כשמעריצי "האנטומיה של גריי", דרמת בית החולים של שונדה ריימס שמשודרת כבר 15 עונות, התיישבו לראות את הפרק השבועי של הסדרה הם לא ציפו להיות מופתעים יותר מידי. בכל זאת, מה כבר יכול להפתיע בסדרה שגיבוריה עברו כל קטסטרופה אפשרית? הצופים האדוקים של הסדרה חוו עם רופאי "האנטומיה" לא מעט תהפוכות שכללו אסונות, התרסקויות, מוות ורצח. זה היה עצוב, אבל איכשהו הם מצאו נחמה בהבנה שזה רק תסריט. הפרק ששודר השבוע היה שונה מאחרים כי באמצעותו הציבו הכותבים מראה של החברה שלנו, והם עשו זאת באמצעות שני סיפורים השזורים זה בזה. שניהם סבבו סביב תקיפה מינית, התפיסה החברתית שלה והשינוי שהתפיסה הזו עברה במשך השנים.

הפרק השבועי של האנטומיה של גריי ( עונה 15, פרק 19) חושף דברים קשים, כאלה שהיינו מעדיפים לא לראות ולא לדעת. דברים שלא צריכים לקרות, אבל למרות זאת מתרחשים באופן יום-יומי, בכל מקום בעולם. הנושא של תקיפה מינית הוא אחד המדוברים בשנים האחרונות. פעמים רבות, למרבה הצער, המציאות עולה על כל דמיון, אבל עדיין – חייבים לדבר על זה ולהעלות את המודעות לנושא, כמה שזה לא יהיה קשה ומפחיד.

במרכזו של הפרק המדובר נמצאת ג'ו, רופאה צעירה שמגלה שמתחת לתדמית האישה המטופחת והמצליחה של אימה הביולוגית מתחבאת טראומה קשה שרודפת אותה מנעוריה וקשורה באונס שעברה. במקביל, כשהיא מגיעה לבית החולים, ג'ו נאלצת ללוות את אבי, מטופלת צעירה ומבולבלת שנתקלת בה לגמרי במקרה בדרך למיון. אבי טוענת שנחבלה בזמן ששטפה כלים, אך לאט-לאט, שיכבה אחרי שיכבה, מתגלה סיפור אחר, סיפור של האשמה עצמית וחשש ממה יגידו בסביבה.

 

 

כשאנחנו נמצאים בסיטואציה מסכנת חיים, אנחנו מגיבים בצורה שונה – יש כאלה שבורחים, יש כאלה שתוקפים ויש כאלה שקופאים. הגוף האנושי חכם מאד והוא מתוכנת להישרדות. השאלה היא מה קורה אחרי שיוצאים מכלל סכנה? אחרי שמבינים שהיה יכול להיות אחרת? אחרי שמבינים שאנחנו בסך הכל רוצים צדק? באחת הסצנות הרופאות מדברות על הפרוטוקול. פרוטוקול שמכתיב כיצד יש לטפל בנפגעת תקיפה מינית. מה הסדר המדויק של איסוף ראיות לערכת אונס. פרוטוקול שלוקח בחשבון כל דבר פרט לאחד – איך לדבר אל הנפגעת. איך לנחם אותה, בלי לגרום לה להרגיש רחמים עצמיים, ואיך לפטור אותה, לפחות קצת, מתחושת האשמה.

שיאו של הפרק מגיע באחד הרגעים המרגשים שהיו בסדרה, בסצנה מרגשת עד דמעות, נראה מסדרון מלא בנשים שעומדות לכבודה של אבי בדרכה לחדר הניתוח. הכניסה לגברים אסורה, כדי לא לעורר את הטראומה. הרגע הזה מזקק את משמעות המושג sisterhood. ביום-יום אנחנו יכולות לרכל אחת על השנייה, לריב ולהתכסח על מיליון נושאים החל מפוליטיקה ועד טבעונות, אבל ברגעים כאלה - אנחנו נעמוד כתף אל כתף, נשאיר את כל המטענים מאחור ופשוט נתאחד.

 

 

הפרק של השבוע הוא אחד הפרקים הקשים ששודרו לאורך כל שנות שידורי "האנטומיה של גריי". אבל אפילו בפרקים קשים כאלה יש הבזק של תקווה. הפרק נחתם בשיחה של בן, אחת הדמויות בסדרה, עם בנו המתבגר טאק, על מה זו הסכמה. "הסכמה זה כמו טיים אאוט", מסביר בן ורואים שטאק מבין. אולי באמת גדל כאן דור חדש ושונה?

 

**"האנטומיה של גריי" משודרת ב- yes Drama HD , yesVOD ו-STING TV