זה ברור שיחסי אם ובת יכולים להיות מורכבים אבל עבור רבות מאיתנו ישנן אמיתות בלתי מעורערות: אין כמו אמא, אמא יש רק אחת, אמא היא הלב של הבית. אבל מה קורה כשזה לא כך? שלוש נשים אמיצות הסכימו לספר את הסיפור האישי שלהן ולהסביר מדוע ניתקו קשר עם אמא שלהן. שלושתן חתכו את האישה שילדה אותן מחייהן, שלושתן מעידות שאין להן כל כונה לחדש את הקשר או לנסות לשקם אותו ושלושתן מדברות על דפוס חוזר בו מי שהייתה אמורה לעודד אותן, לתמוך בהן ולעמוד לצדן הפכה לאויב הגרוע ביותר.

ע' (39) עורכת דין מגבעתיים היא אם לבן שמונה, נמצאת בנתק מאמא שלה כבר שנה.

"תמיד היינו שמן ומים" היא מספרת "היה לה איזה קושי איתי. נסיבות החיים שלה התנגשו בשלי. עברתי תקיפה מינית בגיל מאד צעיר וכשזה נחשף. סבלתי מהפרעות אכילה, אשפוזים, היה לה מאד קשה להתמודד".

היה רגע שהחלטת שזהו? את מנתקת?

"לפני שנה ביום ההולדת שלי היא הבריזה. מצאתיאת עצמי יושבת ומחכה לה ואחר כך היא שיקרה בקשר לזה. זה היה הקש ששבר את גב הגמל. משפחה זה מערכת יחסים שהיא לא רק דם ודי, לא חייבות להמשיך להכאיב אחת לשנייה".

האם הבן שלך עוד רואה אותה?

"הוא רואה אותה באירועים משפחתיים אבל לא מעבר לזה. היא לא הייתה אף פעם ממש סבתא שלו, לא לקחה חלק משמעותי בחיים שלו גם קודם. הוא לא ממש מכיר אותה וגם לא קורא לה סבתא. גם כשהיא התנדבה לשמור עליו או לקחת אותו היא נהגה להבריז. היא מעלה באמון כל כך הרבה פעמים. גם כשלקחה אותו בסוף, בתקופה שלמדתי, אז היא שמרה באותו הזמן על עוד ילד בתשלום. לא היה לבן שלי זמן עם סבתא רק הם לבד".

הנתק מאמא שלך משפיע על ההורות?

"בוודאי! זה הפחד הכי גדול. אין דבר יותר מפחיד בעיני מלהיות אמא רעה או לגרום לו להרגיש פחות ממה שראוי שירגיש. התפקיד שלי בחיים לגדל בן אדם בריא. הוא צריך לדעת שהוא חשוב ויכול ומסוגל, מה שאני אף פעם לא הרגשתי. לידה זה לא הכל. אל תשימו על זה איזה קסם מיסטי! העבודה הקשה היא אחר כך".

"היא לא שפויה ואני לא אשתף עם זה פעולה"

ה' (38) מנהלת שיווק מעמק חפר, נשואה ואם לשתי בנות, מנותקת מאמא שלה כבר יותר משנתיים.

"כשאנשים שומעים שאני לא בקשר עם אמא שלי לפעמים הם אומרים "אמא יש רק אחת" ואני עונה "טוב שכך". אמא שלי תמיד הייתה טיפוס לא קל ותמיד עשתה איפה ואיפה ביני לבין אחי אבל כשההורים שלי התגרשו היא דרשה שאנתק קשר עם אבא שלי. היא עשתה לי גיהינום. הייתה אלימות מילולית, היסטריה, צעקות וסצנות. להגיד לילדה בת 14 "אם את מדברת עם אבא שלך- אל תחזרי הביתה"? היום, כשאני אמא זה מכעיס אותי עוד יותר. אחרי שבע שנים שהיא טחנה לי את הראש, הקרקע הייתה מוכנה והצליח לה. ניתקתי את הקשר עם אבא והיא הייתה נורא מרוצה"

ניסיתן טיפול?

"כן, אבל אצלנו ההיסטוריה חוזרת על עצמה. סבתא שלי נישלה את הבת שלה, אמא שלי, מהירושה ואמא שלי מכרה את כל הרכוש שלה ונתנה לאחי שישקיע עבורה. הלכנו לעורך דין והודעתי לה שאני לא רוצה את הכסף אבל הבנות שלי יקבלו שווה בשווה. היא אולי נושלה מהצוואה אבל אצלי זה לא יקרה. ניסינו טיפול אבל היא נרקיסיסטית, היא לא שפויה ואני לא אשתף עם זה פעולה".

מה אומר אחיך?

"גם אני ואחי לא בקשר היום בגללה. הוא גם לא בקשר עם אבא שלי בגללה. היא הרסה את המשפחה המורחבת. לאחי יש גם בנות ואין להן שום בני דודים. זה ממש הזוי הנזק שבן אדם אחד יכול לעשות למשפחה שלמ ה.אני כן בקשר טוב וקרוב עם הדודה שלי, אחותה ואמא שלי אכולת קנאה."

הילדות שלך רואות אותה? את מצליחה לוודא שההתנהגות מולן הולמת?

