פורים אולי יותר מכל חג אחר, הוא חג מורכב עבור ההורים שלא משאיר אף אחד אדיש לנוכחותו. עבור חלק מאיתנו זהו חג מהנה ומשמח ועבור חלק זהו חג שהיו שמחים לדלג ולוותר עליו. ההתייחסות לפורים מתחילה בחוויה הפנימית של איפה החג פוגש אותי, מהן חוויות הילדות הצעירה וחוויות הילדות הבוגרת. זיכרונות, אווירה בבית, אווירה בבית הספר ותחושות.

בכל שנה החג הזה מצליח לזרוק אותנו אחורה, לתקופה בה היינו ילדים - רצינו או לא רצינו להתחפש? קבענו ובחרנו או קבעו ובחרו בשבילנו? הלכנו בשמחה  למסיבות ולאירועים או סבלנו מכל רגע? ובאופן כללי האם הרגשנו נוח, התביישנו, נהנינו או שנאנו. לזיכרונות אלה יש השפעה מודעת ולא מודעת על ההתנהלות ההורית מול הילדים לקראת החג ובמהלכו. כל אלו ועוד משפיעים על ההורים ועל מה שההורים משדרים לילדים. לאלו נוסיף את הטמפרמנט של הילד והחוויות הקודמות שלו. עם כל המטען הזה מגיעים הורים וילדיהם לפורים ואל הדילמות והשאלות שהחג מעלה.

שליליים? כך תצליחו ליהנות למרות המטענים

לא לרובוטריקים: ותרו על תחפושות מורכבות ואיפור מוגזם

בגיל הרך ,לפחות עד גיל 4, חשוב מאוד להקפיד שהתחפושת תהייה קרובה למה שהילד רגיל  ללבוש ביומיום, משמע תחפושות נוחות ולא מסורבלות. תחפושות שהילד ירגיש נוח בתוכן, איתן ועם מה שיראה במראה. בגיל כל כך צעיר אפשר לוותר על תחפושות בהן הילד נמצא בתוך קופסא או כאלו שדורשות שכל פניו יהיו צבועות. קחו בחשבון שגם אם קניתם תחפושת בשיתוף הילד ונעשתה הכנה בגן ובבית, ייתכן והילד ירצה תחפושת אחרת ביום החגיגה ולאו דווקא את מה שקנינו עבורו. קחו נשימה, בנכם או בתכם לא רוצים להרגיז אתכם, אלא מבולבלים בעצמם. כדי להימנע מראש מהחוויה המלחיצה מומלץ להכין לקראת פורים קופסא של תחפושות ואביזרים, להניח מראה במרכז הבית ולייצר אווירת תחפושות והתחפשות ותרגול למראות אחרים ולא יום יומיים לקראת היום בו מתחפשים. מומלץ שגם ההורים יתחפשו ויהפכו את ההכנות לחג לחגיגה משפחתית.

 

צילום: shutterstock

צילום: shutterstock

 

אל תשפטו את הילדים: לא כולם אוהבים להסתובב עם מסכה של ארנב

חשוב שתהייה אווירה מקבלת ופתוחה לרצונותיו של הילד. ייתכן שלמרות הכל, הילד לא ירצה להתחפש בחג עצמו. לעיתים תהיה לו סיבה ברורה, מנומקת ומדוברת ולעיתים לא. חשוב להימנע ממשפטי ביקורת, האשמה והעלבה כמו - "אתה לא יודע להחליט", "אבל את בחרת את התחפושת" "אתה ביישן", "את לא יודעת מה את רוצה". אל תשפטו את הילד. קבלו את הקושי או את הבקשה שלו, גם אם אתם חשים מאוכזבים או מתוסכלים או גם וגם. זכרו תמיד שגם אתם הייתם ילדים ולא תמיד רציתם להראות מוזר וגם כמבוגרים מאד חשוב לכם להיות מותאמים בלבושכם, אפילו בפורים. עבור ילד שאינו מעוניין להתחפש שלחו בשקית את התחפושת לגן ועבור ילד שהתחפש שלחו בגדים למקרה וירצה או יהיה צורך להחליף.

