סדרות המשטרה בטלוויזיה הישראלית מעולם לא היו נשיות יותר. "ירושלים" של הוט בכיכובה של רותם סלע, ו"מנאייכ" של כאן 11 שחזרה לעונה שניה בכיכובה של לירז חממי, הן מהסדרות החמות ביותר כרגע, וההייפ סביבן מוצדק ביותר. התרגלנו לראות את סדרות המשטרה שלנו כתובות ומלוהקות במנה גדושה של טסטוסטרון, כשאת התפקידים הראשיים בדרך כלל מאיישים גברים (ובדרך כלל הם גם מהסוג הנאה ביותר), ובתפקידים המשניים נמצא בדרך כלל אישה אחת, או שתיים, ואם יש כבר שתיים בדרך כלל הן גם יהיו בביפ רציני אחת עם השנייה.

אבל "ירושלים" ו"מנאייכ" שונות. הן שונות גם בגלל העלילה יוצאת הדופן שלהן, אין ספק, אך גם בגלל העובדה שבמרכזן עומדות שתי שחקניות מצוינות להפליא שנושאות על כתפיהן את העלילה, ועושות זאת בהצלחה ראויה לציון. בירושלים סלע נכנסת לנעליה של שירה לוי, קצינת בילוש חדורת מטרה ומלאת אמביציה להגיע לחקר האמת, תמיד, שפותחת דף חדש בקריירה שלה במרחב דוד בירושלים - המרחב הכי עמוס ומסוכן בו שלוש דתות נלחמות על טריטוריה וכוח בתוך ק"מ מרובע אחד. ב"מנאייכ" חממי משחקת את טל בן הרוש, שוטרת חוקרת ביאחב"ל, עם לשון חדה שלא רואה אף אחד ממטר, והפרטנרית של איזי (שלום אסייג בתפקיד לא פחות ממושלם) בחקירה של שוטרי תחנת ראשון לציון בחשד ליחסים עם ארגוני פשיעה בכירים. על תפקיד זה חממי הייתה מועמדת ל"פרס האקדמיה לטלוויזיה" בקטגוריית השחקנית הטובה ביותר בסדרת דרמה.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Rotem Sela (@rotemsela1)

מאחורי שתי השחקניות קריירה מכובדת, ושתיהן גם מככבות כרגע בעוד סדרות על המסך שלנו: סלע ב"בלאדי מורי" של "יס" (סדרה לא פחות חמה מסדרות המשטרה המדוברות פה) וחממי ב"מלכות" של "הוט". אך התפקידים שלהן בסדרות המשטרה שמשודרות כעת הם לא פחות מהישג אדיר לשחקניות בישראל, בעיקר בגלל שסדרות משטרה משתייכות לז'אנר שאת תפקידיו הראשיים שומר בדרך כלל לגברים. אולי זוהי רוח התקופה, והעובדה שהחברה הישראלית יותר בשלה לדמות נשית חזקה ולא מתפשרת, בדיוק כמו שירה לוי וטל בן הרוש. שתיהן מגלמות נשים שעברו כברת דרך בחייהן האישיים והמקצועיים, שתיהן מצטיינות בעבודתן. שתיהן לא חוששות מאיש, לא מוותרות עד שתצא האמת לאור, ושתיהן לא חוששות לדפוק על השולחנות הבכירים במערכת ולזעזע את אמות הסיפים שלה אם צריך.

ואולי זה לא רק שינוי החברתי שמשליך על השינויים בתוכן בו אנו צופים. גם לירז חממי וגם רותם סלע הן שחקניות ברמה הגבוהה ביותר. אני לא טוענת חלילה, שבעבר לא היו שחקניות מצוינות ברמתן. אך משהו בחממי וסלע, גם באופיין מחוץ למסך, יכול לגרום גם למפיק או התסריטאי השוביניסטים ביותר, לרצות לכתוב תפקיד במיוחד בשבילן. הן לא רק מגלמות נשים חזקות, הן נשים חזקות בעצמן. ובדיוק כפי שהדמות שלהן בסדרה היא זו שמשנה את המערכת כולה, שחקניות כמוהן הן שיכולות להכתיב את הנורמה מחדש.

סלע וחממי הן נשים שהן מודל לחיקוי. שתיהן מדברות באופן גלוי על חייהן האישיים, הן עוברות לצופה בבית וגם למי שעוקב אחריהן באינסטגרם כנשים 'אמיתיות', אותנטיות, שמגישות את הדוגרי והתכל'ס בקלות וכחלק ממי שהן. לירז חממי סיפרה על המסע שעברה בקריירה, ועל החיים בין לונדון, בה היא מתגוררת, לישראל, ביחד עם ביתה ארייה. היא חשפה את הקשיים, ההצלחות והמהמורות בדרכה המקצועית באופן ישיר וכנה להקסים. רותם סלע דיברה בעבר על העניין שיש סביב הסכומים שהיא מרוויחה, על חוסר הנכונות להתנצל על כך, ועל ההחלטה לעמוד לצד אסי עזר כנגד התלונות להטרדה מינית. והיא עשתה זאת בראש מורם ומבלי למצמץ. כל אלו הופכים אותן לשחקניות הכי מדוברות של התקופה האחרונה, סלע כטאלנט יציבה שפעם אחר פעם מתגלה בה צד נוסף, וחממי ככוכבת עולה וכתגלית הכישרון החדשני והמרענן של הטלוויזיה והקולנוע. מלבד לצפות בהן ולמחוא כפיים (ולקוות שמישהו ירים את הכפפה וילהק אותן לסדרה יחד), הקהל בבית יכול ללמוד מארבעתן- משירה לוי וטל בן הרוש, וגם מחממי וסלע. ואנחנו יכולות רק לקוות שכמו ששירה וטל הופכות את המציאות על המסך, כך גם עושות לירז ורותם, ושבעקבותיהן נראה עוד ועוד נשים בתפקידים מרכזיים בכל הז'אנרים.

**

"ירושלים" משודרת ב"הוט" וזמינה לצפייה ב"HOT V.O.D" ו"מנאייכ" משודרת בכאן 11 בכל יום ה', וזמינה לצפייה בערוץ היטיוב הרשמי של כאן