מי היה מאמין, עד לפני שנה, שדווקא חן טל תהיה הקול השפוי בביצה הישראלית? שדווקא מי שהתפרסמה בזכות תמונות בבגדים זעירים תחשוף בלי טיפת צנזורה או התייפייפות את האמת הפחות יפה ופשוטה מאחורי הניתוח הקיסרי שעברה ואיך באמת נראית אמא בשבועות הראשונים אחרי הלידה, ולא תסתיר מאיתנו אף פרט, גם אם הוא לא מציג אותה באור הכי מחמיא? איכשהו, מי שלא לגמרי ברור איך הגיעה לכותרות מדורי הרכילות מלכתחילה, הפכה מהר מאוד לאחת הנשים הכי ראויות בהם. כזו שרק מחכים לשמוע מה יש לה לספר.

שנה עברה מאז שאילור הגיע לעולם, ומאז שחן טל בחרה לחשוף את עצמה בצורה הכי אמתית שיש. את יום הולדתו של הבן היא חגגה במסיבה בנושא מיקי מאוס, מפוצצת בלונים והפתעות, כמו גם בבוק משפחתי. אולם לצד החגיגות המסורתיות, חן טל הצליחה גם לצאת מגדר השגרה ולהפתיע אותנו שוב בפוסט חושפני במיוחד – שהפעם עוסק בשנה הראשונה, והלא כל כך פשוטה, שלה כאמא.

"הפוסט הבא מוקדש לך בן יקר שלי, ולכל האמהות הטריות שמרגישות וחוששות", פתחה חן טל בטקסט בן 800 המילה שפרסמה באינסטגרם. "אילור שלי, היום אתה חוגג את יום הולדתך הראשון! כל יום אתה משתנה וגדל, והפכת לאיש קטן שכל עולמי סובב סביבו וכל עולמי הוא אתה. לפעמים אני יושבת ובוהה בתמונות שלך ואני מרגישה ממש כאב חד בלב מרוב אהבה אלייך. אתה ילד טוב שלי, מלאך קטן עם לב של זהב וחיוך כובש", כתבה האם, בטקסט שעם כמה שהוא מרגש, בואו נודה שכבר שמענו מיליון פעם. רק שהיא לא עוצרת שם: "אבל אל תחשוב שככה זה היה מההתחלה... ממש לא. הייתי רוצה לספר לך איך עברה עליי השנה הזו".

"הלידה שלך הייתה קשה, קשה ברמות בלתי ניתנות להסבר", המשיכה חן טל והחזירה אותנו שנה אחורה, לסיפור שכבר נחשפנו אליו בגרסה הלא מצונזרת. "כאבי תופת, תסכול, פשוט חוסר אונים. 3 ימים בחדר לידה קלסטרופובי בטירוף, ללא אפידורל. לידה שהתחילה כרגילה והסתיימה בקיסרי. כשזה סוף סוף נגמר הייתי כל כך כאובה פיזית והנפש הייתה בטראומה, אבל הבנתי שאין ברירה וחייבים להמשיך הלאה על אף שמאוד כואב, כי אתה פה. ולך חיכיתי כל חיי. כך חשבתי".

חן טל עם בנה אילור

"התחלתי לחשוב לעצמי, למה עשיתי את זה? מה היה לי רע בחיים, למה אי אפשר לחזור בזמן?". צילום מתוך האינסטגרם של חן טל

"הימים הראשונים בבית החולים היו ימים של אופוריה. כשחזרנו הביתה התחילו החיים האמיתיים, והדבר היחיד שאני רציתי זה לישון ולהחלים. הייתי כל כך עייפה ומותשת אבל הייתי חייבת לאזור כוחות, וזה פשוט לא היה אפשרי", חן טל מספרת – דבר שהרבה פעמים נראה מבחוץ אופורי, אך כל אמא שחווה אותו יודעת כמה הוא קשה וסוחט. "בכיתי כל הזמן. אף אחד לא התייחס אלי, אמרו שככה זה, זה הורמונים וזה יעבור. כולם היו סביבך תמיד ודאגו לשלומך וכל היום רק אמרו לי מה לעשות ומה לא לעשות ואיך לעשות, ואני רק רציתי שקט! רציתי שכולם ילכו ואני אוכל להישאר לבד עם אבא, סתם ככה לראות סרט נחמד, ללכת לישון ולקום מתי שבא לי, וזה פשוט לא קרה! והתעצבנתי נורא, התעצבנתי עלייך! הכל קרה בגללך! בגלל שבאת לעולם פתאום. והתחלתי לחשוב לעצמי, 'למה עשיתי את זה? מה היה רע לי בחיים? למה אי אפשר לחזור אחורה בזמן?'", היא מודה.

