לפני כעשור השאלה "האם אני רוצה בכלל להיות הורה?" בכלל לא עלתה במחשבות שלנו ואם צצה לרגע, רובנו הדחקנו אותה לאיזו מגירה נסתרת במוח והקפדנו לנעול. כולם רוצים ילדים, כך אמרו לנו, כולנו נהיה יום אחד אחד אמא או אבא, כשנגדל. ככה העולם עובד. אין אופציה אחרת. הבודדים שקראו תיגר על הקביעה הזו תויגו כ"הזויים" "חולי נפש", "דפוקים" ושלל כינויים מחמיאים נוספים. גם היום, העדר רצון להביא ילדים לעולם מתקבל בהשתאות מלווה בסלידה בחוגים רחבים באוכלוסייה. יחד עם זאת, יותר ויותר נשים ואנשים בוחנים את השאלה הזו בינם לבין עצמם ומתגבשת ההכרה כי הבאת ילד לעולם היא החלטה שיש לשקול ברצינות את מחירה ואיננה דבר מובן מאליו. זוהי החלטה סובייקטיבית שעשויה להיות הדבר הכי נכון ומדהים שעשית בחייך או לאמלל אותך עד יומך האחרון או איפשהו שם באמצע. דבר אחד בטוח: הורות, בניגוד לנישואין או פתיחת עסק או הגירה היא החלטה בלתי הפיכה.

אין שום מאמר בעולם שיכול לקבוע עבור אדם אם כן או לא להפוך להורה, שכן ההורות או העדרה נובעת לרוב מרצון פנימי חזק כשהשיקולים הרציונאליים הם לא יותר מתירוץ למה שאנחנו כבר יודעים עמוק בפנים- אנחנו רוצים להיות אמא/אבא או שאנחנו לא רוצים. יחד עם זאת וכיון שאני מאמינה שיש לפרק את השאלה הזו לגורמים וכיון שישראל היא מדינה המעודדת ילודה בכל דרך ואמצעי בחרתי להביא לכאן 7 סיבות לא להביא ילדים לעולם המגובות בנתונים מדעיים. עשו את החושבים שלכם בעצמכם.

הבאת ילד לעולם תורמת להתחממות כדור הארץ

בעולם הביו-אתיקה, כבר מתקיימים לאחרונה לא מעט דיונים על המוסריות בהחלטה להביא ילד לעולם בהתחשב בהשפעה על הסביבה.

במאמר שנכתב עבור CNBC, טוען טרוויס ריידר, מנהל התכנית לתואר שני בביו-אתיקה וחוקר במכון ברמן לביו-אתיקה, כי להבאת ילד יש השפעה על שינוי האקלים, והתוצר הלוגי מהעובדה הזו הוא שכולם צריכים לשקול לעשות פחות ילדים.

ריידר מצטט מחקר מאוניברסיטת מדינת אורגון, שמצא כי אם נביא כולנו ילד אחד פחות תהיה לכך השפעה גדולה על פליטת דו תחמוצת הפחמן, ולכן הימנעות מהבאת ילדים היא אחד הדברים הטובים ביותר שאדם יכול לעשות למען הסביבה, בהשוואה לצמצום השימוש באנרגיה בבית, נסיעות, בחירת מזון ופעילויות שגרתיות אחרות המביאות לפליטת פחמן דו חמצני.

הורים, במיוחד אימהות, סובלים מאפליה במקום העבודה

"אנשים נוטים להניח כי אמהות הן פחות מוכשרות ופחות מחויבות לקריירה שלהן", נכתב בדו"ח שפורסם לאחרונה של הארגונים LeanIn.Org ו- McKinsey & Company. "כתוצאה מכך, הן נדרשות לסטנדרטים גבוהים יותר ומוצגות בפניהן הרבה פחות הזדמנויות".

הדו"ח מצביע על מחקר מאוניברסיטת קורנל בניו יורק לפיו מעסיקים נוטים להפלות אימהות בתדירות גבוהה. במסגרת המחקר, החוקרים שלחו למעסיקים קורות חיים מזויפים, כמעט זהים, עם הבדל אחד גדול: בחלק מקורות החיים שנשלחו מבקשת העבודה ציינה השתתפות בוועד הורים או הבהירה בדרך כלשהי שהיא אם מבלי לציין זאת במפורש.

