה ברחה ליער אחרי שאמה המלכה החורגת זממה להרוג אותה. היא הסתתרה אצל הגמדים עד שהמלכה המרשעת איתרה אותה והצליחה להרעיל אותה באמצעות תפוח קטלני. הגמדים כבר ביכו את מותה אבל הנסיכה הצחה של דיסני לא אכזבה וחזרה לחיים אחרי שקיבלה נשיקה מנסיך יפה תואר שהציל אותה, ויחד הם רכבו יחד אל השקיעה וחיו באושר ועושר עד היום. בסיפור המקורי, שלגיה אכן מתה מהרעלת תפוח. היא שכבה בארון שנים כשארונה מוצג לראווה לזכרה והנסיך, שעבר במקום עם פמלייתו, ראה את גופתה וביקש מהגמדים לקחת את הארון איתו. במהלך המסע נפלה שלגיה מהארון וקמה לתחייה אחרי שהתפוח איכשהו יצא מגרונה. השניים נישאו בהוד והדר והמלכה החורגת האם נאלצה לנעול נעליים שהוכנו עבורה מברזל רותח ולרקוד בהם עד מותה (וחשבתם שאתם סובלים במסיבות..).

בת הים הקטנה

צילום מתוך ויקיפדיה

בניגוד לגרסה האופטימית של דיסני מדובר בסיפור טראגי של אהבה חד צדדית. בת הים מתאהבת בנסיך, היא מחליטה לוותר על קולה  למענו ולהפוך לבת אדם, ובכל פעם שהיא משתמשת ברגליה היא סובלת מכאבי תופת שמזכירים לה על מה ויתרה. סיפור האהבה הגדול לא מתממש, ולמרות כל מה שהיא עשתה בשבילו, הנסיך כפוי הטובה בוחר באחרת. לבת הים ניתנת הזדמנות לחזור לחייה הקודמים אם רק תבחר להרוג את אהובה אבל היא בוחרת שלא לפגוע בו, זורקת את עצמה למים והופכת לקצף ים. עצוב.

 

פוקהונטס

במקרה הזה מדובר בסיפור היסטורי שאכן קרה במציאות אך בדומה לסרטים האחרים גם במקרה הזה, הגרסה של דיסני מלאה באי דיוקים ועיוותים. על פי מקורות שונים פוקהונטס הייתה בתו של מנהיג אינדיאני, בת שבט פוואטאן. היא הכירה את הלוחם האנגלי ג'ון סמית' כשהייתה  בת 12, והוא כבן 30 כאשר ככל הנראה הצילה אותו מהוצאה להורג. לפני שאתם מתמלאים בתחושות זעם וגועל כלפי סמית' אתם יכולים להירגע, מערכת היחסים בין השניים כלל לא הייתה רומנטית אלא אפלטונית בלבד. אחרי שסמית' נשבה וניצל על ידי הנסיכה האינדיאנית שדאגה לשבויים האנגלים, היא עצמה נלקחה בשבי כחלק מהמלחמה הכוללת בין האנגלים לאינדיאנים. בשלב מאוחר יותר כאשר הייתה לה הזדמנות לחזור למשפחתה, היא בחרה להישאר עם האנגלים, התנצרה (!) שינתה את שמה לרבקה, ונישאה לצעיר אטרקטיבי בשם ג'ון רולף. היא ילדה לו בן בשם תומאס ולפי מקורות מסוימים מתה משחפת בגיל 22.

מולאן

לסיפור על הלוחמת הסינית שהתחזתה ללוחם יש שתי גרסאות. על פי האחת, מולאן היא נערה כפרית שהחליטה להתגייס בעקבות צו גיוס שנשלח לכל הכפר. מכיוון שכל משפחה הייתה מחויבת לשלוח לוחם אחד לצבא, הנערה הפשוטה החליטה לתפוס את מקומם של אביה הזקן ואחיה צעיר והתגייסה במקומם. היא התחזתה לגבר, התגייסה לצבא ונלחמה לצד חיילים אחרים. כשהסתיימה הלחימה, היא סירבה לקבל צל"ש או "מענק" על שירותה ורק ביקשה סוס שישיב אותה לביתה המרוחק. כשהיא חזרה למשפחתה נערך לכבודה משתה.
בניגוד לגרסה המכובדת והמאופקת הזו, בגרסה השנייה והאפלה יותר כשמולאן חוזרת הביתה היא מגלה שאביה מת, אמה נישאה בשנית, והכובש מבקש את שירותיה כפילגש. היא כתגובה הולמת למצב, מחליטה להתאבד.

רפונזל

רפונזל. כרזת הסרט

בגרסה "הדיסנית" של הסיפור 'פלונטר', רפונזל היא הנסיכה החדשה שמחליטה לקחת את גורלה בידיה לאחר שנלכדה במגדל גבוה על ידי אמה החורגת. רפונזל האמיצה משלשלת את שיערה הארוך כדי לברוח ממגדל השן ונעזרת בסרט בגנב פשוט וחינני כעוזר. בגרסה הזו הנסיכה האמיצה והמלווה שלה מתאהבים במהלך סיפור הבריחה הנועז שלהם. כמו שאתם בטח מתארים לעצמכם, גרסת האחים גרים תגרום לכם לרצות ולשכוח מהסיפור – במעשייה המוקדמת יותר רפונזל אכן הייתה כלואה במגדל וקיבלה ביקורים תדירים מהמכשפה שנעזרה בשיער של הנערה כדי לטפס ולהגיע אליה. בגרסה הזו הנסיך מתוודע לרפונזל במקרה במהלך טיול באזור והיא משלשלת את שיערה אליו שיעלה. הוא מגיע לבקר כמה פעמים וכשהמכשפה מגלה זאת היא גוזרת את הצמה של רפונזל. כשהנסיך מגיע לביקור פעם נוספת, המכשפה משלשלת את הצמה אל הנסיך (שכאמור כבר לא מחוברת לראשה של רפונזל) ומשחררת אותה כשהוא באמצע הדרך למעלה אל אהובתו. הנסיך נופל לתוך שיח קוצני ששורט את עיניו ומתעוור.

סינדרלה

על פי גרסאות מוקדמות של המעשייה, סינדרלה והנסיך נפגשו פעמיים במסגרת נשף שנמשך שלושה ימים. סינדרלה מצליחה לברוח באלגנטיות בכל אחת מהפעמים ובפעם השלישית הנסיך מצווה על משרתיו לשים זפת על המדרגות כדי שאחת מנעליה תישאר שם והוא יוכל לאתר אותה. במסגרת חיפושיו אחרי סנדי הנסיך מגיע לבית בו היא חיה עם אחיותיה ואמה החורגות. אחת מהאחיות קוצצת את בהונה והשנייה את עקבה כדי שהנעל תתאים, אך הנסיך המתוחכם מצליח להבין שמדובר בהונאה בגלל טיפות הדם שנטפו מהנעל (לא ברור איך הוא הצליח לפספס את האיברים הכרותים סביבו). הנסיך דורש לפגוש את סינדרלה, רואה שהנעל מתאימה לה והם מתחתנים. ואם כל מה שעברו קודם לא הספיק, כעונש על מה שעשו, ציפורים מנקרות את עיניהן של האחיות.