ויוי קרוסברגר  Vivi kreutzberger (57) הייתה משך שנים המגישה הכי פופולארית בצ'ילה ולילדיה קוראים אילן, אמיר, יעל, ניקול ושרון ותאמינו לי זו רק נקודת פתיחה להפתעות שטמונות בסיפור חייה של מי שכבשה את המסך בגיל 38, עזבה אותו בגיל 48 וחזרה לפני שנתיים כאילו אין אייג'יזם בעולם הזה לקהל שרק חיכה לה.

"כשאילן הולך לסטארבקס הוא צריך להציג את עצמו כ"חואן". כי הם אף פעם לא יודעים לרשום את השם באופן נכון," היא מספרת בחיוך. "זה משהו שלא חשבתי עליו אף פעם שהם יהיו בחברה בה השמות שלהם אינם בעלי משמעות. רבים חושבים שביתי, יעל, היא בן, בגלל שמה. בטלפון, אומרים "האם אפשר לדבר עם מר יעל" והיא עונה: "מצטערת, אבל אני בת"."

אז איך הם קיבלו את השמות האלו ששכיחים בישראל אבל לא בצ'ילה?

"רצינו שמות עבריים לא רגילים. זה היה לפני 30-35 שנים. התחלנו לחפש ועשינו רשימה. השם הראשון היה עברי והשני היה שם של הסבים והסבתות שלי או הסבים והסבתות של בעלי לשעבר, שנפטרו. השמות הישנים מדורות קודמים ומשהו חדש. ויש צירופים שונים כי יש את "אילן ישראל אלברטו" והשני "אמיר אבל", "ניקול שרה", "יעל אנני" ו"שרון רקל"."

ויוי קרוסברגר וחמשת ילדיה. צילום באדיבות המשפחה

היא נולדה בסנטיאגו, בירת צ'ילה, לזוג הורים יהודים, אביה היה מגיש הטלוויזיה הכי מפורסם בדרום אמריקה, השחקן והמפיק – דון פרנסיסקו שנולד עם השם מריו קרוסברגר ואימה תמי מוצ'ניק, זוג שהקפיד שתישאר מחוברת לשורשים היהודיים שלה גם כשאבא חזק בעסקי השואו ביזנס במדינה שבה יהודים הם מיעוט זניח. (יש בצ'ילה 17 מיליון בני אדם מתוכם כיום 13 אלף יהודים ה.ר)

"כשהייתי קטנה ידעתי שאני בקהילה יהודית. הלכתי ל"מכבי" ולמדתי בביה"ס היהודי. אמי הייתה עקרת בית ואבי עבד. זה היה בית מסורתי. עבורי יהדות היא יותר מדת, זה אורח חיים. זה היחסים עם הוריך, עם חברייך, ילדייך. ה"יידישע מאמע" וכו'. אלו הדברים שאני קרובה אליהם יותר, מאשר הדת עצמה."

”כשהיינו קטנים, אבי עבד הרבה שעות. הייתה לו אפילו תוכנית טלוויזיה בשבת, כך שהוא עבד בשבתות. חגגנו את החגים המרכזיים: ראש השנה, יום כיפור ופסח. אבל לא שמרנו שבת ושישי," היא מספרת ואז בעקבות משבר אישי של אביה, כשהיא כבר אישה נשואה ואמא, הוריה שחיים על הקו בין סנטיאגו למיאמי התקרבו יותר לדת. ”הוא חגג קבלת שבת בכל יום שישי. הם נהגו להמין אנשים רבים מהקהילה לחגוג איתנו, כדי להראות להם כיצד יש לשמור את השבת. ללמד אותם מדוע אנו מדליקים נרות, ומדוע יש חלה. בארוחות ערב אלו אבי היה קורא את הפרשה ומספק פרשנות כלשהי ולאחר מכן ניהל דיון עם האורחים, בו הוא קישר בין הפרשה לבין חוויות שהם עברו בעצמם. השיחות לכן היו שונות מאוד מהשיחות הרגילות סביב השולחן. סה"כ יותר מ-5000 איש הגיעו לארוחות האלו. בצ'ילה ובמיאמי.  עד היום כשהם נוסעים, הם לוקחים איתם שני נרות וחלה, ועורכים 'שבת אקספרס'."

