"אני לא מאמינה שאני בתכנית של קייטי קוריק", הודתה בלי גרם של פאסון לוורן קוקס בשבוע שעבר, כשהתארחה בתכניתה של אחת מהותיקות והאהובות בעיתונאיות אמריקה. קוקס, שהופיעה לאחרונה גם על שער מגזין TIME, הגיעה לתכנית לרגל קידום העונה החדשה של הסדרה שהספיקה להפוך תוך עונה אחת בלבד ללהיט ענק וקאלט מיידי – "כתום זה השחור החדש". העונה השנייה שבוערת כרגע במקבצי בינג'-וואץ' ברחבי הגלובוס ממשיכה את סיפורה של פייפר צ'פמן, או בשבילכם צ'פמן, אמריקאית יאפית בורגנית ומעודנת, לפחות בהתחלה, שמוצאת את עצמה בכלא הנשים ליצ'פילד ונאלצת להתאים את עצמה למציאות החדשה, הרצופה בנשים שבדרך כלל לא פוגשים על מסך הטלוויזיה.

בין הנשים המקיפות את צ'פמן, בלטה במיוחד בעונה הראשונה הופעתה של קוקס, שהודתה באוזני קוריק (שזכתה לביקורת על שאלותיה שנתפרשו בעיני אחדים כטרנסופוביות) שהיא מאוהבת בדמות המורכבת אותה זכתה לגלם. הופעתה שהזניקה אותה ממעמד של אושיית קהילת הלהט"ב האמריקאית, לנערת פוסטר טרנסית וכוכבת בינלאומית עטורת פרסים –  שעושה רושם שרק התחלנו לשמוע ממנה.

אישה לא נולדת אישה

בעוד שהקהל הישראלי עדיין מזהה את דנה אינטרנשיונל כייצוג הטרנסי המרכזי שלו מאז הניינטיז, הקהל האמריקאי למד להסתגל בהדרגה בעשור האחרון לדמויות אלו לא מעט בזכות אותו ז'אנר מושמץ – הריאליטי (גם בארץ באח הגדול השתתפה מתמודדת טרנסית, סתיו וקנין). "מירוץ הדראג של רו פול", ודמויות כמו כרמן קררה, אייסיס קינג וג'ינט מוק, בין היתר, לצד הופעות קולנועיות בכיכובן (אך לא בליהוקן) של דמויות טרנסקסואליות, עזרו לקרב את הדימוי הטרנסי מעט יותר לתחום המיינסטרים.

אבל משום מה, להוליווד יש נטייה מעייפת ללהק לתפקידים טרנסיים גברים או נשים סיסג'נדריים לחלוטין, שזוכים למנת איפור מקצועית שמשלימה את האשליה, כמו במקרים של פליסיטי הופמן ב"טרנסאמריקה" המשובח או הילארי סוואנק ב"בנים אינם בוכים", הופעות משובחות ועטורות אוסקרים אמנם, אך כאלו שהותירו את השאלה המתבקשת מאליה – מדוע לא ללהק שחקן טרנס?

לוורן קוקס היא ככל הנראה האישה הטרנסית הראשונה שמגלמת דמות טרנסית בסדרה כל כך פופולרית וחשופה לקהלים כה מפולחים, מצופי הנטפליקס, הטורנט, הסטרימינג, או שלל ערוצי הטלוויזיה הבינלאומיים שרכשו את הסדרה לשידור ומעבירים אותה כפי שהיא, ללא עריכה, למרות שהיא לרגעים חסרת גבולות, בהתאם למרחב האינטרנטי אליו נוצרה ורוח סדרות הכבלים שמובילות את הענף מזה יותר מעשור.