כמה פעמים יצא לכם לשמוע אישה מדברת בגילוי לב כזה על התינוק שהביאה לעולם? אבל שלא יהיה ספק, יש המון אמהות שמרגישות בדיוק ככה. מספיקה הצצה חטופה בתגובות לפוסט כדי לראות כמה אנשים מזדהים ומודים לחן טל על שהעזה לספר את הסיפור במלואו, ולא רק את הצדדים הרומנטיים והמוכרים שלו. ובכל זאת, חכו לפני שתגללו למטה, כי יש עוד.

"הרגשתי שזה לא בסדר להרגיש ככה, כי אני אמא שלך"

"יום יום הייתי קמה בבוקר ומתפללת שהיום כבר יגמר, שיעברו השעות, כי פשוט לא היו לי כוחות אליך", ממשיכה חן טל בקו החשוף. "כל היום רק בכית, אכלת, עשית קקי וישנת. (ומה חשבתי לעצמי שתינוק אמור לעשות אין לדעת). ואני? אני סגורה בבית, רק רוצה שתישן כדי שאוכל לנוח. לפעמים היית נרדם לי על הידיים והייתי מפחדת שאם אניח אותך תתעורר אז פשוט הייתי משאירה אותך על הידיים שלי במשך 3-4 שעות. לא אוכלת לא הולכת לשירותים רק יושבת ומרגישה את הגב שלי נשבר לאט לאט, העיקר שתהיה בשקט. וכמה זמן לקח לנו להרדים אותך בערב? מה לא היינו עושים! מנדנדים, מלטפים, שרים, מטיילים ברחובות עם העגלה ב-24 בלילה, טיולים באוטו, מה לא?! רק תישן! על הלילות עצמם אני בכלל לא רוצה לדבר... שתדע שיש לך אחלה אבא שבעולם, הוא היחיד שהיה אחראי עלייך בלילות והיה קם אלייך. וגם אותו הצלחת לעצבן קצת, אבל זה לפעם אחרת".

חן טל ואילור

"רשמתי שאתה אהבת חיי כשכל מה שרציתי זה רק שתיעלם לקצת". מתוך האינסטגרם של חן טל

מה שגרם לחן טל להיחשף כך הפעם, ולכתוב על האמת הפחות יפה והפחות מוכרת על השנה הראשונה של ההורות, הוא שיחה עם שכנתה שהבינה לליבה. "אני זוכרת שפעם אחת סיפרתי לשכנה שלנו שקשה לי, והיא אמרה לי שזה בסדר, שזה בסדר לבכות, שזה בסדר להרגיש חרטה, שזה בסדר לא לאהוב אותך אפילו", היא מספרת. "התחלתי ממש לבכות כי זה בדיוק מה שהרגשתי! והרגשתי שזה לא בסדר להרגיש ככה, כי אני אמא שלך! וכולן רושמות באינסטגרם שזו אהבה ממבט ראשון! ולמה אני לא התאהבתי בך? למה גם אני כמו כולן העלתי מלא תמונות ושיקרתי בהן ורשמתי שאתה נסיך ומלך ואהבת חיי שכל מה שרציתי זה רק שתיעלם לקצת?!".

את התחושות האלו אמהות רבות מכירות, אך לא מעזות לדבר עליהן. בדיוק כפי שחן טל עצמה ניסתה להסתיר אותן, כך כולנו מתביישות להודות שלא הכל מדהים בתקופה הזו כפי שכולם מאמינים. "כולם אמרו שזה יעבור, ולא האמנתי להם", היא מודה, "ויום אחד חייכת אלי. היית בערך בן 4 חודשים.. וזיהית אותי ממש וחייכת אליי! זו הייתה הפעם הראשונה שהרגשתי דקירונת בלב. שאמרתי לעצמי, 'אולי זה באמת עומד לעבור?'".

