כולנו מכירות את המשפטים האלה שנשמעים במריבות בין בני זוג. "את רוצה לתת לי לדבר?", "אבל את לא נותנת לי לדבר", "את שואלת שאלה ורוצה לקבל תשובה או רק להגיד מה שאת חושבת?" ו"אני לא יכול להשחיל מילה", הם כולם מאותו בית יוצר פטרוני ומעצבן, שכנראה כל אחת מאיתנו שמעה בשלב זה או אחר בריב או בוויכוח עם גבר. והם, המשפטים שמרפררים לאישה היסטרית ודרמה קווין, אומרים כולם אותו דבר – אני שולט בסיטואציה, אני לא לוקח אחריות, אני מושך זמן וההגנה הכי טובה היא ההתקפה. עלייך. 

ברוב המקרים אין קשר בין המשפטים האלה לבין מה שקורה בפועל, אלא זה ביטוי של הובלת הגבר את הסיטואציה, וגם אם אנחנו נותנות לצד השני לדבר, ומקשיבות, המשפטים המעכבים האלה יכולים להיאמר בלי קשר. הם פשוט מנטרלים את הלגיטימציה שלנו להגיב.

יצא לי ממורמר? בצדק. למרות מה שחשבתי בתחילת העונה על "חתונה ממבט ראשון" של קשת 12, ככל שהיא מתקדמת אני יכולה להזדהות עם לא מעט מהדברים שקורים. ביומיים האחרונים הריב בין דקלה דאיטי ואלון עיני מ"חתונה", מקבל תהודה ברשת, ולא רק את העצבים והמרמורים שלי, אלא עצבים ומרמורים של נשים וגברים רבים. תגובות רבות מביעות ביקורת כלפי ההתנהלות האלימה של אלון בריב עם דקלה, ובחוסר ההוגנות שהוצג כלפיה בפרק גם מצידו, וגם מצד המומחים. גיבוי מערכתי לאלימות ולילדותיות.

בשני הפרקים האחרונים של חתונה ממבט ראשון עקבנו אחר ההתפתחויות הדרמטיות: לאחר שהיחסים ביניהם עלו על שרטון, דקלה החליטה לעזוב את הבית המשותף בראש פינה (כן, ראש פינה), לא לפני שאלון שאל אותה "את או אני?" וסירב להמשיך לדבר. דקלה לקחה את פקלאותיה, וחזרה למרכז. מאוחר מידי לדעתי, אבל לפחות עזבה. אלון הוכיח בשלב די מוקדם שהוא פשוט לא גבר טוב. חסר הערכה כלפי המאמצים שלה לבנות ביניהם קשר אותנטי וחברי, חסר הערכה להקרבה הגדולה של דקלה עם המעבר לצפון ואדיש בצורה בלתי נסבלת. אני לא רוצה לכתוב מניאק ודוש, מספיק טוקבקיסטיות כתבו את זה.

מה שמדהים לראות, ושצריך להאיר לכולנו סיטואציות כאלה כדי לחזק בעצמנו את הביטחון שלנו בהתנהלותנו, זה את חוסר לקיחת האחריות של אלון. פתאום, כשמגיעים לדבר על מה שהיה עם המומחים, אלון מעז לבקר את דקלה על בחירתה לעזוב, אחרי שהוא הוא בעצמו הציב את האולטימטום שאחד משניהם צריך ללכת. איזה מזל שיש וידאו של זה. הוא, שלא הסכים לדבר, הוא, שלא עצר אותה מלנסוע בלילה בסערת רגשות, מבקר אותה על כך שחתכה ועזבה. באמת סליחה שדקלה הבינה מה נכון לעשות עם טיפוסים כאלה.

לא סתם הריב של אחד הזוגות הכי מבטיחים בעונה הנוכחית של חתונה ממבט ראשון יצר כזו סערה. היה קל להזדהות איתו. אלון מכיל בתוכו כל כך הרבה התנהגויות בלתי נסבלות של גברים בעולם הדייטינג, ולעיתים מחוסר הרצון להישאר לבד אנחנו מוכנות להתפשר מערכות זוגיות שנראות ככה. עוד יותר עצוב, שאנחנו משכנעות את עצמנו שנוכל לשנות אותם, שאנחנו צריכות להכיל אותם. אז די. לא. הגיע הזמן להגיד לגברים מסוגו של אלון עיני שהם פשוט לא יכולים להמשיך להתנהג אלינו ככה. 

למה אלון, שדיבר לדקלה עם הידיים בסוג של איום, שאמר לה "מאמיל'ה תקשיבי" בפטרונות, שהציב לה אולטימטום וסוג של גירש אותה מביתו, ממשיך להיות גבר שאנחנו מוכנות לקבל? כי הוא יצטער, ויתנצל, אבל את הדבר הכי חשוב הוא לא יעשה. הוא לא ישנה את דרכיו. הוא לא ייקח אחריות, כי אצל גברים מהסוג של אלון, את תמיד אשמה, וגם אם יש לו חלק בסיפור, לך יש יותר.

את התפיסה הזו חיזקו המומחים, וזו מילה אליכם בעלי תארים יקרים, שכנראה השכיחו מכם היגיון פשוט וחיבור עם המציאות: לא בכל ריב שני הצדדים אשמים. לא בכל ריב כולם צריכים לקחת אחריות. הדינמיקה בין דקלה לאלון הוכיחה שלמרות שדקלה עשתה מאמצים כבירים כדי לבנות קשר, הקריבה, השתדלה, ניסתה ועשתה – כשאין לך פרטנר שמעריך אותך ולא לוקח אותך כמובן מאליו, כלום לא יעזור. הסבלנות שלה כלפי המצב ראויה להערכה, והיא נתנה מספיק הזדמנויות. אבל דקלה צריכה להתנצל. למה?!

אני מקווה שנפלו לכן אסימונים, כמו שלי נפלו. דקלה יקרה, אין לך על מה להתנצל. לא עשית שום דבר לא בסדר. ניסית את המקסימום, וזה לא היה מספיק. אני רק מבקשת ממך, ומקווה, שלא תחזרי אליו. טיפוסים כאלה ראויים שיישארו לבד, או עם מי שכמותם. מקווה שהמלהקים את העונה הבאה של "חתונה" יעשו עבודה טובה יותר, כי בשנת 2019 אין שום סיבה שנראה על המסך התנהגות של גבר אלים שיקבל גיבוי מהמערכת. אה, סליחה, זו תכנית מציאות, למה אני מצפה.