תעשו את זה יחד: להכריח ילדה להתחפש לרות ביידר גינסבורג זה לא מסוג הדברים שעובדים

ככל שגילו של הילד\ה עולה, חשוב שיהיה חלק בבחירת התחפושת. עדיף להימנע, כמובן, מהוצאות מיותרות ולראות תחפושות שניתן לשאול ממשפחה או מחברים. הימנעות מהוצאות גדולות מקטינה בהרבה את האכזבה במקרה שהילד או הילדה לא רוצים להתחפש. קחו בחשבון שעבור ילדים קצת יותר גדולים פורים זה חג של מימוש פנטזיה: להיות נסיכה, גיבור על, דמות אופל מפחידה. חשוב שיהיה איזון בין הרצון לאפשר לילד לבחור בתחפושת בה הוא מעוניין לבין  סולם הערכים של ההורי והמשפחתי. במידה והתחפושת לא הולמת את הערכים המשפחתיים, חשוב לדבר, להסביר לשוחח ולא להכריח. רצוי לתת לילד ולילדה לבחור וחשוב לכבד את רצונותיהם. כל סירוב מסיבה כלשהי חשוב שיהיה ברור ומנומק.

 

צילום: shutterstock

צילום: shutterstock

 

תשמרו על הכיס ועל לחץ הדם

בגילאים יותר בוגרים חשוב לקיים דיאלוג עם הילדים אודות הסכום המקסימלי לרכישת התחפושת. לגבי מידת הלבוש החשוף ואפילו לגבי הבחירה בתחפושת מסויימת. כשאתם קובעים את סכום התחפושת, חשוב לשים לב שאנו לוקחים ומפנים את הילדים לחנויות בהן קיים היצע מספק של תחפושות במחיר שנקבע, על מנת לא לייצר תסכול ואכזבה.  בנוסף תנו את הדעת למזג האוויר הצפוי בפורים ולאפשרות להתאים את התחפושת לאפשרויות מזג אוויר שונות.

תנו להם להיות חדי קרן

ככל שעולים בגיל (לרוב עשר ומעלה) יש לעיתים רצון להתחפש למשהו שונה ומיוחד. להתחפש בקבוצות, להכין תחפושת עם החברים. לעיתים יש רצון להיות כמו כולם או דווקא להיות יוצא דופן. חשוב לאפשר את שתי האפשרויות. לא לומר משפטים כמו: "תמיד את חייבת להיות שונה" או "למה אתה רוצה להיות כמו כולם? תמצא את הייחוד שלך". חשוב להבין שלא כולם רוצים להיות מיוחדים או יוצאי דופן. ויש כאלה שדווקא כן, שעבורם פורים הוא הזדמנות לסוג של מוחצנות. כך לדוגמא כשהילד רוצה להתחפש לדמות מוקצנת או דמות שאינה תואמת את המגדר שלו, כמו נער המתחפש לזונה או רקדנית, חשוב להבין איפה זה פוגש אותי ההורה. האם זה בעייתי מבחינתי או שזה מצחיק ונחמד. האם נבהלתי מהבחירה של הילד או לא, ואם כן ממה ומה אני עושה עם הבהלה שלי. 

 

צילום: shutterstock

צילום: shutterstock

 

לא משנה מהו גילו של הילד שלכם, חשוב לנהל מולו שיח אמפתי קשוב ומכבד. חשוב להבין מהו החג עבורנו, מה הוא מעורר בנו ומה מכל זה אנחנו מעבירים ומשדרים לילדים לעיתים באופן ביקורתי, מאשים ואפילו לועג. כאמור פורים הוא זמן טוב להתבוננות על הקשר עם הילדים ועל האופן בו אנחנו מגיבים לרצונות שלהם ומכבדים את בחירותיהם . החג הזה הוא גם זמן טוב לשים לב לדרך בה אנחנו מנהלים נושא מורכב שהרבה ממנו אנחנו מביאים מעצמנו ומילדותינו שלנו.