"כן, לילדות מגיע סבא וסבתא וצריך לעשות את ההפרדה אבל כשהיא גילתה שהבנות שלי מתראות עם הסבא, אבא שלי, היא הטרידה אותן בשאלות וחקירות. כשהבת שלי בת ה-9 לא שלחה לה תמונה מפורים היא שלחה לה סמס ארוך עם המון סימני קריאה ואמוציות והאשמות נוסח "את לא אוהבת אותי יותר". התערבתי וביקשתי שלא תשלח סמסים כאלו. אם היא רוצה משהו שתבקש ממני, אני האמא. ושוב, היא ביקשה מהילדה שתבוא לישון אצלה. שוב העמדתי אותה במקום. לילדה יש אמא, שתבקש ממני. היא כל כך שקועה בעצמה. הבת שלי לא הבינה מה היא רוצה מחייה. היום אני יודעת שיש דבר כזה- הורה נרקיסיסט".

מה שבר אותך והביא לנתק סופי?

"דיברתי בטלפון עם אמא שלי וסיפרתי לה שבת הדודה, האחיינית שלה, בהריון. דודה שלי היא אחת הסיבות שאמא שלי כועסת. התחילו קללות, איומים, צרחות, בכי והיסטריה. היא התחילה לצעוק "אז שהיא תהיה אמא שלך!" ו"לכי למצוא אמא אחרת!" ופתאום חשבתי לעצמי, שאני עוד מעט בת ארבעים ואני לא צריכה את השיט הזה. יש לי בעל ובנות ועבודה נהדרת ועד כאן. נפל אסימון. היא פשוט ערימת אנרגיות שליליות שאני לא צריכה בחיים שלי. אף אחד לא ידבר אלי ככה, גם לא אמא שלי".

"פשוט יש אנשים שלא מתאימים להיות הורים"

מ' (27) מירושלים היא סטודנטית שלא בקשר עם אמא שלה כבר חמש שנים.

"אין ביננו חיבור של אם ובת." היא אומרת, "היה תהליך הדרגתי של שחיקה וכבר בתיכון בקושי היינו בקשר. היו שנים של התעללות רגשית אבל כשההורים שלי התגרשו היא פשוט איבדה את זה. היא אמרה שאני אחת הסיבות שהם התגרשו ואני המקור לכל הצרות ובלעדי החיים שלה היו טובים. היא האשימה אותי שאני ואבא שלי מנהלים רומן. הקשר שלה עם המציאות אבד. לטענתה הוא עזב את הבית בגללי. היא חיפשה דרכים להכאיב לי. היה ממש שלטון טרור ובריונות ובמקרים מסוימים גם אלימות פיזית".

מתי ניתקת קשר סופית?

"אמא שלי אישה דתיה ושומרת שבת ולכן בשבת היא לא מעשנת וזה קבוע שהיא מתחרפנת ומחפשת על מי להתלבש. בשבת אחת ראיתי סרט בטלוויזיה והיא התחילה. ישבה כך שתסתיר לי וירתה בצרורות: "למה את פה? את לא טובה בכלום. אף אוניברסיטה לא תקבל אותך ללימודים. את מכוערת. את שמנה" שתקתי ולא אמרתי לה כלום ואז היא דרשה שאקום, אפסיק לראות את הסרט ואלך לסדר את החדר שלי. אמרתי לה שדי, אני לא מוכנה לשמוע אותה יותר. היא עלתה למעלה לחדר שלי והעיפה את כל הדברים לרצפה, צעקה "את לא יודעת מה אני יכולה לעשות לך, אני אהרוס לך את החיים!" קניתי אוזניות יקרות בארצות הברית, היא לקחה ושברה אותן. דחפתי אותה וניסיתי לקחת ממנה את האוזניות. אחי התערב ואמר לה לעזוב אותי אבל כשהיא המשיכה הוא שבר לה את המחשב ודרך עליו."

זה די מטורף.

"מה שמטורף זה שאחרי שהוא שבר את הלפטופ אמא שלי התקשרה למשטרה בוכה שהילדים שלה מנסים לרצוח אותה. באו שתי ניידות עם שוטרים חמושים. התחילו לחקור אותי כאילו אני פושעת. אני הקורבן! אמרתי לשוטר שהם מזעזעים ושהתנהגות של המשטרה היא ביזיון. לקחו אותי לתחנה והאשימו אותי בהעלבת שוטר. אמרתי להם שההתנהגות הזו זו הסיבה שנשים לא פונות למשטרה, קיבלתי עוד תלונה על העלבת עובד ציבור. חקרו אותי שמונה שעות. הוציאו לי צו הרחקה מהבית לשבועיים. אמרתי לה שלא תדבר איתי יותר בחיים. מאז היא ניסתה וניסתה".

איך היו התגובות של הסביבה ?

"אנשים מנסים להחיל עליי את הנורמות של היחסים שלהם עם האמא שלהם. גם במשפחה של בן זוגי אמרו לי שזה שאני לא בקשר עם אמא שלי מדליק נורה אדומה לגבי. אני בן אדם נורמלי, פשוט יש אנשים שלא מתאימים להיות הורים. דווקא בתוך המשפחה שלי אמרו "עשית בשכל". גם אחי, הבן האהוב שלה, כבר לא בקשר איתה יותר. מאד קשה לאנשים לקבל שאת לא בקשר עם אמא. הם ישר מתחילים עם "דם זה דם" "אמא זה אמא". את כל האנשים האלו, תסלחי לי, אני שולחת להתקעווד".