ויוי קרוסברגר עם אביה המגיש והמפיק דון פרנסיסקו

הראיון הזה התקיים באנגלית וקצת בספרדית אבל ויוי מסתבר יכלה להבין את רוב השאלות גם אם היו נשאלות בעברית. בישראל היא ביקרה מספר רב של פעמים.

"שנה לפני סיום הלימודים בביה"ס נערך טיול לישראל. לקחו אותנו לצבא, לקיבוץ, לבתיהם של אנשים וחיינו את החיים שם במשך 3 חודשים. בבית הספר, כל הזמן הכינו אותנו לקראת זה. יכולתי לדבר עברית שוטף, כמו ספרדית. אחר כך למדתי אנגלית וזה התערבב. אבל הייתי בישראל לפני שנתיים- שלוש ואחרי שבוע שם אני יכולה לדבר עברית ללא בעיות."

עד י"ב, ויוי חיה בחברה יהודית בלבד, במסגרות חינוכיות של הקהילה היהודית ושם פגשה גם את מי שיהיה לימים בעלה הראשון ואבי חמשת ילדיה אנדרס נומהאוזר. בכל טקס או מערכון במהלך הלימודים, היא זו שמנחה ומשחקת." רק כשהלכתי לאוניברסיטה, רק אז הבנתי לראשונה שאבי אדם מפורסם, ושהאנשים שמו לב אלי כי אני ביתו. בבית הספר זה לא קרה כי גדלנו ביחד, והפרסום של אבי גדל במקביל לכך."

היא למדה עיתונות ופסיכולוגיה אבל את ראשית דרכה היא הקדישה למשימה החשובה בחייה – להיות אמא. היא נישאת בגיל 20, חיה עשר שנים במיאמי ורק לאחר מכן חזרה לסנטיאגו והתחילה לחשוב על הקריירה שלימים תהפוך למרכז חייה. רק אחרי שנולדו חמשת ילדיה היא הגיעה לטלוויזיה.

ויוי בצעירותה עם שני הבנים הגדולים אילן ואמיר. צילום באדיבות המשפחה

"תמיד אמרתי לאבי שאני אוהבת להיות בטלוויזיה. הייתי מגיעה איתו לאולפנים כשעבד בשבתות, וצפיתי בו עורך את התוכנית. נתתי לו הרבה רעיונות, כגון להביא ילדים שיופיעו בתוכנית או צעירים, וכל הזמן חשבתי על עצמי. והוא העמיד פנים שהוא לא יודע, לא מבין – זו לא הייתה האמת. הוא ידע שאני רוצה להופיע בטלוויזיה, אבל הוא חשש שאנשים 'ירדו' עליי רק משום שאני ביתו." בסוף זה קרה. "השתתפתי בתוכנית טלוויזיה לקידום מסעדה חדשה שפתחתי יחד עם בעלי לשעבר, בסגנון ה"הארד רוק קפה" רק בצ'ילה, עם אלמנטים טלוויזיוניים כמו תלבושות שהשחקנים לבשו. לאחר התוכנית הזו, קיבלתי הצעה מתוכנית טלוויזיה אחרת ולאחר מכן קיבלתי הצעות רבות לעבוד בטלוויזיה מגורמים שונים. אחד מהחברים של אבי, שהכרתי טוב, המליץ שאבי ואני נשלב כוחות. אבי התחיל באותה תקופה להופיע בתוכנית טלוויזיה אמריקאית, ואני במקביל פיתחתי 'פינה' של 5-10 דקות ושילבנו את שתי התוכניות."

והקהל אהב את זה. הפינות משכו את תשומת הלב של המפיקים וב2003 כשהיא בת 38, גרושה ובעודף משקל בולט היא מקבלת הצעה להגיש את הטוק שואו הראשון בחייה. תכנית של שעה שלמה שלה.

