בשבת הקרובה יתכנסו שתי משפחות תחת קורת גג אחת של תיאטרון המדיטק בחולון.

עבורי זו חגיגה אישית של ניצחון ותקווה. ההצגה "הנקה ופיט" אותה כתבתי מספרת את סיפורה של אמי חנה (הנקה) שבימי מלחמת העולם השנייה ניצלה בזכות משפחה הולנדית אחת שאימצה אותה אל ליבה ובמשפחה זו מצאה גם את פיט, ילדה שהפכה לחברתה הטובה עד עצם היום הזה.

פיט ומשפחתה יגיעו לארץ לחגוג יחד עם אמי ומשפחתנו את הצגת ה-100 של "הנקה ופיט". שתי הנשים ישבו בקהל, יתרגשו, יאחזו זו בידה של זו ויתמודדו יחדיו עם הזיכרונות מאותה תקופה. למפגש יגיעו גם הילדים והנכדים משתי המשפחות שהן בעצם משפחה אחת ויחד עם שתי הסבתות הנקה ופיט יצפו בסיפורן המרגש.

מתוך ההצגה 'הנקה ופיט'. צילום: אליצור ראובני

מתוך ההצגה 'הנקה ופיט'. צילום: אליצור ראובני

שוב יהיו אותן ילדות שמשחקות בבית הבובות באותה דירה קטנה בלב אמסטרדם ושוב יזכרו ביום בו הגיעה אמי, הנקה בת השלוש, לבית משפחת פרימווויס בה גדלה פיט בת ה-6. אימא לא הייתה אמורה להישאר שם. היא עברה כל פעם ממשפחה למשפחה, ובכל בית נשארה ימים ספורים בלבד. כך היה אמור להיות גם הפעם. אלא שימים ספורים אלה הפכו לשלוש שנים רצופות במהלכן הפכה אמי לחלק מהמשפחה. פיט המשיכה בשגרת יומה והלכה לבית הספר. אל אמי הקטנה התייחסה כאל אחותה והסוד נשמר בקפדנות מפני הסביבה כולה.

החברות הזאת שנמשכת כבר למעלה מ-70 שנה מתקיימת הודות לאנשים מיוחדים מאוד, הוריה של פיט - וים וסופי פרימווויס - שסיכנו את חייהם למען ילדה קטנה אחת ואף קיבלו על כך את ההכרה עם התואר חסידי אומות העולם ע"י ארגון יד ושם.

מתוך ההצגה 'הנקה ופיט'. צילום: בני גם זו לטובה

מתוך ההצגה 'הנקה ופיט'. צילום: בני גם זו לטובה

אני גדלתי על הסיפור של אמי. ובמרוצת השנים הפכו שתי המשפחות שלנו- זו שבהולנד וזו שבישראל- למשפחה אחת גדולה. להנקה ופיט חשוב שסיפורן יסופר. הן רוצות שידעו שגם במקומות האפלים ביותר צומחת לפעמים אנושיות גדולה. ידעתי תמיד שאכתוב יום אחד את הסיפור ואכן כתבתי. הסיפור עובד למחזה על ידי ליאור גרטי ובוים על ידי נועם שמואל.

בבכורה שהתקיימה בתיאטרון המדיטק, אז, לפני 3 שנים, כשפיט נכנסה בפעם הראשונה לאולם המדיטק  וראתה את התפאורה המיוחדת ששחזרה את בית ילדותה, היא לא הצליחה לעצור את דמעותיה. גם אנחנו לא.