בעוד שגברים מועמדים לעבודה שהזכירו בקורותיהם את עובדת היותם הורים, הוזמנו לריאיון לעתים קרובות יותר מגברים שלא הזכירו הורות בכלל, הרי שנשים שטרחו להבהיר שהן אמהות הוזמנו חצי מנשים שאינן אמהות.

בנוסף, משתתפי המחקר דירגו את האמהות כמועמדות הכי פחות רצויות, וראו בהן פחות מוכשרות ומחויבות לעבודתן מאשר נשים ללא ילדים או גברים. עם זאת, מועמדים שהיו אבות דורגו באופן משמעותי יותר לתפקידם מאשר גברים נטולי ילדים והורשו לעבוד באיחור משמעותי יותר בהשוואה לגברים חסרי ילדים.

אמהות מרוויחות בהכרח פחות. צילום: shutterstock

אמהות מרוויחות בהכרח פחות. צילום: shutterstock

כאמא, את תרוויחי פחות כסף ממה שיכולת להרוויח. אין אופציה אחרת

פרופ' מישל בודיג' מאוניברסיטת מסצ'וסטס-אמהרסט החוקרת פערי שכר בין הורים מזה 15 שנה טוענת כי "למרות שפערי השכר בין המינים הולך ומצטמצם, פערי השכר בין הורים לאל-הוריים הולך ומתרחב". לפי מחקריה, גברים מרוויחים 6% יותר כאשר הם חיים עם ילד, בעוד שהנשים מרוויחות 4% פחות עבור כל ילד שיש להן.

למרבה הצער, "הנשים שהכי פחות יכולות לאפשר לעצמן את זה משלמות על אימהותן את העונש הכי גדול: נשים מהמעמד הנמוך נפגעות כלכלית הכי הרבה מהבחירה להיות אם בעוד שגברים מבוססים מרוויחים הכי הרבה מהבחירה להיות אב.

בעבודתה הקודמת, בודיג' מצאה שאבות שלקחו חופשת לידה או חלק ממנה מקטינים את "הקנס על האימהות", כפי שמעידים הנתונים במדינות כמו שוודיה שמעודדת אבות לקחת חופשת לידה בתשלום וכתוצאה מכך מתקיימים פערי שכר קטנים יותר מבמדינות אחרות.

חברויות משתנות ללא ספק לאחר לידתו של ילד, ולפעמים לרעה

כשמדברים על על הצלחה בחיים לעתים קרובות מכוונים לקידום בקריירה ולכסף, אבל ישנם גורמים חשובים אחרים כמו יחסים בין אישיים שממלאים תפקיד חיוני ברווחה ובאושר שלנו.

בסקר שביצע המגזין  Child בקרב כ -1,000 הורים, כמעט מחצית מהאבות והאימהות אמרו שיש להם פחות חברים אחרי שילדיהם נולדו.

בעוד ש -69% מהנשים ו -67% מהגברים הרגישו מרוצים מהחברויות בחיים שלהם לפני שהגיעו הילדים, רק 54% מהנשים ו -57% מהגברים אמרו שהם מרגישים כך לאחר מכן.

גורם אחד במשחק יכול להיות הזמן. לפני שנולדו הילדים, נשים בילו 14 שעות בשבוע בממוצע עם חברות, בעוד שגברים בילו 16 שעות בשבוע בממוצע עם חברים. אחרי הילדים, המספרים האלה ירדו לחמש שעות עם חברים לנשים ושש שעות לגברים.

גורם נוסף הוא השינוי הבלתי נמנע במה שאנשים מחפשים בחברויות שיש להם בחיים. לדוגמה, כמעט כל הנשים שהשתתפו בסקר אמרו שהנאתן תלויה בחברותיהן לפני שהיו להן ילדים - מספר זה ירד לחצי כשהגיעה המשפחה. רוב הנשים שנסקרו אמרו כי הן חשות שחברות שמסוגלות להכיל ולהאזין הפכו למשמעותיות יותר לאחר הילדים (כלומר, הדרישות מהחברות הן יותר לכיוון שיחה, הבנה והקשבה ופחות יציאות, בילויים ו"פאן").

