ככל שאישה מתבגרת, כך הסיכויים שלה למצוא עבודה שתכבד אותה בישראל הולכים ופוחתים. הנתונים כמובן לא משקרים - נשים בנות 45 ומעלה מרוויחות שכר נמוך במידה ניכרת מהגברים בכל ענף . על פי מדד הגיוון של נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה בזרוע העבודה שפורסם במאי 2021, גברים בני 45 ומעלה משתכרים ברוב הענפים פי 5 ויותר מעובדים צעירים, בעוד ששכרן של הנשים באותו גיל באותם ענפים דומה לשכרן של עובדות צעירות יותר, ועומד על כשני שלישים מזה של הגברים ולכן מרענן כל כך להגיע למלון עין גדי לחופי ים המלח ולגלות פשוט מציאות אחרת.

המלון שנפתח מחדש לפני שנה אחרי שהיה סגור שנה שלמה בגלל הקורונה, מתברך בשורה של נשים שמאיישות שלל תפקידים ניהוליים, וכולן, מעל גיל 50.

תם גבע, מנכ"ל מלון עין גדי, בן 43, מסביר בארשת פנים חביבה את הצעד הלא שגרתי הזה שלו לחפש דווקא את הנשים עם הניסיון.

"לא הייתי לי אסטרטגיה של זה סוג המנהלות שאני מחפש למלון אבל אני חושב שהנשים שגייסתי יש להן יתרונות שללא ספק נובעים מהגיל והניסיון ועוזרים להן לעשות את התפקיד בצורה מירבית. אם זה יכולות בין אישיות ולעיתים מקצועיות שלעיתים חסרות לצעירים יותר. לעיתים לאלו שיש להן ולהם ילדים קטנים, אז זה יכול להיות יותר מאתגר, ולהיות בלי ילדים קטנים זה יתרון. יש תפקידים שזה מסתדר אבל ללא ספק זה מקל על העבודה. הדבר השני זה שאני חושב שאותן נשים ספציפיות כל אחת הגיעה עם ניסיון מהתחום שלה שעוזר לה לעשות את התפקיד שלה ואני חושב שבתחום המלונאות זה ניסיון שמקצר את עקומת הלימוד בתפקידים שאליהם נכנסו גם אם לא היו בתפקידים דומים קודם לכן והן הצליחו לא פעם להפוך את התפקיד למשהו אחר ממה שחשבתי בהתחלה עם טביעת היד והעין הייחודית והאישית שלהן."

מלון עין גדי צילומים מקס קובלסקי וטל ניסים

גבע יודע על מה הוא מדבר, על היכולת לעשות הסבה ולהפוך אותה לדרך חיים. הוא בן הקיבוץ, שגדל בעין גדי, ועבד בהייטק משך 15 שנים ועכשיו חזר לנהל את המלון ששינה את פניו ממלון סטנדרטי עם חדרי אירוח למלון מקסים נטוע בלב הגן הבוטני המפואר של הקיבוץ שמאפשר תיירות מדברית לכל דורש.

"הנוכחות הנשית המוגברת ברובד הניהולי של המלון בשנתיים האחרונות משפיעה על האווירה בצוות ועל האופן שבו נעשית התקשורת בין המנהלים ובין המנהלים לעובדים ואני חושב שיש לזה תרומה לא קטנה להתנהלות פה."

כאמור כל העובדות מתגוררות בקיבוץ אבל לכל אחת סיפור ששווה לשמוע.

סיגל לביא קרייף, 56, הגיעה לעין גדי עם בת זוגה והתאומים שלהן במהלך הקורונה. היא הייתה שנים מפיקה בתיאטרון הקאמרי ובתיאטראות רפרטואריים נוספים אבל ההסתגרות הזו בבית והחשש לבריאות אחד הבנים, שלחה אותן לחפש מקום אחר, חוויה אחרת.