ויוי קרוסברגר, 2018, Ministra Cecilia Pérez asiste a la Teletón

"הייתי בעלת משקל רב יותר, 30-40 קילו יותר מעכשיו. וזה דבר משונה בטלוויזיה, כי שם כל הנשים הן מלכות יופי לשעבר והן יפות מאוד ורזות מאוד וכשאני הופעתי בטלוויזיה – אישה גדולה עם הרבה 'אישיות' – בפעם הראשונה הצופים בבית הופתעו. לבשתי תלבושת עם הרבה צבעים. וכך, צעד אחר צעד, גיבשתי את המרחב שלי.  השתמשתי בהופעה הזו כדי להכניס הרבה הומור. ניסיתי לעשות משהו שלאף אחד אין את האומץ לעשות. רציתי לעשות משהו שיצחיק אנשים, לא שזו תהיה הופעה "דגולה", שיגידו שאני שחקנית או זמרת מעולה – ההפך, ניסיתי להציג את זה כ"כ גרוע, שאנשים פשוט יצחקו מההופעה." היא מספרת, ומוסיפה, "צ'ילה היא מאוד "מצ'ואיסטית" ולכן הייתי האישה הראשונה או השנייה, שקיבלה תוכנית משל עצמה. תוכנית בה אני המגישה, לא הדמות המשנית לצד גבר שמדבר, ואני רק תלויה על זרועו."

בעשרים השנים שחלפו מאז החלה להגיש, לא נוספו נשים מגישות לתכניות בידור בצ'ילה. יש מגישות חדשות ומגישות בתכניות הבוקר אבל היא זהרה בבדידותה כמגישה ראשית של תכנית בידור. במהלך עבודתה הכירה את מי שהפך לבעלה השני, המפיק רוברט ווילקינס ויחד הם גידלו את חמשת ילדיה ושלושת ילדיו. על המסך היא עשתה כל הזמן בדיוק מה שרצתה עד שהחליטה לעזוב.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by TVMAS (@tvmas.tv)

"אמרתי שאני אעשה מה שאני אוהבת, מה שאני באמת רוצה, כל הדברים המשוגעים, ההשמנה, ההרזיה, הריקודים, הכול. השתמשתי בהרבה הומור עם קצת חושניות. עבדתי בערוץ מסוים במשך 15 שנים, ואז למשך שלוש או ארבע שנים בערוץ המתחרה עד שנמכר. הבעלים החדשים רצו שאעשה משהו שונה – תוכנית בוקר, מ-8 בבוקר עד 13, וזה היה יותר מדי בשבילי. החלטתי שאני צריכה לעשות שינוי בחיי, להיות מישהי אחרת. כי עבודה כזו הייתה דורשת ממני ללכת לישון ב-6 אחה"צ וכאם ל-5 ילדים לא יכולתי לעשות את זה. אמרתי להם שאם אני לא יכולה לעשות את מה שאני אוהבת ושממלא אותי, אני מעדיפה לא לעשות כלום. אף אחד לא עשה מהלך דומה לשלי קודם לכן, כי הטלוויזיה היא מקום שאליו כולם שואפים להגיע."

שיהיה ברור, זה לא היה מהלך גילני לדחוק את הכוכבת לשעת בוקר אלא להיפך. הפריים טיים בצ'ילה התמלא תכנית ריאליטי ממש כמו בישראל, והשעות המובילות למגישים הפכו להיות שעות הבוקר, אבל קרוסברגר שמקפידה לבחור כל מהלך בחייה מיצתה את המסך, והיא עזבה לא רק אותו אלא גם את צ'ילה ועברה להתגורר בלונדון.