"בחיים יש דברים שקצת גדולים עלינו, ויש אנשים אחרים שיכולים לעזור לנו"

מה שהופך את הפוסט של חן טל לאפילו יותר מרשים זו העובדה שהיא מודה שבשלב מסוים הבינה שהיא זקוקה לעזרה מקצועית - דבר שמעט מאוד הורים ששים להודות בו, ומזכירה לכולנו שעזרה מאשת מקצוע היא לא דבר להתבייש בו.

"אבל היי אל תתלהב", היא ממשיכה את הסיפור, "כשהגיע הלילה שוב חזרו לי התחושות הרעות והתבאסתי נורא והבנתי שעד שאני לא אפתור את הבעיה של הלילות וההרדמות המתישות שלך יהיה לי קשה להרגיש אחרת. אני ואבא שלך התווכחנו המון, על סתם שטויות, שנינו היינו עייפים ומותשים (ואבא שלך גם מרוקאי אז כשתגדל תבין), וכבר לא האמנתי שזה יעבור, אז פנינו לאשת מקצוע".

"כן כן, זו לא בושה בכלל ילד שלי. אתה תלמד שבחיים יש דברים שקצת גדולים עלינו ויש אנשים אחרים שיכולים לעזור לנו", היא פונה אל בנה, אך למעשה מספקת תזכורת חשובה לכל המבוגרים שבינינו. "אז לקחנו יועצת שינה (מסתבר שזה מקצוע חלופי ליועצת זוגית בכלל), ועם עבודה קשה והרבה רצון התחלת לישון לילות שלמים ורצופים, נרדמת בכוחות עצמך, לא קמת לאכול, ופתאום אני קמתי אליך בבוקר עם חיוך! וכל בוקר אמרתי לך תודה בן יקר שלי, תודה אלוף שלי שנתת לאמא לישון כמו שצריך בלילה, סוף סוף אמא צוברת כוחות, כוחות אלייך, כוחות ללכת לעבודה, כוחות לחייך, לאמא יש חיים! סוף סוף אמא יכולה להוריד את המים בשירותים ולא לפחד שתתעורר מהרעש (נשבעת אמיתי)", כתבה.

"מאותה תקופה, ילד שלי, החיבור בינינו הוא עמוק כל כך, וכל יום אני מתאהבת בך יותר ויותר ומגלה בך דברים ותכונות שרק הייתי יכולה לחלום שיהיה לילד שלי... אני זכיתי בך, ואתה בי", חן טל כותבת. והרי, זה לא שהצדדים היפים שכולנו מכירים מהאימהות בתחילתה לא קיימים - הם פשוט חיים לצד המון המון קושי.

חן טל עם אילור

"אני זכיתי בך, ואתה בי". מתוך האינסטגרם של חן טל

את דבריה החכמים, חן טל סיכמה באיחולים לבנה, ובעוד וידוי קטן-גדול: "ליום הולדתך אני רוצה לאחל לך שתזכה בראש ובראשונה לבריאות. שתגדל להיות ילד אוהב וחומל. שתגשים כל דבר שתחפוץ בו, שתישאר נאמן לעצמך ותהיה מיוחד כפי שאתה. כשמך כן אתה, אוצר מיוחד שלי. אני אוהבת אותך הכי בעולם! אמא

נ.ב, שלא תחשוב לבקש ממני אח או אחות בשנים הקרובות. בתודה מראש".

אז זה השיעור שחן טל מלמדת אותנו הפעם, בשפה שכל אחד יכול להתחבר אליה, בגובה העיניים ועם המון חמלה והבנה (לפני הכל לעצמה, וזה חשוב לא פחות): הורים, בייחוד הורים טריים - אל תיבהלו אם השנה הראשונה עם התינוק שלכם לא נראית כמו החלום שתיארו לכם. זה לא אמור להיות קל, לא כולם מתאהבים ברגע, וגם אלה שכן מתמודדים עם קשיים כמעט בלתי אפשריים, שלא תמיד אפשר לנצח לבד. מותר לבקש עזרה בלי להתבייש, ורצוי לדבר על הרגשות שמתעוררים בכם עם הילד או הילדה החדשים, אפילו אם נדמה לכם ש"אמא לא אמורה להרגיש ככה".

ועוד מילת תודה לחן טל, שמעזה להעלות על הכתב את מה שאין ספור אימהות מפחדות להגיד, ובכך לומר להן שהן לא לבד, ושהן לא משוגעות. והמון מזל טוב.