קו פרשת המים הטרנסית

אם ישנה חשיבות ענקית לעצם הליהוק של קוקס – הוא מנצח אך ורק בגלל שהיא מצליחה ליצור דמות מורכבת, מלאה, אנושית ומעוררת הערצה בעמידותה ונאמנותה העצמית. "אם דמות כתובה כפי שסופיה כתובה", אמרה קוקס בראיון לפני כמה חודשים לאנטרטיינמנט וויקלי, "כדמות רבת מימדים שהקהל יכולה להזדהות איתה, לפתע הם מזדהים עם אדם טרנס אמיתי. ועבור טרנסים שם בחוץ, שצריכים לראות ייצוגים של אנשים כמותם ושל החוויות אותן הם עוברים –זה הופך להיות ממש חשוב. אני לא יכולה לספור כמה הודעות קיבלתי מטרנסים וטרנסיות במדיה החברתית ודרך האתר".

ההצלחה של קוקס, ילידת אלבמה שלה אח תאום (שהיה זה שגילם אותה כגבר בסצנת הפלאשבק מעוררת הפליאה בה נחשפה ההיסטוריה של דמותה בעונה הקודמת), גולשת כאמור הרבה מעבר לתחומי הקהילה או המדיה החברתית – פלטפורמה שהיא מנצלת היטב למטרות אקטיביזם טרנסי, ולאחרונה בין היתר נעזרה בה כדי להאבק ולגייס סיוע עבור ג'יין דו, נערה טרנסית בת 16 שהוחזקה ללא שהוגשו נגדה אישומים כלשהו במעצר בגירים מאז אפריל.

כשהופיעה בחודש שעבר על שער מגזין טיימס בחרו עורכי המגזין בכיתוב The Transgender Tipping Point, או אם תרצו "קו פרשית המים הטרנסית". הנקודה שאחריה ליהוקים שכאלה ואולי הקבלה של טרנסים בחברה בכלל, יהפכו טבעיים יותר. ממש כפי שנתפסים היום, לפחות בערים הגדולות בעולם ובחלקים הליברליים יותר בחברה, הומואים ולסביות, שלא כל כך מזמן נתפסו כנושא שלא נעים להעלות אותו בכלל. האם לוורן קוקס והופעתה ב"כתום" היא אכן נקודת המפנה שתשנה את דעתן של הוליווד והקהל, ותהפוך את הטרנס לגיי החדש? בראיון אחר סיפרה על ליהוקן של שתי שחקניות טרנסיות לתפקידים מרכזיים, עליהם נשמע אולי בעתיד הקרוב. "הכול תלוי ביוצרים, כשהם יתחילו (לכתוב תפקידים טרנסיים לטרנסיות) – גם המלהקים יגיעו".

בימים אלו, לצד המשך כיכובה כסופיה ב"כתום זה השחור החדש", עובדת קוקס על שני פרוייקטים חדשים, הראשון שבהם הוא סרט דוקומנטרי באורך מלא על סיפור חייה של סיסי מקדונלד, אישה טרנסית אפרו-אמריקאית ממינסוטה שנשלחה לכלא שנועד לגברים אחרי שעברה התקפה טרנסופובית אכזרית ברחוב, אליו מגייסת קוקס כספים כרגע בתקווה לשחררו בעוד כשנתיים. במקביל היא מפיקה בפועל את "טרנס טינס", ספיישל דוקומנטרי בן שעה שישודר בערוצי MTV ו- LOGO ויציג את חייהם של בני נוער טרנסים וטרנסיות, החל מהסתיו הקרוב.

"אין רק סיפור טרנסי אחד", מבהירה קוקס, "אין רק חווייה טרנסית אחת", אולי האומץ והנחישות – ובעיקר, מה לעשות, מידת ההצלחה – של לוורן קוקס, אכן ייפתחו דלתות לליהוקים טרנסיים אותנטיים, סיפורים וחוויות נוספים, שייפקחו מעט את העיניים, ייאווררו במעט את ארון הדימויים ההוליוודי המעופש שהתרגלנו אליו, וייאפשרו ליותר ויותר מאיתנו למצוא את עצמנו משתקפים על המסך – גם מהצד של הגיבורים, מדי פעם.