הראיון של רותם סלע ל'חדשות סוף השבוע' של דנה ויס הוא לא פחות מדוגמה ומופת. במשך 24 דק' קיבלנו הצצה אל אישה שמדברת בעוצמה וכנות בלתי מתפשרות מבלי להתנצל לדקה. כן, גם כשזה לא מוצא חן בעיני הקהל, גם כשזה יכול לפגוע בה, וגם כשמדברים, רחמנא לצלן, על כסף. בריאיון הזה, צריכות לצפות נשים ונערות בכל רחבי הארץ, לא פחות.

אם אנחנו מדברות על ריאיון עם האישה הכי פופולארית על המסך שלנו ראוי שנתחיל בפיל בחדר- והוא השאלות על השכר. מיד לאחר הריאיון עלו ביקורות על דנה ויס שבכלל שאלה שאלות על שכר, אך אני לא מבינה את הטרוניה. לו היה זה מרואיין ולא מרואיינת- היה נשאל על שכר? היה. לכן אין שום מניעה לשאול את סלע על הסכומים שהיא מרוויחה. אדרבא- אם יש מרואיינת שראוי שנשאל אותה זאת היא, ולו רק בשביל האופן בו ענתה על כך מבלי להניד עפעף.

"לא 'לא נעים לי' במצבים האלו" אמרה סלע כשנשאלה על הסכומים שהיא מרוויחה. כזכור, משבר ביחסים בינה ובין חברת 'טורנדו' אותה היא מפרסמת בשנים האחרונות הובילו לפרסום הסכומים אותם היא מרוויחה על הקמפיין - כ850 אלף ₪ עבור 3 ימי צילום. סלע אומרת בסבר פנים רציני וחד משמעי "אני לא מרגישה שאני צריכה להתנצל על מה שאני מרוויחה" והיא לא רק צודקת – היא גם מעבירה את המסר החשוב ביותר שנאמר בשיח על שוויון נשים בשכר בשנים האחרונות. אחת הבעיות בנושא שוויון שכר לנשים במשק היא העובדה שנשים לא מרגישות בנוח לדרוש את הסכומים אשר מגיעים להן. מעסיקים רבים במקום לצמצם את הפערים מיוזמתם, ממשיכים להנציח אותם בגלל זה. לכן לשמוע אישה שנשואה לבעל אמיד, מנערת את כל אלו, עומדת על השכר שמגיע לה, ולא מתפשרת – זה רגע שכולו השראה.

סלע שיתפה בכנות כי לא הרגישה בנוח עם פרסום הסכומים אך מנגד מרגישה שמחה על כך. "אם זה כבר נחשף, ואם כבר דיברו על זה, אז אני חייבת להסתכל על חצי הכוס המלאה בעניין הזה ולומר - איזה כיף שהבנות שלי יודעות שאימא שלהן מתוגמלת כמו שצריך. מדברים הרבה על הפערים בשוויון בשכר, ואני שמחה להיות דוגמה למישהי שמתוגמלת כמו הגברים בתחום שלה, אם לא יותר" היא מספרת ולי התחשק לעמוד ולמחוא לה כפיים.

האמירות החשובות בריאיון על עניין השכר של סלע היו המנה העיקרית בריאיון שכולו העצמה נשית פרופר. הן מתווספת לאמירה החשובה שלה בנושא המראה שלה- "אף פעם הביטחון שלי לא היה מזה. הביטחון שלי היה מהראש שלי ומהאישיות שלי", לתחושתה על דעת הקהל- "איך אני יכולה להיות עסוקה כל הזמן באיך זה נראה מבחוץ?" ולתגובה שלה לאמירות שזה 'בא לה בקלות'- "היה עשור של אודישנים שברובם הגדול שמעתי 'לא', זה לא בא ככה". הנרטיב הכנה והעוצמתי שמשדרת סלע הוא כנראה הדבר היחיד שבא לה בקלות, דווקא בגלל שהוא כל כך אותנטי. והיא מדברת באותה כנות לא מתנצלת גם כשהיא מדברת על מה שלא מוצא חן בעניינו.

אני כמובן מדברת על פרשיית אסי עזר והתלונות להטרדה מינית נגדו שהציף השחקן יהודה נהרי. סלע, הצלע הזוגית של אסי על המסך, ענתה גם כאן בכנות לא מתנצלת שאפיינה את הריאיון כולו והוכיחה שעמוד השדרה שהיא הפגינה הוא מי שהיא - גם כשזה יכול לפגוע בה. "זה הפתיע אותי " מתוודה סלע, ומשתפת "ערכנו שיחה מאוד כנה ואינטימית, שבה אסי אמר לי בצורה חד משמעית שלא משתמעת לשתי פנים שהוא לא עשה את זה. אני מכירה אותו, ובחרתי להאמין לו" היא אומרת כמענה לכל אותם אנשים שהתרעמו על שתיקתה.

סלע מנמקת את עצמה בסבר פנים שגורם גם לצקצקנים ביותר לעצור שנייה, לשמוע, ואולי אפילו להשתכנע. "אני לא מנוהלת מזה שאנחנו מותג. אני מתנהלת מזה שאנחנו חברים. ובחברות שלנו הרגשתי שאני כרגע צריכה להיות עם אסי, ולתמוך במה שהוא עובר. פחות עניין אותי לצאת החוצה עם זה". "זה נראה כאילו את מפחדת לומר" – מקשה וייס אך רותם לא נרתעת ומשיבה "זה לא שאני מפחדת. אני לא מנוהלת על ידי התקשורת, אני אתראיין מתי שלי מרגיש נוח להתראיין, ובעיקר מתי שלו נוח להתראיין." היא מבהירה.

סלע מחדדת את הנימוק המשכנע שלה ואומרת "זה בסדר שיש דיון בנושא, ככה זה צריך להיות. בסוף יש כאן שני אנשים, הם היחידים שיודעים מה היה. לא אני יודעת, לא את יודעת, לא הטוקבקים שכותבים, אף אחד לא יודע. מאחר ואנחנו מדינת חוק הדבר צריך להתברר במשטרה, הוא התברר במשטרה והחליטו שלא לפתוח תיק בנושא הזה. מפה והלאה – כל אחד יכול לבחור למי להאמין" אומרת סלע ושוב צודקת.. באותה איתנות שבה היא עומדת על שלה בדרישת השכר שמגיע לה, עומדת סלע על זכותה לבחור להאמין למי שהיא רואה לנכון.

כן, גם אם זה לא מוצא חן בעיניי הקהל, גם אם זה ירים עליה גבה או שתיים, רותם סלע הפגינה יכולת יוצאת דופן לעמוד על שלה מול הכל ולהדוף כל שבב טענה על זכותה המלאה או חוסר זכותה המלאה להחזיק באיזה עמדה שהיא מוצאת לנכון. הצפייה באופן בו היא מתנהלת ומתנסחת, ובביטחון שהיא מפגינה הם שיעור לכל אישה ונערה על גידול ומתיחת עמוד השדרה הנשי ועמידה לא מתפשרת על מה ששלך. אפשר, ואפילו נחוץ, רק ללמוד ממנה.

 

עוד לא עוקבת אחרינו באינסטגרם? היכנסי לכאן 

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Onlife (@onlifeil)