כולם כועסים מאוד על האמירות ההומופוביות ששיגר כוכב רמזור אתמול בתכנית האח הגדול. האמת היא שיותר משאני כועסת על נירו לוי, אני מרחמת עליו. לא נעים לצאת כל כך מטומטם מול כל עם ישראל. חפר גיסנו, הגבר-גבר מרמזור הוא אידיוט מיזוגן אבל הוא לפחות משעשע. בדמות הזו של חפר יש משהו מכמיר לב. בנירו לוי, לעומת זאת, אין שום דבר מכמיר לב. רק בורות, נבערות, טיפשות, אטימות ורצון עז לברבר על נושאים שהוא לא מבין בהם דבר.

נירו, אחי, כשתצא מבית האח הגדול (וכולי תקווה שזה יקרה כמה שיותר מהר), הנה כמה דברים שאמרת אתמול וששווה לך לגנוז להבא:

"הפסיכולוגיה היא גורם משמעותי בהתפתחות שלנו והורות חד מינית תעשה פאק מאוד רציני בגדילה. פתאום הילד בן 10 ויש לו 2 אבות, זה מתסבך אותו! זה לא נורמלי! הרוב לא כזה וזה יסבך אותו"

בוא נתחיל מזה ששום ילד הוא לא "פתאום בן 10". ילד שגדל עם שני הורים מאותו המגדר, גדל איתם בד"כ מרגע לידתו. זה מה שהוא מכיר וזה מה שהוא יודע. לא נופלים עליו שני אבות ביום הולדתו העשירי. אחרי שסגרנו את הנקודה הזו, בוא נדבר רגע על התסביכים. נירו לוי מאוד חושש מ"ילדים מתוסבכים". מרבית הילדים המתוסבכים בעולם גדלו עם אמא ואבא. גם אם נעלה על המוקד את כל הילדים של זוגות חד מיניים בעולם, עדיין יהיו לך הרבה-מאוד מה שאתה מכנה "ילדים מתוסבכים".

ובנקודה זו, בוא נתעכב רגע על המונח "ילדים מתוסבכים". מה זה בעצם אומר? ילדים עם בעיות נפשיות? עם בעיות התנהגות? ילדים אלימים? מבואסים? או שאולי "ילדים מתוסבכים" הם כאלה שמשהו בילדות שלהם היה "קצת אחר" וכתוצאה מכך רגישותם לאחרים/ות, ערנותם ונדיבות לבם גדולה יותר?

נירו, מה לגבי ילדים להורים מפורסמים? אתה חושב שלראות את אבא שלך מרוח על השער של העיתון עם אשתו החדשה בת ה-22 לא מתסבך אותם קצת? מה לגבי ילדים להורים גרושים? מה לגבי ילדים להורים עם בעיות כלכליות? מה לגבי ילדים להורים חירשים/עיוורים/נכים?

בכלל, הניסיון הזה לשלוט בתסביכים של ילדים מראש הוא פאתטי. הורה צריך לנסות ולהעניק את הקרקע היציבה, החמה והאוהבת ביותר שהוא יכול לילדו והקרקע הזו לא קשורה במאום למגדר ההורה. להרבה הורים סטרייטים מאוד (ותודה ליאיר נתניהו על הביטוי הנפלא) יצאו ילדים "מתוסבכים".

לגבי "הרוב לא כזה וזה יסבך אותו" אני לא בטוחה מאיפה להתחיל. נירו, רוב הילדים לא נמוכים, לא שמנים, לא גבוהים, לא מכוערים מדי ולא יפים מדי, לא עשירים, לא עניים, לא גרושים, לא מפורסמים ולא בלונדיניים. איך זה רלוונטי? תמיד יימצא הפרמטר שבו "אתה לא כמו כולם". זאת לא קללה, זאת ברכה.

בנקודה זו אומר לו איציק זוהר "אתה יודע למה זה יסבך אותו? כי אין לזה לגיטימציה"

דווקא איציק זוהר, האחרון שציפיתי ממנו נתן לנירו את התשובה ההולמת ביותר. אם הילדים האלה יהיו מתוסבכים זה לא בגלל שיש להם שתי אמהות אלא בגלל יצורים כמוך שמאמינים, איכשהו, שההורות שלהם (על אף הגירושים, הסמים והפרסום) טובה וראויה יותר משל אחרים.

"אני הבנאדם הכי פתוח והכי ליברלי בעולם, אני אומר לך, באופי, אבל אני מסתכל על ההשלכות הפסיכולוגיות של זה. אי אפשר להימנע מזה"
לא, נשמה, אתה לא. אתה איש קטן ולא חכם במיוחד שקיבל זמן מסך ארוך מדי בשביל להציג עמדות חשוכות וחסרות כל ביסוס.

בוא נדבר רגע על "ההשלכות הפסיכולוגיות". כמובן, לא נעים לי להתווכח איתך כי אתה הרי פסיכולוג מורשה עם תעודות וחקרת את הנושא לעומק אבל אני אנסה בכל זאת:

במחקרים שהשוו קבוצות ילדים שגודלו ע"י הורים הומוסקסואלים והטרוסקסואלים לא התגלו הבדלים התפתחותיים בין שתי קבוצות הילדים מבחינת משכל, הסתגלות פסיכולוגית, הסתגלות חברתית, מקובלות בקרב חברים, התפתחות זהות מינית או התפתחות מכוונות מינית.

