בדרך מקרה, דווקא בחודשים האחרונים, נחשפו בנותיי באופן די אינטנסיבי ל"לשבור את הקרח 1", ומאז נדמה שהסרט נצפה אצלנו בלופ אינסופי, גם כשכולם ישנים. רוב הזמן הן לבושות במדי הסדרה, מופיעות עם השירים והתנועות, מפזמות את הלהיטים באנגלית ומתרגלות אחוות אחיות, תוך כדי חזרה על משפטים שלמים ושאיפה לבנות איש שלג. לכן הרגשתי שבתור מי שעד לפני שנתיים לא שמעה על אלזה, פיתחתי מומחיות לנושא, ומיהרתי להתייצב בבית הקולנוע הקרוב למקום מגוריי, עם העוללות כמובן, כדי לגלות מה עלה בגורלן של האחיות האהובות והמעצימות.

ובכן, בשורה התחתונה, "לשבור את הקרח 2" הוא סרט הרפתקאות ופנטזיה מקסים, סוחף, עם אנימציה משגעת, מעט עילגויות וטעויות בתרגום הלא לחלוטין משויף לעברית, עם עלילה קצת מורכבת מדי, מיועדת למי שגדלו עם השנים מאז הסרט הראשון. ילדים קטנים, לפחות עד גיל 7, ייהנו מן הסתם לפגוש שוב את הדמויות האהובות ומההרפתקאות, אבל יתקשו מאוד להבין ולזכור את המתרחש  – בלי קשר לסאבטקסט העמוק הרבה יותר מזה שבסרט הראשון. המסרים הנוספים - מעבר לאופן שבו רואים בדיסני עצמה נשית, אומץ, נאמנות ואחוות האחיות, שהם גולת הכותרת של כל הפרויקט הזה - עמוקים ורבים, ואינם רק אינדיבידואליים. אלזה אמנם ממשיכה בתהליך ההשלמה עם עצמה ועם המשמעויות של כוחותיה, וגם מתחברת מעט לאמה, שאותה כלל לא הכרנו בסרט הראשון, אבל היא ואחותה, אנה, בעצם מגלות את מחיר העוולות שעשתה בעבר ממלכתן ארנדל לעם אחר, שלא במקרה מוצג כשונה מבחינה אתנית מאנשי ארנדל - הלבנים ברובם והחזקים. על אף שכפרה על העוול תגבה מחיר מהממלכה עצמה, הן מבינות שאין מנוס, וכל אחת בדרכה "עושה את הדבר הנכון". התוצאה, בסופו של דבר, חיובית לכל הצדדים.

מטרת מסען אל הלא נודע – כשם אחד השירים שיותר יידבקו לכם לראש – INTO THE UNKNOWN – היא לגלות את מקור כוחות הקסם של אלזה. כשהמטרה מושגת, הצופים מגלים מה היא האופציה השנייה האפשרית ביחסים בין שתי הקבוצות האתניות השונות, שאלזה, בעצם קיומה, מייצגת. אבל הקיום שלה הרי כולל סוד בלתי מפוענח וזקוק לתיקון ולפיענוח. בקיצור, לא רק העלילה מורכבת אלא גם מחילות תתי-המשמעות עמוקות ונפתלות, שמאפשרות לבני כל הגילים למצוא מסרים אוניברסליים וחשובים.

אלא שלמרות הכל, מדובר הרי בדיסני וזו, על אף שהתקדמה עם הזמן והוציאה את האישה מהמטבח ומהצורך לחכות לישועת הנסיך (ואף הושיבה את אלזה על סוס שקוף שאותו היא מצליחה להכניע), יש כמה נקודות מטרידות בפמיניזם החדש שהיא מציגה: למה הן צריכות להיות כל כך רזות ומהממות? האם באמת בחורה רגילה ואמיצה כאנה תצליח להציל ממלכה שלמה, וגם את אחותה – על עקבים? ושימו לב, עכשיו מגיע ספויילר מארץ הספויילרים: מדוע, למרות האומץ והעוצמה שלה ולמרות שאינה נרתעת לצאת לשיא ההרפתקה רק עם אלזה ובלי אהובה הגבר החסון כריסטוף, הסוף הטוב שלה חייב להיות חתונה? ועוד עם הצעת נישואין אבירית שזוכה לתנועת הידיים ההו-כה נקבית של נפנוף ליד העיניים כאילו כדי לייבש את הדמעות? ומדוע אלזה הבלונדינית כל כך הרבה יותר יפה ומושכת מאחותה הקלאמזית, באופן כזה שבנות העולם יחמיצו את העובדה שדווקא האחות נטולת כוחות קסם, אך עתירת כוחות נפש, תעוזה, טוב לב שכל ישר ואהבת אחיות – היא היא הגיבורה האמיתית?

אין ספק שלשבור את הקרח 1+2 הם צעד גדול קדימה, אבל הנסיכות האלו לא יצילו את המצב, יש עוד לאן לשאוף. בנותינו לא יבינו את המסר מהצפייה בסרט הזה, אבל בלי ספק יהיה להן ממש כיף.