"ההורים והסבים של בעלי החדש הם מבריטניה. יש לנו 8 ילדים ביחד, שישה מהם גרים איתנו,  ומאז שנפגשנו, לא היינו לבד בכלל. היינו 10 אנשים בבית, ולאלו הצטרפו בני הזוג של הילדים, חברים, ועוד. מעולם לא היה לנו את הבית רק לנו כזוג. וכשהפסקתי לעבוד בטלוויזיה אחי, שעובד בתחום הנדל"ן בצ'ילה וארה"ב, היה מעורב בברקזיט וחשבתי שזו יכולה להיות הזדמנות טובה, וכך התחלתי לעבוד עם אחי בתחום הנדל"ן בבריטניה."

בהמשך, היא ובעלה החלו בפיתוח אפליקציית משחק סלולארי ואחרי שש שנים חזרו לצ'ילה. זמן קצר אחר כך הגיעה ההצעה לחזור לטלוויזיה והם לא עמדו בפניה. כיום היא מגישה תכנית ראיונות יומית, רוברט בעלה הוא שוב המפיק.

"זו תכנית ראיונות, באווירה קלילה ונינוחה. כי כל התוכניות האחרות הן יותר "כבדות" מטבע הדברים: דיווחים על מלחמות, על הקורונה, מישהו הרג מישהו אחר, ילד מת, אנשים נלחמים. התוכנית הזו, לעומת זאת, לוקחת אנשים למקום אחר, כמו "נרניה"– רק דברים שמחים, אווירה טובה."

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by TVMAS (@tvmas.tv)

בנה הבכור אילן הוא קולנוען בלוס אנג'לס, ממשיך את השושלת המשפחתית ומי שהפך אותה לפני חודשים ספורים לסבתא. בקרוב יצטרפו עוד תאומות והיא תהיה סבתא לשלוש נכדות. "במשפחה הזו זה "כוח בנות", היא אומרת בגאווה לא מוסתרת. שלוש בנותיה חיות בצ'ילה. ואי אפשר להתעלם מהמהפך החזותי שהאישה הזו עברה שלדבריה עכשיו היא יותר רזה ממה שהייתה אי פעם.

ויוי והנכדה הראשונה. צילום באדיבות המצולמת

"כאשר נפרדתי מבעלי הראשון והתחלתי לעבוד בטלוויזיה, עשיתי איזו דיאטה. לא משהו מומלץ. וגם ירדתי הרבה במשקל, והתחלתי לחיות את "החיים הטובים" – עבודה, דיסקוטקים, טיולים בעולם. אני התחתנתי בגיל 20 והתגרשתי בגיל 33 או 34. יצאתי "לשוק" וזה מקום שלא הכרתי מקודם כי התחתנתי עם חברי מהתיכון. נאלצתי להתחיל את הכול מהתחלה. לאחר מכן כשהתחתנתי שנית, שוב עליתי במשקל," היא מתארת מסלול שמוכר לנשים רבות אבל לא על המסך.

"בדרך כלל בטלוויזיה זו לא הייתה בעיה כי עשיתי משהו שונה מהמקובל ממילא. אבל לפני כמה שנים, כשאחת מהתאומות התחתנה, עשינו מסיבה גדולה לפני החתונה, וכשראיתי את התמונות שלי אמרתי 'אני לא רוצה להראות כך בחתונה, אני חייבת לעשות משהו'. מצאתי רופאה שעושה "קסמים", היא נתנה לי תרופות ששינו את הטעם שלי במזון. לפני כן, אהבתי לאכול עוגות וגלידות ודברים מתוקים אחרים. לאחר הטיפול, אני לא יודעת איך, אבל ב-4-5 השנים האחרונות מאז, אני במשקל הנוכחי. הדבר הכי מעניין הוא שעכשיו אני מעדיפה לאכול סלט על פני עוגה."

זה הפוך מהתהליך שעובר על רובנו

"זה מה שכולם אומרים לי כל הזמן, בדרך כלל אני הולכת בדרך ההפוכה לכולם. אם כולם הולכים לכיוון אחד, אני מנסה ללכת לכיוון ההפוך. כשהייתי קטנה אימי חשבה שאשתנה עם הגיל, שאתבגר. אבל זה לא מה שקרה. זה אותו הדבר היום. אני בדרך שלי."