נישואין נוטים להיות גרועים יותר לאחר לידתו של ילד

בסקירה מטא-אנליטית של מחקרים קודמים, החוקרים הגיעו למסקנה כי להורות יש השפעה שלילית על שביעות הרצון מהנישואין בגלל הקונפליקטים הנובעים כתוצאה מארגון המחודש של התפקידים בנישואין ובהגבלת החירות של ההורים.

עוד עולה מהמחקר כי ככל שיש יותר ילדים במשפחה, כך שביעות הרצון של ההורים מהזוגיות נמוכה יותר.

ההבדל בסיפוק מחיי הנישואין היה בולט ביותר בקרב אימהות לתינוקות, ואילו אצל הגברים ההשפעה נותרה דומה בלי קשר לגילאי הילדים.

הורים במצב סוציו-אקונומי גבוה, צעירים יחסית, ושהפכו להורים בשנים האחרונות היו אלה שהצביעו על ההשפעות השליליות ביותר על נישואיהם.

השפעה לרעה על חיי הנישואין. צילום: shutterstock

השפעה לרעה על חיי הנישואין. צילום: shutterstock

הורים נוטים להיות פחות בריאים מאשר אלה שאינם הורים

ג'ון דיק, מייסד CivicScience, פלטפורמת הסקרים שבחנה יותר ממיליון תשובות לסקר "מצב ההורים", קובע כי אנשים ללא ילדים חיים אורח חיים בריא יותר מאנשים שיש להם ילדים.

על פי תוצאות הסקר, ללא-הורים יש סיכוי גבוה ב -75% מההורים לדווח על ממוצע של יותר משמונה שעות שינה בכל לילה, בעוד שההורים מדווחים על פחות מ -6 שעות בלילה. באופן לא מפתיע, להורים יש סיכוי של 28% יותר לומר שהם שותים קפה "כל יום בלי להחמיץ אפילו יום אחד" מאשר אלה שאינם הורים.

לאנשים שאינם הורים יש סיכוי גבוה יותר ב -73% מהורים לענות "לעולם לא" לשאלה האם הם אוכלים ג'אנק פוד ו -38% סיכוי גבוה יותר לענות ב"כן!" לשאלה האם הם מתעמלים במכון כושר לפחות פעם בשבוע. לעומת זאת, להורים יש סיכוי של 17% יותר לומר שהם אינם עוסקים בפעילות גופנית, 10% יותר לראות את עצמם בעלי עודף משקל, ו -54% יותר לעשן סיגריות כל יום.

ילד עשוי להשפיע לרעה על האושר של ההורה

הרבה אנשים מודדים הצלחה באמצעות השאלה "עד כמה אני מאושר?", ומחקרים רבים מראים שיש ילדים משחק תפקיד מרכזי זה.

חוקרת האושר סוניה לייבומירסקי מסביר שכמה מהמחקרים מצביעים על כך שהורים מאושרים יותר מאשר אלה שאינם הורים, בעוד שאחרים קובעים בדיוק את ההפך. כנראה שזה באמת עניין של הורה ספציפי וילד ספציפי.

ניתוח ממצה של מחקרים שונים גילה, למשל שהורים צעירים והורים עם ילדים קטנים נוטים להיות אומללים במיוחד בעוד שגברים נשואים ומבוגרים שילדיהם עזבו את הבית נוטים לדווח על שביעות רצון מהחיים גבוהה במיוחד, אושר, או משמעות.

היא מציינת, עם זאת, כי "כל סוגי ההורים דיווחו שיש להם יותר משמעות בחיים מאשר עמיתיהם חסרי הילדים, מה שמרמז שהתגמולים של ההורות עשויים להיות בלתי נמנעים יותר מהשיא היומי (או השפל)".