משימת בוץ, מקלחות עם תוכן שיווקי, משימת אוכל דוחה, שיחה סוחטת רגש מהבית  – מה לא היה לנו אתמול בהישרדות (מלבד אסטרטגיה)? הריאליטי שהתחיל אי שם אחרי החגים ויסתיים מי יודע מתי, ממשיך והמתמודדים שואפים לגמר. וכשאני אומרת שואפים אני מתכוונת שואפות כי היחידות שמובילות מהלכים כרגע וחושבות קדימה הן ג'קי אזולאי ולייה גיל. האחרים עדיין מחפשים את עצמם בין הדחה להדחה.  

בפרק האחרון של הישרדות ששודר אתמול ראינו ניסיון נוסף להוביל ברית נשים. "אף פעם לא עשו את זה לפנינו", אומרת ג'קי, בדיוק כמו שאמרה לייה עוד בפתיחת העונה. למשתתפות בהישרדות יש חזון, והוא יפה, להראות שנשים יכולות להגיע יחד לגמר. למרות שבהסתכלות לאורך השנים ברור לכל שנשים היו ועדיין מאוד דומיננטיות בתחרות (ראו ערך נעמה קסרי, מעיין אדם, טיטי איינאו, אנה ארונוב, ענבר פיניאבסקי-בסון ועוד רבות וטובות), איכשהו הרצון לברית נשית בעונה הזאת הפך למעין אובססיה של המשתתפות.

"נשים, שק של נחשים", אם יש פתגם שאני סולדת ממנו זה זה. איכשהו המשפט השנוא השתרש במחוזותינו והפך שגור אצל כל מי שמנסה להוכיח שנשים לא יכולות להסתדר אחת עם השנייה. אבל למרות הניסיון להציג חברויות נשיות כלא אמיתיות, לקשר מהסוג הזה אין תחליף כי בסופו של דבר כשיש לך ברית נשית חזקה בחיים שלך את יודעת שתמיד יהיה לך על מי להישען.

אין ספק שאם בגמר ישתתפו רק נשים יעבור פה מסר נהדר ומעצים לילדות ונערות, תמיד כיף לראות שנשים מצליחות ועושות את זה יחד, במיוחד במשחק כמו הישרדות. אבל ברית נשים אי אפשר לעשות בכוח וזו אפילו טעות אסטרטגית – ללכת עם נשים רק בגלל שהן נשים ולא בגלל החוזקות שלהן. יותר מזה, הישרדות דווקא מוכיחה למה ברית נשים (בדיוק כמו ברית גברים לצורך העניין, לא עובדת) במשחק המתעתע הזה מה שחשוב יותר מכל הוא הקשר האישי והידיעה שאת יכולה לסמוך על האישה/האדם שלצידך. אם אין את זה ואת נתלית רק על מושגים כמו "העצמה נשית", סיכוי גדול שהברית תתפרק מהר יותר ממה שחשבת.

כאמור, ברור מאיפה ג'קי ולייה שואבות את הרעיון, בחיים האמיתיים בלי בריתות נשים לא היינו מצליחות לשרוד. בצבא, במקום העבודה, האימהות מהגן והשכונה. נשים לרוב הן העוגן האחת של השנייה. הן יחזקו אותך כשתפלי, ויהיו שם בשבילך ברגעים קשים וטובים. מחקרים הוכיחו שחברות נשית אפילו תורמת לבריאות הנפש ובריאות הגוף. ראינו את זה גם מאז פרוץ הקורונה כשקבוצות נשים פרחו והמשתתפות בהן שיתפו בקשיים ותמכו אחת בשנייה. גבר לא יבין זאת כמו שאומרים. אני קוראת לזה הקוד הנשי, כשאת יודעת במבט שזאת שמולך מבינה אותך. כשאת יושבת בגינה עם הילדים וקורסת וזאת שלא מכירה אותך זורקת לך מילה שמרימה ואת יודעת שהיא מזדהה, כשסביבת העבודה שלך היא גברית והמנהלת היחידה שלצידך תילחם יחד איתך נגד עוולות, כשהמצב הנפשי שלך לא בשיאו ורק חברה תצליח להבין עד הסוף את מה שאת עוברת. אני לא מזלזלת בבני זוג ובחברויות של גברים-נשים, אבל מדובר באחווה שאי אפשר להסביר.

נחזור להישרדות. ירצו או לא, נשים חייבות (לפחות בתחילת העונה) לכלול גבר בברית שלהן. בדיוק כמו המיזוג ברכבת, כריות אוויר והעולם כולו – התחרות מותאמת לגברים. המשימות הן מאוד פיזיות ומבוססות כוח ובתחילת העונה, כשהמשתתפים עדיין מגששים את דרכם והשבטים נאלצים להישען על כוח פיזי כדי למנוע הדחות – לגברים יש יתרון בולט. כמובן שיש את יוצאות הדופן ויחידות הסגולה (היי ירדן ג'רבי), אבל אם את לא אלופה אולימפית, מאוד תתקשי לעמוד בקצב. בהמשך המשחק כשהשבטים מתאחדים, התחרות וגם המשימות הופכות יותר מנטליות והסיכוי של המשתתפות לנצח גדל. בדבר אחד ג'קי צודקת, אם יש שלב שנכון ליצור ברית נשית זה בדיוק הזמן. הברית בינה ובין אלה יכולה לעבוד כי היא מבוססת על חברות אמיתית, לגבי האחרות – הן יתקשו מאוד לסמוך אחת על השנייה אם לא ביססו קשרים אמיתיים. כך או כך דודו אוואטה, יחד עם הגברים האחרים במשחק, צריכים להיזהר.

כבר הצטרפת לאינסטגרם של און לייף? - היכנסי לכאן 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Onlife (@onlifeil)