מחקר אוסטרלי רחב היקף מצא כי ילדים במשפחות חד מיניות אף מתפתחים טוב יותר והם בריאים קצת יותר מילדים להורים הטרוסקסואליים. ההשערה: השוויוניות במטלות ההורות במשפחות חד מיניות, משפרת את התפתחותם.

במחקר שנערך במסצ'וסטס נמצא כי ילדים במשפחות חד-מיניות מפגינים כישורים חברתיים זהים לאלו של ילדים הגדלים במשפחות בהן אב ואם. במחקר השתתפו 50 משפחות הטרוסקסואליות, 29 משפחות בהן שני גברים ו-25 משפחות בהן שתי נשים. לפי המחקר, הדבר שמשפיע על איכות חייהם של הילדים ורווחתם הוא הקשר בין ההורים, ולא זהותם המינית והמגדרית.

למידע נוסף בנושא נסה כאן

ההתנגדות שלך מושתתת על התאוריות ההתפתחותיות, לפיהן לאב ולאם תפקידים קריטיים, שאינם ניתנים להחלפה. תפקידה של האם בתאוריות האלו חשוב במיוחד, ולפיכך משפחה חד-מינית נטולת אב, ובמיוחד נטולת אם, נתפסת כפוגענית להתפתחותו של הילד. רק נחש מה? לטענה הזו אין ביסוס מחקרי. האגודה האמריקנית לפסיכולוגיה קובעת, בהתבסס על מחקרים רבים בנושא, כי ילדים שגדלו במשפחות חד-מיניות מתפתחים באופן תקין, ללא הבדל משמעותי ביחס לנטייתם המינית, זהותם המגדרית, וכישוריהם החברתיים והאישיים.

"את רוצה להגיד לי שמערכת יחסים של חד מיניים זה כמו מערכת יחסים של גבר ואישה?"

סטלה עמר: אהבה היא אותה אהבה"

נירו לוי: "זאת אהבה הרבה פחות יציבה"

הו, נירו לוי, אביר מערכות היחסים היציבות. האיש שהתחתן, הביא לעולם שני ילדים, התגרש, התחתן שוב, נפרד מזוגתו, חזר אליה שוב ואז התגרש שוב, בוא נדבר רגע על יציבות. כמה יציבות היו מערכות היחסים של חייך שאתה מרשה לעצמך לקשקש קבל עם, עדה ואח גדול, על אהבה יציבה?

ורק בגלל שאתה מאוד אוהב להסתמך על המדע אז הנה לך- מערכות יחסים בין בני אותו המין יציבות בדיוק כמו מערכות יחסים הטרוסקסואליות ושיעורי הפרידה והגירושין שלהם זהים. קצת מדכא שהמדע גורם לתאוריות הרקובות שלך לקרוס שוב ושוב, מה?

נירו: "אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה"

זוהר: "האבות האלה לא אכלו שום בוסר"

אוי, נירו, בוא נסכם להבא שאם לא מבין משמעות של פסוק, פשוט לא תשתמש בו, אוקי? מניחה שהתכוונת לומר שילדים להורים הומואים נאלצים לשלם על הבחירות של ההורים שלהם. נחש מה? גם הילדים שלך משלמים על הבחירות שלך. אין דרך אחרת לעשות הורות בעולם הזה.

"זאת תופעה של השנים האחרונות. מחקרים יגידו את זה"

לא, נירו, המחקרים לא יגידו את זה. הם יגידו בדיוק ההיפך, אם רק תואיל בטובך ותקרא אותם לפני שאתה מביך את עצמך מול המצלמות. הומוסקסואליות איננה תופעה של השנים האחרונות. תפתח ויקיפדיה. גם הורות הומו-לסבית לא ממש נולדה אתמול.

נירו כמובן לא הסתפק בזה אלא חתם את הדיון בטיעון הכי נמוך בספר:

"זה נוגד את חוקי הטבע. הטבע הוא פשוט"

כן, זה נוגד את "חוקי הטבע". אותו טבע שמכיר בהומוסקסואליות בבעלי חיים בזנים שונים של ציפורים ובקרב יונקים. אותו טבע בו נצפתה זוגיות חד מינית בבעלי חיים מסוימים למשך כל חייהם. אותו טבע שהומוסקסואליות בקרב בני אדם התקיימה בו מאז ומעולם וככל הנראה תמשיך להתקיים בו לתמיד. בניגוד למה שחשבת, נירו, אנשים לא התחילו להימשך לבני מינם מאז שנפתח מצעד הגאווה. זה קרה "קצת" קודם, נגיד כמה אלפי שנים קודם. הבורות שלך מזעזעת.

אגב, גם מטוסים, אינטרנט וניתוח לייזר בעיניים לא ממש קשורים לטבע. גם להיתקע בבית אחד עם 14 אנשים שאתה לא מכיר תחת מצלמות במשך 24 שעות זה קצת נוגד את חוקי הטבע אבל היי! זה מכניס כסף לחשבון בנק.