אחרי חודשיים בבית וכשכולנו הפסדנו את חופשת הפסח וגם את זו של יום העצמאות, עכשיו זה ממש הזמן ליסוע לטייל, לנצל את העובדה שעוד לא כל הילדים לומדים ולנסות לתפוס זנב אחרון של אביב לפני שהקיץ משתלט ואין מתאים יותר מביקור ברמת הגולן שם עוד אפשר לגלות איי פריחה וירוק בעיניים. 

לינה בנופש הצפוני בקיבוץ אורטל

אורטל הוא אחד הקיבוצים היפים בקצה קצהו של רמת הגולן. במהלך החורף זוהי נקודת יציאה מצוינת לביקור בחרמון אבל עכשיו שהוא סגור, אפשר לנצל את מיקומו הנוח בשביל ביקורים בשמורות הטבע והנחלים של הגולן, עמק החולה והגליל העליון. 

באורטל נערכו היטב לימי 'אחרי הקורונה'. בחודשים מאי  ויוני יהיו פתוחים שם רק בקתות האירוח הטבולות בירוק, מתאימות למשפחות וגם לבודדים. כל בקתה עוברת ניקוי וחיטוי יסודי לפני ביקורכם, הצ'ק אין נעשה בחדרים ושם גם יחכו לכם מסכות וערכת חיטוי מתנה. אמנם לא תזכו לבקר בחדר האוכל של הקיבוץ שבימים כשגרה מהווה אטרקציה נהדרת לילדים ולמבוגרים שנחשפים לתרבות שכבר קשה למצוא במרבית הקיבוצים בישראל אבל יש אפשרות להזמין ארוחות בוקר לחדר, סלי פיקניק ואפילו מוצרים מהמכולת שיחכו לכם בחדר. 

ואם אתם עדיין חוששים מהתקהלות- במקום רק 10 בקתות שיפעלו בחודשים הקרובים, היער, והמדשאות יהיו פנויים רק לכם ולמשפחה או לחברים שתבואו יחד איתם. באמצע השבוע זה יעלה לכם 500 ש"ח, ובסוף שבוע 750 ש"ח.

אירוח אורטל. נופש צפוני טבול בירוק

אירוח אורטל. נופש צפוני טבול בירוק

שמורות הטבע

באזור הצפוני של רמת הגולן נוטים לבקר בעיקר בשמורות הטבע של הגליל העליון. בשלב זה נפתחו שלוש מתוכן לביקורים של הציבור וזאת ברישום מוקדם מוקדם: שמורת הבניאס (נחל חרמון), שמורת נחל שניר ושמורת נחל עיון המוכרת בתור מפל 'התנור'. המכסות לכל אתר נקבעו על סמך חישוב גודל האתר, משך השהות הממוצע של המבקר באתר, מסלול זרימת הקהל ומוקדי העניין בהם יש פוטנציאל לעומס. 

בלינק הזה של רשות שמורות הטבע והגנים תוכלו להכנס כדי להירשם לביקור באחת השמורות. 

כמה מילים על השמורות:

הבניאס (נחל חרמון) - בשמורה הזו נמצא המפל הגדול בישראל שזורם בכל ימות השנה. שביל תלוי מעץ נמתח סמוך למפל עצמו והופך את ההליכה בו לקרירה (וכזו שמזכירה את אירופה לאלו שעדיין מצטערים על חופשת הקיץ שבוטלה). זהו מסלול קל ומתאים למשפחות גם עם ילדים קטנטנים. במקום גם שרידי אדם ( מקדש פאן, מערת פאן וטחנת קמח). 

 

נחל שניר (החצבאני) - הוא הארוך במקורות הירדן. הנחל זורם כל ימות השנה, ולאורכו "יער גדות" מפותח של עצי דולב וקירות הבנויים מנטף נחלים. זה נחל אידיאלי לטייל בו (יש מספר מסלולים) וגם אפשרות לשכשך את הרגליים. 

נחל עיון (מפל התנור) הוא אחד מארבעת הנחלים הראשיים שמזינים את נהר הירדן, וגם אחד הנהדרים שבהם! הנחל, שזורם ליד מטולה, מאפשר גישה נוחה ופשוטה אליו, ומרגע שנכנסתם אל השמורה תוכלו ליהנות מטיול קליל ונעים, במסלול בתוך צמחייה יפה, שמשתנה בהתאם לעונות השנה ולפריחות. שיא המסלול הוא ללא ספק מפל התנור, שיורד מגובה של 30 מטרים וקיבל את שמו על שם דמיונו ל"תנורא" - חצאית הערביות הלבנוניות או לחלופין לארובת הטאבון, שנקראת "תנור".

 

 

אפשר גם לטייל טיולים רגליים בנחלי הגולן- נחל עורבים (למיטיבי לכת), נחל זויתן ובריכה המשושים (דרומית יותר לאורטל) או סתם ליסוע לראות את הנוף. כך או כך אפשר להגיע לנקודות חן רבות, לשמור על כללי הריחוק החברתי, ולהרגיש הכי בחופש שאפשר.