"להזיז גבינה אחרי עשרות שנים ממרכז תל אביב החוצה הייתה החלטה לא פשוטה אז, שכשנתקפנו חששות אמרנו : "מקסימום העברנו טיול של שנה ואם לא טוב נחזור לתל אביב". לא חשבנו על קיבוץ וגם לא על עין גדי אבל באחד החיפושים ב"יד2" צצה מודעה על דירה בעין גדי ומיד עיני ברקו מכיוון שהכרתי את עין גדי כשהייתי פוקדת אותה באהבה גדולה כשהייתי מגיעה עם הצגות לאולם המופעים האזורי."

סיגל לביא קרייף, מנהלת תרבות ותוכן במלון עין גדי ואחראית סיורים בגן הבוטני

זה דבר אחד למצוא בית חדש ודבר אחר למצוא עבודה חדשה – סיגל מונתה להיות מנהלת התרבות והתוכן במלון ואחראית על הסיורים בגן הבוטני, תפקיד אותו היא ממלאת באהבה בשנה החולפת. "התפקיד מאוד קרוב לליבי ומשלב את תשוקותיי לתרבות, לתוכן, לניהול ולאומנות. יצרתי לעצמי נישה של סדנאות אומנות במועדון הילדים של המלון שאני מעבירה בעצמי."

גם היא מזהה את עניין הגיל כיתרון של המקום. "כשעזבתי את הקמארי עברתי מסע לא פשוט בתל אביב כי למרות הניסיון הרב וההמלצות החמות עקפו אותי בקלילות חבר'ה צעירים והגיל לגמרי היה פקטור. בעין גדי הרגשתי להיפך, שמעריכים את זה שבאתי עם ניסיון." כיום לביא קרייף אפילו מרוצה מהקולגות, בנות גילה. "יש לנו שפה משותפת בינינו, גם עם הצעירים, אבל העובדה שאנחנו שכבה רחבה פה של נשים מעל 50, נוצרים קשרים יותר בקלות ושיתופי פעולה."

חמדה קולטון, רגע לפני 60, ניהלה אף היא קריירה מצליחה לפני שהגיעה לקיבוץ ולמלון. 21 שנים היא ניהלה סניפים של איסתא, סוכנות הנסיעות הגדולה בישראל אבל בגיל 55 החליטה שהגיע הזמן לשנות. "הגעתי לעין גדי לעבוד בפנימייה, בחינוך, במקום של נתינה  – לעשות שינוי בכל המובנים. אחרי 3 וחצי שנים  ועם הקורונה הרגשתי שהפרק הגיע לסיומו וכיום אני מתאמת קבוצות וכנסים במלון ומרגישה בליבי שחזרתי הביתה -מכירות , שירות  ואקשן  בלתי פוסק."

כוכב ליברמן שמשון, מנהלת ספא סינרגיה, מלון עין גדי

המלון, שהוא נווה מדבר יפיפה וירוק בלב המדבר, מתנהל בשקט ובשלווה שתואמים לחום המדברי שעוטף אותך מרגע שנכנסת למלון. את התחושה הזו מקבלים גם כשנכנסים לספא סינרגיה, מתחם מרשים ונעים למראה אותו מנהלת כוכב ליברמן שמשון, אף היא מעל 50, שהגיעה לאזור בנסיבות משפחתיות והייתה היחידה מכל הצוות שמגיעה מרקע של מלונאות. "זה היה מעבר דרסטי מתל אביב לקיבוץ קטן במדבר אבל זה היה מעבר לטובה. זה גם היה דרסטי מבחינה מקצועית אבל תמיד עבדתי מול אנשים ואני מאוד אוהבת אנשים ולתת שירות, אני נהנית לתת שירות איכותי ולנהל את הדבר הזה - זה לגמרי אני. הצלחתי לשלש את ההכנסות לעומת שנים קודמות, האווירה פה אחרת ואני קיבלתי את הפנינה של המלון, זה מקום מהמם ומדהים. ואיך זה להיות מעל חמישים? אני מרגישה שאני בשיא, את כל הידע והניסיון והחדווה מלנהל את המקום, שהאורחים ייספגו בטיפולים את האווירה הנהדרת הזו, דקה אחורה אני לא רוצה לחזור."